Pyrrusowe zwycięstwo mieszkańców Nagórek i Jarot. Kilka dni temu cieszyli się, że udało się im powstrzymać zniszczenie zieleni między ich osiedlami. Teraz się okazuje, że ta radość była przedwczesna
Autorzy projektu Łynostrady, na który można głosować w drugiej edycji budżetu obywatelskiego, sporządzili wizualizację trasy pieszo-rowerowej, jaka mogłaby powstać nad rzeką.
Sąd Rejonowy w Olsztynie zadecydował, że 24 ha miejskiego terenu nad brzegami Jeziora Krzywego mają zostać zwrócone dawnemu właścicielowi. Magistrat deklaruje, że będzie chciał się z nim porozumieć.
Co najmniej 30 osób ma znaleźć pracę w nowo kupionym browarze w Biskupcu.
Wielki astronom był osobą skrupulatną o uporządkowanym charakterze, która nieustannie pogłębiała swoją wiedzę, dążąc do perfekcjonizmu. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z robionych przez niego notatek na marginesach ksiąg znajdujących się w zbiorach w Olsztynie.
Niepokoi, że w ostatnim czasie najwięcej dyskusji o mieście i jego rozwoju odbywa się wokół zawirowań związanych z inwestycjami w galerie i supermarkety. W cień schodzą sprawy, na których zależy mieszkańcom.
Na początku sierpnia policjanci z Warmii i Mazur zainicjowali kampanię "Zobacz. Przeżyj", której celem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wypoczywania nad wodą. Poruszający film obejrzało już ok. 2,5 mln osób.
Olsztynianin Marcin Możdżonek, środkowy drużyny siatkarskich mistrzów świata, był u prezydenta miasta i wicemarszałek województwa. W czasie spotkań dzielił się wrażeniami ze zwycięskiego turnieju.
Urzędnicy wywłaszczyli działkowców, których ogródki przeszkadzały w budowie torowisk przy al. Sikorskiego. Zadowoleni z tego rozwiązania są nie tylko urzędnicy i okoliczni mieszkańcy, ale nawet działkowicze z sąsiednich działek.
Niewiele zabrakło, a przebieganie na czerwonym świetle skończyłoby się tragicznie dla 9-latka z Olsztyna. Na szczęście uderzył jedynie w bok przejeżdżającego auta. Sytuację nagrały kamery systemu inteligentnego sterowania ruchem (ITS).
Nowe centrum handlowe i bloki mieszkaniowe między dwoma największymi osiedlami w Olsztynie nie powstaną tak szybko, jak jeszcze niedawno się wydawało. Jest za to szansa, że po protestach mieszkańców zieleni będzie w tym rejonie więcej niż początkowo chcieli urzędnicy
Do końca akcji "Odchudzamy Olsztyniaków" w klubie fitness Body Perfect pozostał miesiąc. Kamil Wróblewski, uczestnik metamorfozy pod okiem fachowców, podzielił się z "Wyborczą" tym, jak przez ostatnie miesiące zmieniło się jego życie i gdzie znajduje motywację do pracy na siłowni.
Dziś w dobie mody na jedzenie lokalne czasem, niestety, zapominamy rybach, z których słynęły Mazury. Rozmawiamy z Mirosławem Gworkiem, restauratorem z Głodowa, współautorem książki ?Zasmakuj w Mazurach. Rzecz nie tylko o kuchni?.
Spod rusztowań wyłania się odnowiona elewacja zabytkowej kamienicy dawnego seminarium duchownego. Budynku, który przez lata - ze względu na zły stan - był symbolem upadku pięknej olsztyńskiej architektury
Eksponaty dotyczące m.in. ludzkiego ciała czy potwierdzające twierdzenie Pitagorasa było można zobaczyć w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Na bramie kościoła w Bartągu zawisła tablica z tekstem po polsku poświęcona mieszkańcom poległym w I wojnie światowej. Sąsiaduje z niemiecką. - Daje do myślenia, ale nie powinna być powodem do waśni - mówi proboszcz.
Gdy wyjechali, w ciągu kilku dni znajdowali się "chętni" na ich grunty, domy, lasy, bo nierzadko ówcześni urzędnicy "przygotowywali" te gospodarstwa specjalnie pod konkretnych chętnych. Teraz Mazurzy odzyskują swoje nieruchomości. - Dlaczego mają tego nie robić? Gdyby Polacy mogli odzyskać to, co zostawili na Kresach Wschodnich, na pewno też by się o to starali - mówi mecenas, który reprezentuje dawnych mieszkańców tych ziem w procesach o odzyskanie mienia
Olsztynianie i mieszkańcy regionu, którzy odwiedzili plażę miejską w czasie olsztyńskiego zielonego festiwalu, na pewno z ochotą obejrzą filmowe podsumowanie tego, co uczestnicy OGF przeżyli przez dwa słoneczne dni imprezy. A ci, którzy nie byli - niech zobaczą, jak inni spędzili czas na Olsztyn Green Festival.
Gdzie będzie trasa spacerowa, a gdzie punkt widokowy? Którędy pojadą rowery, gdzie może być muzeum, a gdzie powstanie kąpielisko nad Łyną? Zobacz, jak mają wyglądać miejskie planty wokół starówki. Wszystko przedstawiamy na mapach i wizualizacjach
W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym został otwarty terminal do ładowania samochodów elektrycznych. To pierwsze takie miejsce w województwie.
Po raz kolejny dzięki kamerom montowanym ostatnio w Olsztynie udało się złapać sprawcę kolizji drogowej.
Pan Adam z Nidzicy codziennie dojeżdża koleją do pracy w Olsztynie. Podsumował, że czekając na stacji na spóźniający się notorycznie ekspres z Krakowa do Olsztyna, przez ostatnie trzy miesiące stracił ponad 17 godzin swojego życia
Kiedy Krzysztof Zienkiewicz wyjeżdżał na urlop do Norwegii, nie przypuszczał, jak niezwykłą pamiątkę stamtąd przywiezie. Od jednej z mieszkanek dostał karton, w którym były listy wysłane w latach 80. z Polski. A w nich - poruszające prośby o pomoc
Prawie 700 biegaczy wystartowało w południe spod basenu przy ul. Głowackiego, by pokonać ponad 21-kilometrową trasę. Impreza przyciągnęła tłumy widzów, którzy z entuzjazmem witali zawodników. Mniej cieszyli się natomiast kierowcy, bo z powodu biegu zamknięte zostały ważne ulice.
Kierowca tira, jadąc przez Zatorze, nie wyhamował i uderzył w uliczną latarnię. Mimo to po chwili odjechał z miejsca zdarzenia. Sprawcę udało się zidentyfikować dzięki monitoringowi, który w tym rejonie Olsztyna też funkcjonuje.
Olsztyńskich aktorów będzie można zobaczyć na scenie już w sobotę. Zaś trzy tygodnie później odbędzie się pierwsza z dwunastu zaplanowanych na najbliższe miesiące premier. - Będzie się działo - obiecują przedstawiciele tej instytucji.
Wyjaśniła się zagadka latających w ostatnich dniach nad Warmią i Mazurami wojskowych śmigłowców. To maszyny US Army
Powstanie w Zatoce Kopernika. Starali się o nią mieszkańcy Likus.
Nad akwenem zostały zamontowane cztery kamery. Mieszkańcy postulowali o to od dawna. - Mamy nadzieję, że to powstrzyma chuliganów, którzy niszczą to miejsce - mówią.
Nieprzytomny 14-latek, najprawdopodobniej po zażyciu dopalaczy, trafił w środę do ełckiego szpitala. Dzień wcześniej w Elblągu zatruły się dwie licealistki. Policjanci starają się ustalić, skąd pochodziły środki, które trafiły w ręce nastolatków.
Pływające trampoliny, zjeżdżalnie i inne elementy są już zamontowane na plaży miejskiej. Brakuje tylko dmuchanego boiska do gry w siatkówkę. - Wszystko będzie można przetestować już w sobotę - mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka ratusza.
Rowerzysta powiedział policjantom, że potrącił go samochód. Tymczasem dzięki systemowi monitoringu ITS wyszło na jaw, że mężczyzna sam się przewrócił. 38-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Blisko dwa miliony książek i płyt wypożyczyli czytelnicy przez ostatnią dekadę w Planecie 11. W środę placówka otworzyła swoje drzwi po blisko czteromiesięcznym remoncie
Największy problem, jaki mają obecnie spacerowicze, którzy chcą przejść ze Starego Miasta do nowego parku Centralnego, to pokonanie ruchliwej ul. Pieniężnego. Kolejny projekt inwestycyjny ratusza ma ten problem rozwiązać
Inwestorem jest sieć prowadząca sklepy Intermarche.
Zakończyły się prace remontowe w zabytkowym koszarowcu przy ul. Kasprowicza. To kolejny przykład na to, że wpis do rejestru zabytków pozwola zdobyć unijne dofinansowanie na renowację cennego obiektu.
Tłumy olsztynian na Pikniku Rodzinnym [ZAPIS RELACJI]
Od tego tygodnia można wreszcie zwiedzić zamknięty dotąd fragment parku w okolicach olsztyńskiej twierdzy. Ale o kryjących się jeszcze w ziemi fortyfikacjach zwiedzający dowiedzą się na razie jedynie z tablic.
- Bitwa, w której wojska niemieckie rozbiły armię rosyjską, w świadomości dzisiejszych mieszkańców Warmii i Mazur jest w zasadzie nieobecna. A chciałem przy okazji zwrócić uwagę na dramat Polaków uczestniczących w walkach obu armii - mówi Henryk Leśniowski, autor książki o wydarzeniach sprzed stu lat.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.