Oranżeria
Położona w miejscu dawnych ogrodów biskupich. Pierwotny budynek powstał w XVII w., ale został zniszczony w trakcie wojen szwedzkich. Nowy pałacyk został zbudowany za rządów biskupa Teodora Andrzeja Potockiego. Ostateczny kształt budowli nadał w 1790 roku Ignacy Krasicki, przeprowadzając jej rozbudowę w barokowo-klasycystycznym stylu. Tuż obok rozciągały się ogrody, o które biskup Krasicki dbał szczególnie. Wokół pawilonu stworzył park. Kazał założyć tam sztuczne kaskady, wytyczyć promenady, sadzić egzotyczne rośliny. Ogrody były tak wspaniałe, że o ich plany miał zabiegać nawet dwór carski, aby je skopiować w Petersburgu.
W kolejnych stuleciach wnętrza zostały przebudowane. Dwa lata temu budynek doczekał się renowacji dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Odnowiono zabytkowe wnętrza, a z północnej strony dobudowano efektowne kaskadowe schody. W pałacyku utworzono Oranżerię Kultury.
MATERIAŁY PRASOWE
Zabytki w centrum
Fot. Przemyslaw Skrzydlo / AG
Wycieczką można rozpocząć ok. 200 m od startu biegu, przy dawnym kościele ewangelickim. To najwybitniejszy przykład architektury protestanckiej na Warmii, wybudowany w latach 1818-1823 ze środków Fryderyka Wilhelma III. Architektura budowli inspirowana była twórczością z różnych stylów i epok i charakteryzuje się połączeniem nowatorskich struktur kompozycji i estetyki.
Następnie kierujemy się w stronę gotyckiej Wysokiej Bramy, przy której będzie miasteczko biegowe, a także start i meta biegu na 10 km (30 kwietnia, godz. 11).
archiwum organizatora
To najbardziej monumentalny zabytek tego typu na Warmii i Mazurach.
Kolejny obowiązkowy punkt to mury obronne przy ul. Hożej. Lidzbark w XIV w. zaczęto otaczać murami z basztami i bramami. Od wschodu, południa i części zachodu naturalną ochroną była Łyna. Od północy zaś powstały masywne mury z licznymi basztami i sucha fosą. O ich ogromie może świadczyć fakt, że zachowały się do dzisiaj.
Na koniec krótkiej wędrówki zachęcamy, by zajrzeć do kolegiaty św. Piotra i Pawła. Jest budowlą późnogotycką, której wieżę wieńczy barokowy hełm, a na nim chorągiewka z herbem biskupa Potockiego. W latach 1892-1896 dobudowano trójnawowe bazylikowe prezbiterium, zakrystię i boczne kruchty.
TOMASZ WASZCZUK
Wszystkie komentarze