Materiały Urzędu Miasta w Olsztynie, opracowanie własne
1. Przedszkole miejskie przy ul. Pieniężnego. Przypomnijmy, że z tym budynkiem i przebudową ulicy wiąże się spór, który wybuchł już osiem lat temu.
Budynek dawnej miejskiej katolickiej szkoły ludowej dla dziewcząt, teraz zajmowany przez Przedszkole Miejskie nr 6, zbudowany został w 1860 roku w bezpośrednim sąsiedztwie starej szkoły miejskiej. - Nowa szkoła wzniesiona została jako pierwszy obiekt komunalny poza murami miejskimi - mówił 'Wyborczej Olsztyn' Rafał Bętkowski, badacz historii Olsztyna. - Zachodnia ściana budynku opiera się na kamiennym murze przeciwskarpy dawnej fosy. Można więc powiedzieć, że budynek ma w sobie gotyckie elementy.
To była wówczas bardzo prestiżowa lokalizacja. - Jak na ówczesne warunki olsztyńskie budynek był duży i nowoczesny, wzbudzał podobno powszechny zachwyt - dodawał Bętkowski.
To też najstarszy budynek szkolny w Olsztynie. - Placówki, które kolejno działały w jego murach, kontynuowały tradycję szkoły miejskiej z czasów Hozjusza i Krasickiego, jest on więc świadectwem ciągłości historycznej szkolnictwa miejskiego - wyjaśniał Bętkowski. - To również cenna pamiątka z czasów burmistrza Jakuba Rarkowskiego (1836-1865), uważanego przez historyków za ostatniego 'polskiego' burmistrza Olsztyna. Budynek stanowi doskonałe świadectwo jego dokonań i rozwoju miasta w tym okresie.
W 2009 r. powstał pomysł, by wpisać budynek do rejestru zabytków. Tym planom z niepokojem przyglądali się drogowcy, którzy już wtedy planowali przebudowę mostu nad Łyną i poszerzenie ul. Pieniężnego. - Dostaliśmy wytyczne, że ulica powinna mieć po dwa pasy w każdą stronę. W takim wypadku trzeba będzie wyburzyć dwa stojące przy niej budynki - tłumaczył wtedy Zbigniew Gustek, do niedawna zastępca dyrektora zarządu dróg. - Będziemy przeciwni wpisaniu obiektu do rejestru, bo to uniemożliwi modernizację dróg.
Minęły lata i miasto zrezygnowała z budowy ulicy o czterech pasach ruchu - po dwa w każdym kierunku. Dzięki temu historyczny budynek ocaleje i nie będzie burzony przy okazji remontu ul. Pieniężnego.
2. Organizacja ruchu w kierunku ratusza będzie taka jak obecnie: skrajny pas w tym miejscu będzie przeznaczony dla autobusów i skręcających w prawo w kierunku Alfy, a środkowy dla jadących prosto.
3. Skrzyżowanie ulic. Pieniężnego, 22 Stycznia i Jedności Słowiańskiej.
Wszystkie komentarze