Przed nami, w dniach 12-13 sierpnia, ponad dwadzieścia koncertów czołowych polskich formacji na dwóch scenach, popisy topowych Dj-ów na scenie Red Bulla, pokazy filmów muzycznych i mnóstwo atrakcji w strefach EKO oraz rekreacyjnej. A niejako na deser najlepsze polskie food trucki w strefie gastro.
REKLAMA
PRZEMYSLAW SKRZYDLO
1 z 7
KONCERTY w sobotę, 12 sierpnia
Co Jest Grane 24 Stage
godz. 16-17 Natalia Przybysz
Wokalistka zdobyła sławę w składzie grupy Sistars (z siostrą Pauliną), ale od ponad 10 lat z powodzeniem radzi sobie samodzielnie. Już pierwszy album "Maupka Comes Home", który ukazał się w 2008 roku, przyniósł nominację do nagrody Fryderyki w kategorii Wokalistka roku. Dwa lata temu fani jej twórczości mogli posłuchać najgłośniejszego, jak do tej pory, wydawnictwa pt. "Prąd" (Złota Płyta). Teraz będzie okazja zapoznać się z najnowszą płytą artystki pt. "Światło nocne".
godz. 18-19 Łąki Łan
Zespół zagrał podczas pierwszej edycji zielonego festiwalu w Olsztynie i stworzył niesamowicie energetyczne widowisko. Widownia pulsowała wręcz bawiąc się przy ich funkowych przebojach. Tym razem okazją do spotkania będzie najnowszy album grupy pt. "Syntonia". Słowo to oznacza zdolność rozumienia uczuć innych i nawiązywania kontaktu. Krótko mówiąc, Łąki Łan chcą dać słuchaczom coś, co jest w zaniku - zbyt trudne lub niepotrzebne w epoce gadżetów elektronicznych.
godz. 20-21 Ten Typ Mes
Raper promować zapewne będzie materiał ze swojej najnowszej płyty pt. "Ała", na której dzieli się swoimi refleksjami z publicystycznym zacięciem, ale z dość osobistej perspektywy. - Są na tej płycie numery klubowe, są tematy jazzowe, są klimaty ambientowe, jak utwór "Bledną" - mówił Ten Typ Mes (wł. Piotr Szmidt) w wywiadzie dla "Wyborczej". - To pewnie spore przekroczenie jak na rapera z Polski.
Ten Typ Mes na koncie ma dwie złote płyty.
godz. 22-23 The Dumplings
Duet obwołany został jednymi z najbardziej utalentowanych twórców polskiej sceny elektronicznej, a za swoją twórczość zgarnął szereg nagród z Fryderykiem 2015 za Debiut Roku na czele. Justyna Święs i Kuba Karaś zdobyli popularność jeszcze jako uczniowie zabrzańskiego liceum, którzy wrzucili do sieci swoje nagrane w domowych warunkach utwory. Zachwycił się nimi Łukasz Jakóbiak, który zaprosił ich do swojego internetowego talk show i tak się to zaczęło.
godz. 24-01 O.S.T.R.
Adam Andrzej Ostrowski, znany jako O.S.T.R., należy do legend polskiego rapu. Oficjalnie zadebiutował albumem "Masz to jak w banku" (2001). W 2004 otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Obecnie ma na swoim koncie 22 wydawnictwa studyjne i koncertowe. Ostatnim z nich jest "Życie po śmierci". Album okazał się ogromnym sukcesem i stał się kanwą pierwszego z cyklu reaktywowanych w Polsce koncertów MTV Unplugged. Akustycznie wykonany materiał wydany został pod tytułem "Autentycznie".
Olsztyn Stage
godz. 15-16 Omyo
Londyński duet, w skład którego wchodzą Tom McCorkell (wokale) i William Edward (muzyka i wokale), a akronim ich nazwy to nic innego jak "Our Music Your Opinion", czyli nasza muzyka, wasza opinia. Ich muzyka to wypadkowa ich inspiracji miejskim synth-popem. Do tej pory zagrali na wielu festiwalach, między innymi Wireless Festival we Frankfurcie. Tom i William postanowili rozpocząć swoją współpracę w Sylwestra, a chwilę później projekt eksplodował online.
godz. 17-18 Swiernalis
Paweł Swiernalis to 27-latek, który zaczynał projektem Lord & the Liar (czyli Pan i Kłamca). Potem jednak muzyk postawił na solowe granie. W czerwcu ub. r. ukazał się pierwszy utwór Swiernalisa wraz z teledyskiem do singla "Sierść". Dwa miesiące później Swiernalis zdobył nagrodę im. Maksa Szoca za "nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną" na festiwalu FAMA w Świnoujściu, a już we wrześniu ukazał się jego debiutancki album pt. "Drauma".
godz. 19-20 Bownik
Trzech warszawskich muzyków swoją twórczość trochę z przekory kategoryzują jako vegan disco. Z całą pewnością można powiedzieć, że reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną. Trudno jednak precyzyjnie określić ich gatunkową przynależność, gdyż śmiało eksperymentują po stylach i formach. I chyba dobrze im to wychodzi, bo rok 2015 zamknęli z tytułem "Polski Artysta Roku" według portalu Tak Dużo Genialnej Muzyki!
godz. 21-22 Daria Zawiałow
Jest przykładem tego, że sukces można sobie po prostu wyśpiewać. Wokalistka i songwriterka od dzieciństwa brała udział w przeróżnego rodzaju konkursach i talent show, które doprowadziły ją do triumfu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2016 roku, gdzie wygrała konkurs Debiuty swoim utworem "Malinowy chruśniak". Artystka wystąpiła również w "Szansie na Sukces" czy "X-Factorze". Wszystko to doprowadziło ją do wydania debiutanckiego albumu "A kysz!".
godz. 23-24 Xxanaxx
To obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki elektronicznej. Xxanaxx tworzą Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski. Historia tej formacji zaczęła się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem. Michał zaś poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich drogi skrzyżowały się w 2012 roku w Warszawie i już po kilku miesiącach duet nagrał singiel zatytułowany "Disappear".
To nie tylko charakterystyczne brzmienie, ale też specyficzne podejście do materii tekstowej - pełnej ironii i rozbudowanych kontekstów. Siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie założyły swój wspólny zespół nieco przypadkiem. Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy razem nagrały muzyczną interpretację wiersza "Ballady i Romanse" Władysława Broniewskiego na potrzeby składanki poświęconej poecie. Utwór dał później swoją nazwę projektowi, który siostry tworzą do dziś.
godz. 16.30-17.15 Monika Borzym
Wokalistka jazzowa, której droga do debiutanckiego albumu wiedzie przez Stany Zjednoczone, gdzie się kształciła. Kiedy wróciła do Polski, Michał Urbaniak zaprosił ją do wystąpienia na inauguracji Jazz Jamboree, gdzie zauważona została przez wytwórnię Sony, z którą podpisała kontrakt na trzy płyty. Soulowo-jazzowy debiut "Girl Talk" z miejsca okrył się platyną. Na najnowszym krążku "Back to the Garden" Monika Borzym składa hołd jednej ze swoich idolek - Joni Mitchel.
godz. 18-19 Paulina Przybysz
W ub. roku zachwyciła publiczność grając z formacją Rita Pax. Tym razem zaprezentuje zupełnie nowy materiał. Paulina Przybysz masowej publiczności znana jest z występów w zespole Sistars, w którym śpiewała z siostrą Natalią. W 2006 roku podjęła jednak solową działalność. Dwa lata później ukazała się jej solowa płyta pod pseudonimem Pinnawela, zatytułowana "Soulahili". I znów artystka została doceniona otrzymując nominację do Fryderyków w kategorii Album roku hip hop.
godz. 20-21 L.U.C & Rebel Babel Ensamble
Związany z Wrocławiem Łukasz Rostkowski, kryjacy się pod pseudonimem L.U.C. to muzyk wciąż poszukujący nowych ścieżek dla rapu. Solowa kariera rozpoczęła się w 2006 roku, a raper do tej pory znajduje się w czołówce polskiej sceny hip-hopowej. Jego twórczość charakteryzuje się przede wszystkim brawurową zabawą słowem. Jego najnowszy projekt to Rebel Babel - międzynarodowa platforma zrzeszająca muzyków grających na instrumentach dętych i prawdopodobnie jeden z największych zespołów globu.
godz. 22-23 Hey
Prawie ćwierć wieku nagrywania, koncertów, mnóstwo nagród (mierzonych już bardziej w kilogramach, niż statuetkach). I jedenaście płyt, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnej polskiej muzyki. Najnowsza, "Błysk", jak zawsze inna od poprzednich, ale równie w swojej intymności i szczerości uniwersalna - pisał ostatnim o albumie zespołu Hey Łukasz Kamiński w "Wyborczej". Zespół otrzymał aż trzy nominacje do Fryderyków 2017 za: album roku - rock, utwór roku (za "Prędko, prędzej") i teledysk roku ("Błysk").
godz. 24-01 Fisz Emade Tworzywo
Widzowie będą mogli wysłuchać materiału z jednego z najważniejszych polskich albumów minionego roku pt. "Drony". Od 2001 roku bracia razem wydali dziewięć płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Fisz Emade jako pierwsi na takim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie tzw. miękkie brzmienia. Stale eksperymentują starając się jednak, by ich wynalazki łączyła wysoka jakość.
Olsztyn Stage
godz. 15.45-16.30 Paula i Karol
Urodzona w Kanadzie Paula Bialska i Karol Strzemieczny wspólnie muzykować zaczęli w 2009 roku. Początkowo grali wyłącznie akustycznie. Zadebiutowali jeszcze w roku założenia działalności epką "Goodninght Warsaw". Już rok później ukazał się ich debiutancki album "Overshare". Do tej pory wydali cztery płyty. Najnowsza, "Our Town", promowana przez singiel "Rocky", ukazała się 19 maja. Muzykę, którą grają Paula i Karol można określić jako happy folk.
godz. 17.15-18 Mary Komasa
Mary Komasa (wł. Maria Komasa, ur. 1985 w Poznaniu) debiutowała na scenie muzycznej dość późno, bo w 2015 roku. Jej debiutancki album to jednak, jak pisała Roksana Orlicka w CJG 24, feeria dźwięków na światowym poziomie. Płyta zatytułowana po prostu,,Mary Komasa" jest dopracowana i bardzo świadoma muzycznie. Powstała w Berlinie, gdzie ta była modelka obecnie mieszka. Piosenki skomponował mąż artystki Antoni Łazarkiewicz. Krążek został nominowany do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Fonograficzny debiut roku.
godz. 19 -20 BeMy
Bracia Mattia i Ellie Rosinski urodzili się w polskiej rodzinie we Francji. Zespół założyli już w dzieciństwie, a po ukończeniu szkoły wyjechali do Wielkiej Brytanii na studia muzyczne.
W 2013 roku BeMy wzięli udział w polskiej edycji talent show Must be the Music, w którym zajęli drugie miejsce. Potem sprawy potoczyły się szybko: udział w festiwalu TOPTrendy 2014, główna nagroda na festiwalu w Jarocinie i kontrakt z wytwórnią Universal.
Ich album "Grizzlin'" ukazał się w 2016 roku i zyskał m.in. nominację do Fryderyka w kategorii Fonograficzny debiut roku.
godz. 21-22 Bovska
Choć Bovska (właściwie Magda Grabowska-Wacławek) swój pierwszy utwór "Long Way" opublikowała w 2013 roku, jej kariera rozkwitła dopiero wraz z singlem "Kaktus", który ukazał się dwa lata później (wykorzystany został w czołówce serialu "Druga szansa").
Debiutancki krążek Bovskiej ukazał się w marcu 2016 roku i szybko zyskał status Złotej Płyty.
Zaledwie rok później ukazał się drugi album Bovskiej "PYSK", przez krytyków opisywany jako odważny i stawiający wyzwanie słuchaczom.
godz. 23-24 Julia Pietrucha
Zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa, w kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album "Parsley" zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Cały pierwszy nakład został błyskawicznie wyprzedany. Następstwem udanego debiutu było zaproszenie na Open'er Festival, gdzie pierwszy (!) koncert artystki z entuzjazmem przyjęła publiczność.
Red Bull Container Stage
godz. 16 Envee
godz. 18 Groh
godz. 20 Envee
godz. 22 Night Marks
godz. 23 Envee & Groh
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
3 z 7
Autografy od artystów
Do strefy Co Jest Grane 24, zazwyczaj tuż po swoich koncertach, przyjdą zaproszeni artyści, by porozmawiać z dziennikarzami, ale także, a może przede wszystkim, by spotkać się ze swoimi fanami. Będzie więc okazja, by zadać pytanie, a na koniec poprosić o autograf na płycie lub wspólne zdjęcie.
Sobota, 12 sierpnia
godz. 17 OMYO
godz. 18 Natalia Przybysz i Daria Zawiałow
godz. 19.30 Łąki Łan
godz. 20.30 Bownik
godz. 21 The Dumplings i Xxanaxx
godz. 22 Ten Typ Mes
godz. 1.15 OSTR
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Niedziela, 13 sierpnia
godz. 17 Ballady i Romanse, Paula i Karol
godz. 18 Monika Borzym
godz. 19 Mary Komasa
godz. 19.30 Paulina Przybysz i Bovska
godz. 20.30 Bemy
godz. 21.30 LUC
godz. 23 Fisz Emade Tworzywo
godz. 00.30 Julia Pietrucha
4 z 7
Helios nad jeziorem
Kino i Gutek Film zapraszają na muzyczne pokazy.
Sobota, 12 sierpnia:
godz. 15.30 Amy
godz. 18 20 000 dni na Ziemi
godz. 20 Sugar Man
godz. 22 Miłość
Niedziela, 13 sierpnia:
godz. 15.30 Frank
godz. 17.30 Gimme Danger
godz. 20 Joe Strummer
godz. 22.30 Control
ARKADIUSZ STANKIEWICZ
5 z 7
Strefa EKO
Główną ideą Olsztyn Green Festival, oprócz dobrej zabawy przy muzyce, jest promocja dbania o środowisko i zdrowego trybu życia. I dlatego w dniach 12-13 sierpnia zaplanowano:
godz. 13-19
"Rowerowe kino" - krótkie metraże o tematyce ekologicznej; przestrzenna gra edukacyjna; gra planszowa, w której uczestnicy sami są pionkami; gigantyczne eko puzzle; "Ośmiokąt edukacyjny" - instalacja; "Zadbaj o klimat" - wystawa edukacyjna (Fundacja Arka)
Akcja Masz niepotrzebną roślinę? Nie wiesz co z nią zrobić? Przynieś nam! Przygarniemy i oddamy osobie, której sprawi radość! (Schronisko dla roślin)
ekowarsztaty Do It Yourself (Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych "RzeczJasna")
Strefa gier i zabaw (Wydawnictwo Hippocampus)
"Babie lato" - wspólne tworzenie instalacji artystycznej (projekt realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łukcie oraz przy współudziale mieszkańców)
"Buduj zamek" - warsztaty kreatywnego budowania z kartonów (sportowysklep.pl)
Animacje dla dzieci o tematyce ekologicznej i ciepłowniczej (MPEC)
godz. 13-23
Wystawa zabytkowego sprzętu elektrycznego; prezentacja multimedialna przedstawiająca, co należy zrobić i gdzie oddać elektroodpady; malowanki o tematyce ekologicznej; eko koło fortuny; zbiórka baterii i płyt CD, małego sprzętu AGD - za każde przyniesienie 10 baterii lub 5 płyt lub 1 szt. AGD - festiwalowicz otrzyma sukulenta; warsztaty segregacji odpadów dla dzieci; przejażdżka ekologicznym autkiem z e-odpadów - dla dzieci do lat 4 pod okiem opiekuna; tworzenie robota z elektrośmieci na czas (Mazur Electrorecycling)
godz. 14
Eko konkurs z nagrodami od MPEC (Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych "RzeczJasna")
godz. 14-16 oraz 17-19
Warsztaty tworzenia kartonowych doniczek dla dzieci - maks. do 15 osób (Schronisko dla roślin)
ROBERT ROBASZEWSKI
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
6 z 7
Strefa rekreacji
Sobota, 12 sierpnia
godz. 13:45-14:45 joga na plaży z,,Wysokimi Obcasami"
godz. 15-16 pokaz Jumping Fitness z Planetą Formy (boisko do koszykówki)
godz. 15-18 strefa informacyjna z trenerem personalnym
godz. 16-17 Salsation na piasku
Niedziela, 13 sierpnia
godz. 13:45-14:45 joga na plaży z "Wysokimi Obcasami"
godz. 15-16 pokaz treningu funkcjonalnego z Planetą Formy
godz. 16-17 strefa informacyjna z trenerem personalnym
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Studio Gazeta
7 z 7
Inne informacje
Do jedzenie i picia
Charakterystyczną cechą imprezy nad j. Ukiel są topowe food trucki, które zjeżdżają z całego kraju.
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Miejsce imprezy
Olsztyn Green Festival jest w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Ukiel" (ul. Kapitańska). To obiekt niezwykły, położony nad największym olsztyńskim jeziorem (jednym z kilkunastu w granicach miasta), który kusi wypożyczalniami sprzętu sportowego, placami zabaw, boiskami do koszykówki i siatkówki plażowej, a nawet wodnym placem zabaw, prawdopodobnie największym w Polsce. Są tam też restauracje, pomosty, punkty widokowe, trasy spacerowe i rowerowe. Kompleks wielokrotnie nagradzano, ostatnio wygrał w plebiscycie internautów na "Nagrody Architektoniczne Polityki".
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Bilety
Uwaga, karnetów już nie ma, bilety w przedsprzedaży po 49 zł, dniu imprezy po 59 zł.
Jak dojechać pociągiem
Jeśli masz możliwość, wysiądź na dworcu Olsztyn Zachodni, a następnie przejdź do ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (po przeciwnej stronie torów niż budynek dworca). Odległość do Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Ukiel" jest na tyle nieduża, że warto wybrać się pieszo - ul. Bałtycką wzdłuż Jeziora Długiego, a następnie ulicą Jeziorną do plaży.
ARKADIUSZ STANKIEWICZ
W przypadku wysiadki na dworcu Olsztyn Główny skorzystaj z autobusów linii nr 101 lub 107. Jadąc pierwszym z nich należy wysiąść na przystanku "Jeziorna", jadąc drugim - na przystanku "Plaża miejska".
Komunikacja miejska
Od strony ul. Sielskiej do CRS "Ukiel" dojeżdżają autobusy linii dziennych 107, 113 i 307. Należy wysiąść na przystanku "Plaża miejska", który jest w okolicach głównego wejścia na teren imprezy.
Od strony ul. Bałtyckiej dojeżdżają autobusy linii dziennych 101, 106, 111, 127. Należy wysiąść na przystanku "Jeziorna" i tą ulicą dojść na teren imprezy.
Podczas Olsztyn Green Festivalu drogowcy zapewniają dodatkowe połączenia autobusowe ułatwiające dojazd i powrót z koncertów.
Opaski festiwalowe
Każdy bilet i karnet będzie wymieniony na wodoodporną opaskę na rękę, którą bardzo trudno jest zniszczyć. W opaskach można się kąpać, ćwiczyć, pracować, spać - klej jest wodoodporny, a materiał trwały. Od momentu wymiany biletu na opaskę tylko ona uprawnia do wejścia na festiwal. Raz zeskanowane bilety nie będą już honorowane. Uwaga! Opasek nie można zdejmować przez cały czas trwania festiwalu. Opasek nie można odstępować drugiej osobie. Zniszczone opaski nie będą wymieniane na nowe. Z opaską festiwalową możesz wchodzić i wychodzić na teren festiwalu dowolną liczbę razy, w godzinach jego funkcjonowania. Opaski, w zależności od koloru, są ważne na sobotę, niedzielę lub na obydwa dni.
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Zdjęcia, filmy
Na terenie festiwalu można robić zdjęcia, ale tylko amatorskimi aparatami cyfrowymi oraz tradycyjnymi amatorskimi aparatami kompaktowymi. Nie można wnosić profesjonalnych aparatów fotograficznych, kamer ani innego sprzętu nagrywającego bez specjalnej akredytacji.
Wszystkie komentarze