Przegląd imprez w stolicy regionu w dniach 23-24 września.
REKLAMA
ROBERT ROBASZEWSKI
1 z 2
SOBOTA
godz. 10 Kilometry Pomocy
Charytatywna impreza na rzecz Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Za każdy kilometr pokonany przez uczestnika (pieszo, biegiem lub rowerem), sponsor ma wypłacić lecznicy 10 zł. Zarejestrowani uczestnicy startują: o godz. 10 rowerzyści, o godz. 11.30 nordic walking, godz. 12.30 biegacze, godz. 14 dzieci.
Muzycznym zwieńczeniem akcji będzie występ Margaret.
W ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Warmii i Mazur zaprasza w weekend osoby 60+ do udziału w spotkaniu i bezpłatnym zwiedzaniu wystaw, m.in. Mikołaj Kopernik - mieszkaniec zamku olsztyńskiego, Warmia Marii Zientary Malewskiej, Nie tylko Stare Miasto - pradzieje Olsztyna.
W niedzielę placówka czynna w godz. 10-18. Za darmo ww. osoby mogą w tych dniach zwiedzać też w Olsztynie Muzeum Przyrody i Dom Gazety Olsztyńskiej.
godz. 11-19 Wystawa w BWA
To okazja, by zobaczyć prace z kolekcji sztuki Waldemara Andzelma. To kolekcjoner i marszand mieszkający w Lublinie, który posiada jeden z ciekawszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Pierwsza część kolekcji zawitała do BWA w Olsztynie w 2012 roku i prezentowała prace polskich mistrzów abstrakcji - Berdyszaka, Gierowskiego, Kałuckiego, Kamoji. W drugiej nacisk zostanie położony na instalację i formę przestrzenną. Nie zabraknie jednak przykładów znakomitego malarstwa czy grafiki.
Patronat medialny nad BWA Galerią Sztuki sprawuje: "Gazeta Wyborcza Olsztyn".
Miejsce: BWA (al. Piłsudskiego 38). Wstęp 4 zł.
godz. 12-21 Festiwal Smaków Food Trucków
ROBERT ROBASZEWSKI
Chętni mogą kupić burgery, chimichangi z Meksyku, azjatyckie pierożki czy pieczone kasztany. Nie zabraknie słodkości, jak owoce w czekoladzie czy churros z Hiszpanii. Na festiwalu przyjedzie pierwszy w Polsce Game Truck, czyli samochód wypełniony grami imprezowymi, rodzinnymi oraz logicznymi. Odbędą się również zawody w jedzeniu na czas, a uczestnicy wybiorą "najsmaczniejszego" food trucka festiwalu.
W niedzielę impreza w godz. 12-20.
Miejsce: Centrum Handlowe Olsztyn (ul. Krasickiego 1b). Wstęp wolny.
godz. 12 Otwarcie nowej ścianki wspinaczkowej
Będzie można spróbować wspinaczki pod okiem instruktorów z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie. W programie przewidziano także występ formacji tanecznej Soltare oraz poczęstunek.
Najpierw o godz. 15 w Muzeum Nowoczesności (ul. Knosały) Marek Dąbrowski z Centrum Technologii Audiowizualnych opowie o realizacji animacji malarskich, a godzinę później Piotr Kardas wygłosi wykład "Polska animacja. Ostatnie pięciolecie".
O godz. 18 już w kamienicy Naujacka (ul. Dąbrowszczaków) podsumowanie festiwalu i pokaz nagrodzonych filmów.
Wstęp wolny.
godz. 18 Pięćdziesiąt wiosen Aurory
Aurora to bohaterka w wieku średnim, ale młoda duchem. Jest charakterna i przezabawna.
Reżyser Blandine Lenoir nie boi się tematów tabu, jak menopauza, seks po pięćdziesiątce, dyskryminacja, seksizm. Robi zabawny film o systemowym wykluczeniu kobiet w wieku post-reprodukcyjnym i oddolnym buncie przeciwko tej niesprawiedliwości.
Miejsce: Awangarda 2 (Książnica Polska, pl. Jana Pawła II 2/3). Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.
godz. 19 Pierwsza premiera w Teatrze Jaracza
Nowy sezon zainauguruje "Lot nad kukułczym gniazdem". Głównym bohaterem jest, jak pewnie wiele osób pamięta, drobny złodziej McMurphy, który chcąc uniknąć więzienia trafia na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. Twarde rządy sprawuje tam siostra Ratched, a okrutne metody wychowawcze stosowane przez personel placówki, budzą sprzeciw bohatera.
Miejsce: Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie (ul. 1 Maja 4, Scena Duża). Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.
ROBERT ROBASZEWSKI
JAKUB ORZECHOWSKI
2 z 2
NIEDZIELA
godz. 11 Giełda płyt winylowych
To nie tylko możliwość kupna, sprzedaży czy wymiany płyt (także kaset i CD), ale również okazja do spotkania ludzi, z którymi można porozmawiać o muzyce.
Miejsce: Nowy Andergrant (ul. Kołobrzeska 32). Wstęp wolny.
godz. 11 Pilates
Uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia własnej maty do ćwiczeń. Strój do ćwiczeń powinien być luźny, nie krępujący ruchów.
Wydarzenie w ramach familijnego cyklu olsztyńskiego ratusza pn. Olsztyn. Aktywnie!
Miejsce: Plaża CRS Ukiel, wstęp wolny.
godz. 11 O królewnie Wełence
W miasteczku, na rynku, pośród pachnących kwiatów, świeżych warzyw i owoców królewicz Kłębuszek szuka swej królewny. Dawno temu stara czarownica poplątała wszystkie nici, zagmatwała losy bajkowych bohaterów. Mimo że wciąż są obok siebie, to jednak nie mogą się odnaleźć.
Miejsce: Olsztyński Teatr Lalek (ul. Głowackiego 17). Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.
godz. 11-12 Joga
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Strój powinien być luźny, nie ograniczający ruchów. Należy przynieść własną matę do ćwiczeń. Zajęcia mogą zostać odwołane w przypadku deszczu.
Wydarzenie w ramach familijnego cyklu olsztyńskiego ratusza pn. Olsztyn. Aktywnie!
Autorka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalność: grafika warsztatowa) oraz Liceum Plastycznego w Olsztynie (specjalność: wystawiennictwo). Należy do Stowarzyszenia Areszt Sztuki.
Miejsce: Biblioteka Planeta 11 (Al. Piłsudskiego 38). Wstęp wolny.
godz. 13 Biesiady Pieczewskie
W programie koncerty grup L.U.C.A. oraz Szkiełko i Oko z Pałacu Młodzieży, pokazy taneczne zespołów Osiedlowego Domu Kultury SM "Jaroty", konkursy i konkurencje z nagrodami a także bieg parafialny na 10 km.
Miejsce: Parafia Matki Boskiej Fatimskiej (ul. Bajkowa 15). Wstęp wolny.
godz. 13 Międzynarodowy Dzień Głuchych
Festyn integrujący osoby z wadą słuchu. W programie m.in. występy, warsztaty i punkty konsultacyjne.
Miejsce: Scena staromiejska. Wstęp wolny.
godz. 15 Prezentacja siatkarzy
ROBERT ROBASZEWSKI
Spotkanie z zawodnikami zespołu Indykpol AZS Olsztyn oraz promocja książki Łukasza Kadziewicza pt. "Kadziu. Siatkówka & rock'n'roll".
Wydarzenie na rzecz schroniska dla zwierząt. Olsztyńscy artyści umilają gościom czas, którzy - jako bilet wstępu - mogą przynieść jedzenie dla psów.
Miejsce: Galeria Sowa (ul. Zamkowa). Wstęp wolny.
godz. 20.30 Ptaki śpiewają w Kigali
Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze to powrót do tematu ludobójstwa w Rwandzie i intymny portret nieoczywistej relacji dwóch kobiet nim doświadczonych.
Claudine ocalała z rzezi Tutsi, ale straciła wszystkich bliskich. Anna to polska ornitolożka, współpracowniczka (czy tylko?) jej ojca, która uratowała Rwandyjce życie, wywożąc ją ze strefy ludobójstwa. Wspólne doświadczenie koszmaru straty i przeżyta trauma powinny łączyć - a jednak na początku dzielą. Szczególnie że Claudine ze swoją wybawicielką ląduje w Polsce i oprócz konfrontacji z duchami przyjdzie jej nieść brzemię codzienności.
"Ptaki..." to opowieść o dwóch kobietach, które stanąwszy twarzą w twarz ze śmiercią, usiłują znaleźć odwagę, by dalej żyć i szukają odpowiedzi na pytanie: "Jak?".
Miejsce: Helios (Aura, al. Piłsudskiego 16). Seanse też w Awangardzie 2 i w Multikinie. Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.
Wszystkie komentarze