Wyjątkowy zabytkowy most nad Łyną w Kosyniu
W tym wypadku obiekt z przeszłości na drodze krajowej nr 51 w Kosyniu. To zabytkowy most nad Łyną. Jego wymiary: szerokość 9,58 m, długość 30,14m, rozstaw podpór 2x 13,57 m.
Most w Kosyniu zbudowany został ok. 1920 roku i stanowi jedno z najciekawszych dzieł żelbetowego budownictwa. Stanowi świadectwo przemian techniki mostownictwa w okresie poszukiwania form właściwych dla nowego wówczas materiału, jakim był żelbet.
Mosty w konstrukcji belkowej o zmiennym przekroju wznoszone były tylko w okresie wczesnego budownictwa żelbetowego i tylko nieliczne zachowały się do dnia dzisiejszego.
Most w Kosyniu został wybudowany wg systemu prof. Möllera z Braunschweigu. Betonowe belki przęseł mają dolną płaszczyznę w kształcie wycinka łuku pionowego - pomost stanowi cięciwę tego łuku. Na spodzie tak ukształtowanych dźwigarów umieszczono pasy stalowe zakotwione w przyczółkach i na filarze. Pasy te pracują jak rozciągane cięgna przenoszące obciążenia pionowe podobnie jak w moście wiszącym.
Obiekty takie budowano przez krótki okres i w związku z tym jest ich bardzo mało. Spotkać je można na ziemiach dawnego zaboru pruskiego. Tego typu dwuprzęsłowy most w Kosyniu jest prawdopodobnie tylko jeden w kraju.
Mosty Möllera stanowią nietypowe, rzadko już spotykane rozwiązanie konstrukcyjne. Budowę obiektów w tej oryginalnej formie zarzucono w latach dwudziestych XX w. ze względu na rzekomo nieestetyczny kształt ustroju nośnego, niezgodny z ówczesnymi wyobrażeniami w zakresie architektury mostów.
Wszystkie komentarze