Prezentowane tytuły wchodzą na ekrany olsztyńskich kin 5 sierpnia. Im więcej gwiazdek (od 1 do 6) przy tytule, tym wyższa ocena krytyków ?Gazety Co Jest Grane?. Znak zapytania oznacza, że dystrybutor nie zdecydował się pokazać dziennikarzom filmu przed premierą.
REKLAMA
1 z 4
Legion samobójców ***
USA, 2016 (Suicide Squad). Reż. David Ayer. Aktorzy: Will Smith, Viola Davis, Margot Robbie, Jared Leto
?Parszywa dwunastka? na komiksowym gruncie: zaciąg superprzestępców prosto z paki ma być zabezpieczeniem na wypadek, gdyby kolejny Superman? okazał się terrorystą.
Rozczaruję tych, którzy spodziewali się rewolucji. Na takie niegrzeczne kino pozwalał wyjściowy pomysł o drużynie zwyrodnialców, złodziei i psychopatów wysyłanych na straceńcze misje z obietnicą skrócenia wyroku ? jeśli oczywiście przeżyją.
David Ayer podszedł do tematu po bożemu, trzyma się schematów, a przy tym powiela błędy superbohaterskich produkcji. Ale spokojnie: Warner Bros. z DC Comics odbijają się od dna, jakie osiągnęli filmem ?Batman v Superman. Świt sprawiedliwości?. Przede wszystkim za sprawą bohaterów, a właściwie jednej bohaterki. Bez Margot Robbie w roli wyzywającej Harley Quinn z ?Legionem samobójców? byłoby kiepsko. Nazywanie tej postać dziunią Jokera sporo upraszcza, choć daje już pewne pojęcie o tym, z kim mamy do czynienia. Piękna pani psychiatra po kąpieli w kwasie stała się równie słodka co niebezpieczna i nieobliczalna. A do tego ma pokręcone poczucie humoru.
2 z 4
Nie ma mowy! ****
(Tumbledown) USA 2015. Reż. Sean Mewshaw. Aktorzy: Rebecca Hall, Jason Sudeikis, Dianna Agron, Joe Manganiello, Blythe Danner.
Komediodramat romantyczny ze świetną muzyką.
Młoda wdowa chce napisać biografię zmarłego męża, kultowego folkowego muzyka. Pomoże jej w tym nowojorski akademik, pasjonat twórczości artysty. Czy początkowa niechęć tej dwójki przerodzi się w sympatię, może coś więcej?
Film Mewshawa zaskakuje. Z historii Hannah (Hall) i Andrew (Sudeikis) łatwo byłoby zrobić przewidywalne, tandetne romansidło spod znaku ?kto się czubi, ten się lubi?. Zamiast tego widz dostaje zniuansowaną historię o żałobie, tęsknocie, niespełnieniu, zaufaniu, rodzinie. Dopiero dalej pojawiają się tematy bliskości, miłości.
To zasługa dobrze napisanych, nieoczywistych postaci, zaczepnego poczucia humoru i sporej dawki autoironii. Choć fabuła kroczy znaną ścieżką, kolejne przystanki są pomysłowe i oryginalne. Bohaterom daje się czas na dorośnięcie do emocji, prawo do popełniania błędów, nieodpowiedzialnych decyzji i żałosnych wpadek. Ta cierpliwość się opłaca ? uwiarygodnia historię dwójki całkiem odmiennych dusz, które dorastają do siebie w nieoczekiwanych okolicznościach i scenerii.
No właśnie ? jest jeszcze przestrzeń. Majestatyczne, gęste, melancholijne lasy Maine, skalne ścieżki pośrodku głuszy i drewniana chatka z kominkiem budują niezapomniany klimat. Odzwierciedlają przesycający duszę Hannah smutek i aurę tajemnicy, jaką osnuta jest śmierć Huntera. Potrafią milczeć, pozwalając bohaterom się wyciszyć i usłyszeć prawdziwy głos swoich pragnień. Tę unikalną atmosferę podkreśla muzyka.
Utwory filmowego Huntera to w istocie kompozycje popularnego muzyka indierockowego z Seattle, Damiena Jurado. Melancholijne utwory zachwycą wielbicieli szepczących, romantycznych plumkań spod znaku Bon Iver. ?Nie ma mowy? wzrusza bez tandety, słucha rytmu serca, a przy tym jest urocze i zabawne.
Zdecydowanie warto!
Helios, Multikino
3 z 4
Złe mamuśki (?)
(Bad Moms) USA 2016. Reż. Jon Lucas, Scott Moore. Aktorzy: Mila Kunis, Kathryn Hahn, Kristen Bell, Christina Applegate, Jada Pinkett Smith.
Komedia. Macierzyństwo to nie rurki z kremem.
Wie o tym Amy Mitchell ? na pozór idealna młoda żona i matka. Jednak utrzymywanie cukierkowych pozorów zbyt dużo ją kosztuje, a leniwy mężuś nie pomaga w domowych obowiązkach. Zainspirowana przez postrzelone koleżanki Amy postanawia wyzwolić się z kieratu. Kusa kiecka i szaleństwa oburzają pruderyjne paniusie ze szkoły, ale bohaterka odkrywa, że nowo zdobyta wolność daje jej prawdziwe szczęście.
Helios, Multikino
4 z 4
Wydarzenia specjalne w Heliosie
Kultura Dostępna: Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Film na podstawie książki olsztynianina Włodzimierza Kowalewskiego, wyróżniony czterema Orłami, najważniejszymi nagrodami polskiej kinematografii.
Schyłek lat 50 ub. wieku. Zgodnie z przesłaniem piosenki ?On the Sunny Side of the Street?, która posłużyła za podtytuł filmu według powieści Włodzimierza Kowalewskiego, reżyser Janusz Majewski przekonuje widzów do czerpania radości z życia. Na słoneczną stronę ulicy przeprowadza nas Fabian (Maciej Stuhr) uzbrojony jedynie w puzon i repertuar cudownych utworów. Jego bohater przyjeżdża u schyłku lat 50. z Anglii do Ciechocinka, do siostry (Sonia Bohosiewicz) pracującej jako dentystka w tym uzdrowiskowym miasteczku. Korzystając z politycznej odwilży, pragnie grać zakazany dotąd swing. Tylko z kim? Zderzenie z rzeczywistością nie będzie bezbolesne...
?Excentryków? wyróżniono Orłami dla najlepszych aktorów drugoplanowych: odebrali je Wojciech Pszoniak i Anna Dymna. Film został doceniony także w dwóch kategoriach: za muzykę ? Orła przyznano Wojciechowi Karolakowi, a za najlepszy dźwięk Krzysztofowi Jastrzębowi i Mateuszowi Irisikowi.
Helios, 11 sierpnia, godz. 18. Cykl promuje polskie kino w przystępnych cenach. Wstęp tylko 10 zł.
Filmowe Poranki
Seans dla dzieci z cyklu: Wakacje z Bobem Budowniczym
Wszystkie komentarze