Jak co tydzień radzimy, co robić od piątku do niedzieli i jak spędzić te dni nie nudząc się w domu. Tym razem jest kilka ciekawych imprez, głównie plenerowych, które warto wpisać sobie do weekendowego kalendarza - zarówno w Olsztynie, jak i w regionie.
REKLAMA
Facebook
1 z 4
Piątek
3. Festiwal Piosenki Inteligentnej ?Bez Lipy?
- Pomysł na festiwal był reakcją na panujące trendy w muzyce. Przeżywamy ofensywę psucia gustów. Festiwal Piosenki Inteligentnej ma być remedium na tego typu zjawiska. Nie bez powodu nadaliśmy mu taką nazwę. Bez lipy oznacza, że mamy do zaoferowania muzykę dobrą, bez chałtury - mówili o idei tych koncertów ich organizatorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
W tym roku 5 sierpnia wystąpi Maria Peszek. Przypomnijmy, karierę muzyczną (wcześniej z powodzeniem występowała w teatrze) Maria Peszek rozpoczęła w 2005 r. tworząc widowisko muzyczne i płytę "Miasto mania". Została ona nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade. Album osiągnął duży sukces, przynosząc status platynowej płyty. Na początku 2006 roku płyta została dodatkowo wyróżniona Fryderykiem za Produkcję Muzyczną Roku, a sama wokalistka otrzymała nagrodę w kategorii Nowa Twarz Fonografii.
Trzy lata później nagrała album "Maria Awaria". Był to album koncepcyjny, na którym artystka poruszyła temat seksu i cielesności. I ten krążył pokrył się platyną. W tym samym roku została laureatką Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna. Była także nominowana do plebiscytu Polka Roku, organizowanego przez "Gazetę Wyborczą". Zdobyła ponadto dwa Fryderyki w kategoriach Autor Roku oraz Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej. Wszystkie te sukcesy uczyniły z niej jedną z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej.
W październiku 2012 wydała trzeci album studyjny pt. "Jezus Maria Peszek", w którym poruszyła temat własnego zmagania z chorobą, a także religijności, polskości czy tradycyjnych ról społecznych. W tym roku na półki sklepów muzycznych dotarła najnowsza produkcja pt. ?Karabin?.
Support: Agyness B. Marry.
Miejsce: Amfiteatr im. Czesława Niemena, godz. 20. Bilety: 30 zł za dzień.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
2 z 4
Sobota
Mazury AirShow 2016
Najpiękniejsza impreza lotnicza w Polsce, bo odbywa się w pięknej okolicy Giżycka i Kętrzyna, nad mazurskimi jeziorami. Pisaliśmy o tym sporo na łamach ?Wyborczej Olsztyn?.
Program Mazury AirShow 2016
Giżycko
** godz. 11 występ zespołu Relax 74 (amfiteatr)
** godz. 11.20-11.40 oficjalne otwarcie Mazury AirShow 2016 (amfiteatr)
** godz. 11.40 pokaz walki wręcz (amfiteatr)
** godz. 12-14 I blok pokazów lotniczych
** godz. 16-18 II blok pokazów lotniczych
** godz. 22 pokaz sztucznych ogni z zakotwiczonej barki na j. Niegocin
Kętrzyn
** godz. 10-19 dzień otwarty lotniska Wilamowo: wystawa statyczna samolotów, skoki spadochronowe, akcja informacyjna Sił Zbrojnych RP i NSR, loty promocyjno-zapoznawcze
3. Festiwal Piosenki Inteligentnej ?Bez Lipy?
Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Drugiego dnia festiwalu, czyli 6 sierpnia wystąpi Acid Drinkers, jeden z najlepszych polskich zespołów metalowych. Grupa działa od 1989 r., a w jego skład wchodzą Titus - wokalista i basista, Popcorn - gitarzysta, Ślimak - perkusista oraz Jankiel - gitarzysta. Muzycy wydali już 16 albumów, a ostatni ?25 Cents For a Riff? ukazał się w 2014 r. - tym samym, w którym zespół obchodził swoje 25-lecie. Grupa jest wielokrotnym laureatem Fryderyków
Wcześniej zagrają: Tides From Nebula, SIQ.
Miejsce: Amfiteatr im. Czesława Niemena. godz. 20. Bilety: 30 zł za dzień.
Darmowa wycieczka po Olsztynie
Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
W każdą sobotę lipca i sierpnia o godzinie 16 darmowa wycieczka po Olsztynie. Spacer rozpoczyna się przy Miejskiej Informacji Turystycznej w Ratuszu (pl. Jana Pawła II 1, wejście od ul. 1 Maja).
Podczas dwugodzinnej wycieczki uczestnicy będą mogli zobaczyć Targ Rybny, zamek Kapituły Warmińskiej (z zewnątrz), pomniki Mikołaja Kopernika, Rynek Starego Miasta, katedrę. Kolejnym punktem wycieczki jest zwiedzanie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności mieszczącego się w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów. Dalej spacer prowadzi przez park Centralny. Koniec wycieczki o 17.50 przy planetarium, a więc o idealnej godzinie, by zobaczyć ostatni seans pod kopułą. Przypominamy, że turystom biorącym udział w akcji ?Nocujesz ? zyskujesz!? przysługuje 25 proc. zniżki na bilety do planetarium. Spacery po Olsztynie poprowadzą w języku polskim przewodnicy PTTK! Organizatorem akcji jest Biuro Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. Więcej informacji pod nr. tel. Miejskiej Informacji Turystycznej - 89 521 03 98.
Wystawa ?Życie. Kolekcja sztuki Marii i Marka Pileckich?
Materiały prasowe (kolekcja Marii i Marka Pileckich)
To prezentacja wybranych dzieł z kolekcji Marii i Marka Pileckich, znanych olsztyńskich kolekcjonerów i miłośników sztuki. Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła artystów reprezentujących klasykę polskiej sztuki współczesnej, takich jak Andrzej Wróblewski, Jerzy Panek, Henryk Cześnik, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki czy Jan Lebenstein. W kolekcji znajdują się też prace twórców związanych z miejscowym środowiskiem artystycznym, takich jak Jan Pruski, Ewa Plichta-Lubieniecka czy Joanna Milewicz. Z każdą z prac, będących w kolekcji państwa Pileckich wiąże się historia spotkania nie tylko z twórczością, ale też z osobą artysty albo kogoś związanego z danym dziełem twórczym. Często jest to też historia wieloletniej przyjaźni. Z takiej perspektywy zaprezentowanie części kolekcji jest więc nie tylko ciekawym przeglądem sztuki współczesnej, spotkaniem z twórczością klasyków, ale też rodzajem osobistego dziennika twórców zbioru.
Na wystawę zaprasza BWA Galeria Sztuki w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), sobota-niedziela godz. 11-18.
Festiwal Dobre Miasto dla Teatru
Fot. Przemysław Skrzydło / AG
W Stodole Kultury (Dobre Miasto, ul. Górna 22) zobaczymy Wesele Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Wspaniałego Teatru bez Nazwy (scenografia i reżyseria - Andrzej Fabisiak, na zdjęciu). Gietrzwałdzki Wspaniały Teatr bez Nazwy w 22. roku działalności zmierza się z inscenizacją arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego. To najwyższa poprzeczka dla całego zespołu, pozwalająca podsumować wieloletnie doświadczanie teatru. Tadeusz Boy Żeleński ? pisarz, poeta, uczestnik słynnego weseliska Lucjana Rydla, świadek historii prapremiery Wesela, która odbyła się 16 marca 1901 roku w krakowskim Teatrze Miejskim za dyrekcji Józefa Kotarbińskiego, w słynnej Plotce o ?Weselu? Wyspiańskiego napisał: Powstanie Wesela przypomina poniekąd powstanie Pana Tadeusza, tak jak je kreśli tradycja. Wedle tradycji, Mickiewicz zamierzał napisać szlachecką anegdotę, która rozrosła się pod piórem w ów nieśmiertelny poemat i stała się żywym wcieleniem Polski. Można by podejrzewać, iż Wyspiański biorąc pióro do ręki zamierzał tu napisać złośliwy pamflecik na swoich znajomych; w trakcie pisania geniusz poezji porwał go za włosy i ściany bronowickiego dworku rozszerzyły się ? niby nowe Soplicowo ? w symbol współczesnej Polski.
Zespół Wspaniałego Teatru bez Nazwy z Gietrzwałdu pragnie bawić i wzruszać pamiętając o realiach naszej rzeczywistości, tu i teraz, a to Polska właśnie. Początek w sobotę o godz. 18. Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, ul. Górna 1a, w godzinach 9?17.
Święto Warmińskiego Piwowara
MATERIAŁY PRASOWE
Podczas imprezy w Dywitach i okolicy zaplanowano pokazy warzenia piwa, nastąpi też uroczyste odszpuntowanie 50-litrowej beczki warmińskiego piwa Rosanke według receptury Mariusza Sekulskiego ze Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych. Zainteresowani będą mogli spróbować piw regionalnych, rzemieślniczych i domowych (także z Browaru Kormoran i Browaru Warmia). Swoje wyroby zaprezentują też piwowarzy domowi z gminy. Nie zabraknie stoisk Babki Zielarki z Blanek, kolekcjonerskich, żywności regionalnej, a także z cydrami i miodami, czy akcesoriami do warzenia piwa. Chętni będą mogli wziąć udział nawet w turnieju gry w kapsle Tour de Gmina Dywity.
Przewidziano też koncerty, wystąpi m.in. Transsexdisco. Na zakończenie pokaz Teatru Tańca i Ognia ?Transfuzja".
święto potrwa od godz. 16 do 22. Stodoła w Dywitach.
Muzyka organowa i kameralna w Pasymiu
Fot. Tomasz Waszczuk / AG
W cotygodniowym, prestiżowym cyklu koncertów tym razem na organach zagra prof. Oskar Gottlieb Blarr. Zaprezentuje się też Klaudia Camilla Twardzik. Patronat medialny: ?Wyborcza Olsztyn?. Kościół ewangelicki w Pasymiu, godz. 18. Wstęp wolny.
Wycieczka dla aktywnych
Robert Robaszewski
W cyklu Olsztyn Aktywnie wycieczka z cyklu Poznajemy Olsztyn. Tym razem tematem będzie olsztyńska secesja. Początek o godz. 10. Spotkanie na placu gen Bema (na zdjęciu wnętrze kamienicy przy pl. Bema 2).
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
3 z 4
NIEDZIELA
Mazury AirShow 2016
Najpiękniejsza impreza lotnicza w Polsce, bo odbywa się w pięknej okolicy Giżycka i Kętrzyna, nad mazurskimi jeziorami. Pisaliśmy o tym sporo na łamach ?Wyborczej Olsztyn?.
** godz. 10-18 dzień otwarty lotniska Wilamowo: wystawa statyczna samolotów, skoki spadochronowe, akcja informacyjna Sił Zbrojnych RP i NSR, loty promocyjno-zapoznawcze
Nie ma mowy!
Materiały prasowe Best Film
Najciekawsza chyba premiera tego weekendu w olsztyńskich kinach. USA 2015. Reż. Sean Mewshaw. Aktorzy: Rebecca Hall, Jason Sudeikis, Dianna Agron, Joe Manganiello, Blythe Danner. Komediodramat romantyczny ze świetną muzyką.
Młoda wdowa chce napisać biografię zmarłego męża, kultowego folkowego muzyka. Pomoże jej w tym nowojorski akademik, pasjonat twórczości artysty. Czy początkowa niechęć tej dwójki przerodzi się w sympatię, może coś więcej?
Film Mewshawa zaskakuje. Z historii Hannah (Hall) i Andrew (Sudeikis) łatwo byłoby zrobić przewidywalne, tandetne romansidło spod znaku ?kto się czubi, ten się lubi?. Zamiast tego widz dostaje zniuansowaną historię o żałobie, tęsknocie, niespełnieniu, zaufaniu, rodzinie. Dopiero dalej pojawiają się tematy bliskości, miłości.
To zasługa dobrze napisanych, nieoczywistych postaci, zaczepnego poczucia humoru i sporej dawki autoironii. Choć fabuła kroczy znaną ścieżką, kolejne przystanki są pomysłowe i oryginalne. Bohaterom daje się czas na dorośnięcie do emocji, prawo do popełniania błędów, nieodpowiedzialnych decyzji i żałosnych wpadek. Ta cierpliwość się opłaca - uwiarygodnia historię dwójki całkiem odmiennych dusz, które dorastają do siebie w nieoczekiwanych okolicznościach i scenerii.
No właśnie - jest jeszcze przestrzeń. Majestatyczne, gęste, melancholijne lasy Maine, skalne ścieżki pośrodku głuszy i drewniana chatka z kominkiem budują niezapomniany klimat. Odzwierciedlają przesycający duszę Hannah smutek i aurę tajemnicy, jaką osnuta jest śmierć Huntera. Potrafią milczeć, pozwalając bohaterom się wyciszyć i usłyszeć prawdziwy głos swoich pragnień. Tę unikalną atmosferę podkreśla muzyka.
Utwory filmowego Huntera to w istocie kompozycje popularnego muzyka indierockowego z Seattle, Damiena Jurado. Melancholijne utwory zachwycą wielbicieli szepczących, romantycznych plumkań spod znaku Bon Iver. ?Nie ma mowy? wzrusza bez tandety, słucha rytmu serca, a przy tym jest urocze i zabawne. Zdecydowanie warto!
Pokazy zarówno w Heliosie, jak i w Multikinie.
Rodzinne spotkania staromiejskie
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Na scenie staromiejskiej (ul. Stare Miasto 33) harce, zabawy i spektakl teatralny dla dzieci: Hej-Ho, Hej-Ha, Orkiestra Gra w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi. Godz. 15, wstęp wolny.
Teatr Jaracza przenosi się na plażę miejską w Olsztynie
materiały prasowe
Olsztyński teatr zaprasza do pierwszego w Polsce Teatralnego Kina. W każdą sierpniową niedzielę - a więc już w tę 7 sierpnia - o godz. 21 na tarasach widokowych, Hangloose Caff? "Jaracz? zaprezentuje nagrania swoich spektakli.
W repertuarze:
** 7 sierpnia, godz. 21 Tango Nuevo. Spektakl z muzyką Astora Piazzolli, artysty, który zrewolucjonizował tango. To właśnie Piazzolla stworzył oryginalny, niepodrabialny styl tanga, zwany ?nuevo tango? odbiegający od tradycyjnego wzorca. Dzięki niemu tango stało się znane na całym świecie.
A potem...
** 14 sierpnia, godz. 21 Złoty smok. Chińsko-tajsko-wietnamska restauracja, w której niczym w sosie słodko kwaśnym, perypetie poszczególnych bohaterów mieszają się ze sobą. Kobiety grają mężczyzn, a mężczyźni kobiety.
** 21 sierpnia, godz. 21 Stawiam na Tolka Banana. Spektakl na podstawie kultowej powieści Adama Bahdaja. Głównym bohaterem jest Julek, chłopiec z dobrego domu, który zaprzyjaźnia się z bandą Karioki. Z tej znajomości musi wyniknąć wiele przygód, w których udział weźmie też Tolek Banan.
** 28 sierpnia, godz. 21 Zespół Śmierci i Tańca czyli piosenki Tiger Lillies. Spektakl muzyczny studentów Studium Aktorskiego na podstawie piosenek zespołu The Tiger Lillies. Polskie tłumaczenia utworów przygotował Szymon Jachimek, znany z występów w kabarecie Limo.
Wystawa Ewy Skaper ?Zewnętrzności?
Materiały prasowe Galerii BWA w Olsztynie
To pierwsza indywidualna wystawa artystki w Olsztynie. Na wystawie zobaczymy jej obrazy z lat 2012-2014, malowane tradycyjnie na płótnie oraz najnowsze, powstające na blachach aluminiowych. Fascynacja realnością przedmiotu, jego ulotnym pięknem i abstrakcyjnym potencjałem, determinuje obrazy Ewy Skaper ? zapowiada charakter wystawy Organizator. I dodaje: miniona bezpowrotnie codzienność, inspiracja dawną fotografią, przełożona na język malarski stają się odrębną rzeczywistością, łączącą dosłowność z umownością, gdzie nieprawda staje się prawdą.
W obrazach na blasze artystka nawiązuje do retablos, ale powagę zastępuje ironią. Jak mówi Ewa Skaper: Blacha daje się źle traktować, wytrzymuje drapanie, niszczenie, wycinanie dziur i perforacji, jest współtworzącą obraz i przede wszystkim ? zajmuje mniej miejsca niż blejtramy.
?Ewa Skaper urodziła się Olsztynie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. J. Zabłockiego uzyskała w 1980 r. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach ? maluje temperą jajową. Kolekcjonerka przedmiotów o zatartej już użyteczności, które stają się bohaterami jej malarstwa i są uczestnikami tworzonych asamblaży, obiektów >nie-pokoi<. Otrzymała II nagrodę na Biennale Malarstwa >Bielska Jesień 2013<, nagrodę ASP w Gdańsku na Biennale Sztuki Gdańskiej w 2014 r. i w tym roku ? I nagrodę na 10. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu?.
Wystawa w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), sobota-niedziela godz. 11-18. Będzie prezentowana w sali kameralnej do 21 sierpnia.
Olsztyn aktywnie
Fot. Tomasz Waszczuk / AG
** Spacery podwodne przez cały dzień nad Jeziorem Ukiel (za Tawerną Pirat).
Zapisy na spacery podwodne prowadzone są na stronie skorpena.olsztyn.pl w zakładce Olsztyn Aktywnie. Na każdy spacer zapisujemy się oddzielnie. Po zakończeniu jednej akcji, następnego dnia można zapisywać się na kolejny spacer podwodny. Udział w spacerach podwodnych jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty pośrednie, czyli opłatę za wstęp na basen oraz koszty dojazdu na własną rękę nad jeziora, w których będą odbywały się nurkowania.
** Gimnastyka Paleo
Organizatorzy reklamują się ćwiczenia zaczną się już północy i potrwają do godz. 10. Park Jakubowo
** Tai Chi
Ćwiczenia od godz. 8 w parku Jakubowo.
** Spływ kajakowy w rejonie elektrowni Łyna na trasie jezioro Wadąg - rzeka Wadąg. Dystans: 14,5 km.
Początek o godz. 9, spotkanie na pętli autobusowej w Słupach.
** Akademia golfa
Godz. 12, ul. Golfowa 20a, Naterki. Bezpłatna Akademia Golfa trwa do godz. 13.30. Potem jest możliwość wzięcia udziału z zajęciach odpłatnych: niedziela 13.45-14.30 i wtorek 17.30-18.15. Koszt: 25 zł (dorośli) i 15zł (juniorzy). Zapisy: Katarzyna Nieciak (607 835 159).
** Kulturystyka, trening funkcjonalny
W godz. 12-14, przy ul. Pstrowskiego 29/6A. Zajęcia poprowadzi mistrz Polski 2015 w kulturystyce w kategorii ciężkiej Paweł Smolik i jego zespół. W ramach zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zasięgnąć porady dietetycznej. Chętni na trening mogą się zapisywać telefonicznie pod nr. 513 017 019 lub mailowo biuro@instytutolsztyn.pl.
** Kręgle
W godz. 12.30-13.30 w kręgielni TEN#CODE przy ul. Boenigka 29. Pierwsze sześćsób - decyduje kolejność zgłoszeń mailowych - ma do dyspozycji tor bezpłatnie, dla pozostałych chętnych w godzinach 12.30-14.30 rabat w wysokości 50 proc.
XXXVIII Olsztyńskie Koncerty Organowe
Fot. Przemysław Skrzydło / AG
W lipcu i sierpniu melomanów czeka aż dziewięć występów w programie 38. Olsztyńskich Koncertów Organowych. 7 sierpnia o 20:00 zapraszamy na recital organowy Jakuba Garbacza. Wstęp wolny. Koncerty w bazylice konkatedralnej św. Jakuba na Starym Mieście w Olsztynie.
Olsztyńskie Koncerty Organowe to festiwal z tradycją ? pierwszy koncert odbył się na wyremontowanych organach Truszczyńskiego już w grudniu 1978 roku, a pierwszy ?pełny sezon? w 1979 roku, choć z konieczności nie mógł być jeszcze tak ukształtowany, jak obecny. Początki zawdzięczamy prof. Feliksowi Rączkowskiemu oraz ówczesnemu proboszczowi parafii katedralnej św. Jakuba, ks. infułatowi Tadeuszowi Borkowskiemu. Niebawem obowiązki kierownika artystycznego przyjął ad. Andrzej Chorosiński w Akademii Muzycznej w Warszawie ? absolwent prof. Rączkowskiego i sprawował tę funkcję blisko 20 lat. Lata 80. i 90. to okres, w którym, pomimo burzliwych i pod wieloma względami kryzysowych czasów, odbyło się u nas wiele ciekawych koncertów z udziałem uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych, choć wtedy jeszcze, nie da się ukryć, impreza wyglądała bardziej na ?parafialną? niż ?miejską?. Zdążyła się jednak zakorzenić w świadomości olsztynian i turystów, a letnie niedziele, po wieczornej mszy świętej, stały się dla melomanów swego rodzaju ?punktem obowiązkowym?.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
4 z 4
Poniedziałek (choć to już po weekendzie, ale jednak...)
Wyjątkowo jedna zapowiedź koncertu poniedziałkowego. W Olsztynie wystąpi tego dnia Artur Andrus.
To nie tylko piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer, ale także dziennikarz, poeta i autor tekstów piosenek. - Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego w czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów - pisał o Arturze Andrusie Karol Szczęśniak w ?Wyborczej?. - Punktem zwrotnym, który pomógł mu w karierze, było przeprowadzenie na zaliczenie wywiadu z Wojciechem Młynarskim. Kluczowym w tej historii był fakt, że Andrus zadawał pytania wierszem, a Młynarski, improwizując, odpowiadał w ten sam sposób. Niedługo po tym prowadzący ?Szkło kontaktowe? otrzymał propozycję współpracy z Trójką, w której jest gospodarzem m.in. ?Powtórki z rozrywki?.
I dodał: - Sceniczny sukces przyszedł niespodziewanie w 2012 wraz z premierą płyty ?Myśliwiecka?. Nikt chyba nie mógł przewidzieć, że album dziennikarza w pewnym momencie będzie najpopularniejszym wydawnictwem w Polsce. Krążek przyniósł przeboje, m.in. ?Piłem w Spale, spałem w Pile?, i ogromne zainteresowanie osobą Andrusa, który miał jeszcze jeden powód, aby pojawiać się na scenie.
W ubiegłym roku wydał ?Cyniczne córy Zurychu?, która stała się złotą płytą. Teledysk do utworu z tego krążka pt. ?Nazywali go marynarz - szanta narciarska? był nominowany do Fryderyków.
Amfiteatr im. Czesława Niemena, godz. 20. Wstęp 40 zł.
Wszystkie komentarze