Zwraca uwagę swoją nietypową, dekoracyjną architekturą. Powstał w 1911 roku i został wzniesiony z cegły. Elewacje są zdobione za pomocą gzymsów i pilastrów. W górnej partii budynku można do dziś zobaczyć fragmenty oryginalnej elewacji. Kolejowa elektrownia miała uniezależnić koleje od dostawcy miejskiego i umożliwić produkcję energii dla ówczesnego dworca głównego. Niestety, wyposażenie kompleksu nie przetrwało. Prawdopodobnie w 1945 roku zostało rozebrane i wywiezione przez Rosjan. Po wojnie hala pełniła rolę stolarni.
Miejsce 9. Fabryka mebli przy ul. Partyzantów
ADAM PŁOSKI
ADAM PŁOSKI
ADAM PŁOSKI
Była to jedna z kilku podobnych fabryk funkcjonujących w tej okolicy. Ul. Partyzantów miała kiedyś półprzemysłowy charakter. W jednym z zachowanych budynków mieścił się salon sprzedaży mebli, w innym - w dawnych stajniach - do dziś zachowały się jeszcze oryginalne betonowe żłoby. Fabryka mebli należała do braci Staub i była wyposażona w maszynę parową. Produkowała meble tapicerowane, lustra oraz ramy. Obecnie budynek pofabryczny z 1903 roku został zaadaptowany na mieszkania.
Miejsce 8. Słupy elektryczne i trakcyjne
ADAM PŁOSKI
W Olsztynie jest ich prawdopodobnie kilkadziesiąt, ale ich liczba ciągle spada. Pojawiły się wraz z budową olsztyńskiej elektrowni w 1907 roku. Miały konstrukcję drewnianą, stalową, żelbetową. Te, które ciągle można zobaczyć na ulicach, są różnego rodzaju i miały zróżnicowane przeznaczenie. Cześć z nich służyła trakcji tramwajowej, a potem trolejbusowej. Ciągle pojawiają się pomysły, by kolekcję takich słupów ustawić jako ekspozycję w pobliżu Muzeum Nowoczesności w dawnym Tartaku Raphaelsohnów nad Łyną.
Miejsce 7. Spichlerz przy ul. Orkana
ADAM PŁOSKI
Został wzniesiony w 1910 roku. Cechą charakterystyczną architektury tego czterokondygnacyjnego budynku jest trzyspadowy dach i połaciowe okna. Ukształtowanie dachu wyróżnia go spośród otaczających kamienic. Spichrze przy obecnej ul. Orkana były tylną zabudową parceli położonych przy starej ul. Warszawskiej. Należały do kupca Abrahama Lewina. Handel zbożem i paszą trwał jeszcze w latach 30. XX w. Obecnie budynek mało kto kojarzy z tego typu działalnością. - Ludzie zwykle nie domyślają się nawet, że ten obiekt mógł być spichlerzem. A taka właśnie była pierwotna funkcja budynku przy ul. Orkana 5a - mówi Adam Płoski.
Miejsce 6. Mostek w okolicach ul. Artyleryjskiej
ADAM PŁOSKI
Zbudowana na początku XX wieku przeprawa przez Łynę była fragmentem dawnej promenady. Most nazywany był Alsenbrucke. Posiada jedno przęsło długie na 18 metrów, a jego konstrukcja została wykonana ze zbrojonego betonu. Na balustradach można zobaczyć nawiązujące do secesji dekoracje. Mimo wielu lat użytkowania, kładka nadal pełni swoją funkcję jednak jest dowodem na to, jak bardzo zaniedbany jest ten fragment tętniącego niegdyś życiem miejsca. Dodatkowo zeszpeciły ją poprowadzone tuż obok rury. Istniejąca tutaj promenada nad Łyną powstała z inicjatywy olsztyńskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. Obsadzono ją klonami i lipami, przygotowano miejsca spacerowe oraz ławeczki. Można nią było dojść ze Starego Miasta Lasem Miejskim aż do Jakubowa, co też chętnie czyniły tłumy ówczesnych mieszkańców Olsztyna. - Ten urokliwy obiekt jakby wołał o odrestaurowanie całej trasy wzdłuż Łyny - zauważa Adam Płoski.
Miejsce 5. Budynki wodociągów miejskich przy ul. Żeglarskiej
ADAM PŁOSKI
ADAM PŁOSKI
W skład zabudowy wchodzi dawna stacja pomp oraz pomieszczenie zbiornika na czystą wodę. Ten ostatni został zbudowany z cegły. Jego elewacje zostały udekorowane ceglanymi pasami oraz charakterystycznymi trójkątnymi płycinami. Strop przykryty jest ziemią. Dziś w tej budowli nie ma już zbiornika i pełni ona funkcje pomocnicze. Zakłady zostały oddane do użytku w 1899 roku. Nadzór nad pracami budowlanym sprawował architekt miejski Robert Luckhardt, a obiekty były wznoszone z materiału produkowanego w lokalnej cegielni Augusta Kadereita. - Warto zwrócić uwagę na to miejsce, gdy wraz z nastaniem sezonu wielu olsztynian będzie przechodzić w jego pobliżu, kierując się nad jezioro Ukiel - mówi Adam Płoski.
Wszystkie komentarze