Subiektywny przewodnik po imprezach w dniach 14-15 kwietnia.
REKLAMA
materiały prasowe
1 z 10
10. Old School Party
Imprezę poprowadzą Lary i Voyczool, którzy jak żartują niektórzy, zaczęli grać niedługo po tym, jak Jan z Łajs założył Olsztyn. Swoje możliwości pokazali wielokrotnie w kultowych dziś lokalach Olsztyna (Okop, From Pub2, czy Boomtown). - Wygląda na to, że znowu narazimy grupkę nieodpowiedzialnych gości Sarmaty na muzyczno-obyczajowy dysonans poznawczy - zapowiadają. - Jak starzy kataryniarze odegramy parę zjechanych hitów, ale też, jak luminarze awangardy, wyemitujemy trochę tak nowych rzeczy, że sami ich jeszcze nie słyszeliśmy.
Gości obowiązuje tylko jedna zasada: nie podchodzić z hasłem "a weź puść...".
To tytuł wyjątkowych warsztatów poświęconych pieśniom leśnym z motywami przyrodniczymi. "Oj tam u boru sosna szumiała, tam stajała w polje derewa." Zajęcia mają przybliżyć odpowiedź na pytanie, dlaczego przyroda tak inspiruje twórców. Dwudniowe zajęcia są otwarte na wszystkich, którzy lubią i chcą śpiewać, niezależnie od poziomu. Pozwolą się nauczyć pieśni, które uwrażliwiają na przyrodę. Jak zwracają uwagę organizatorzy, śpiewanie w grupie w połączeniu z ćwiczeniami emisji głosu i pracą z oddechem, wspiera także rozwój osobisty. Prowadzi: Katarzyna Paterek, edukatorka.
Warsztaty są w bibliotece Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38) 15 kwietnia w godz. 17-20.30 i 16 kwietnia w godz. 16-19:30. Darmowe zapisy (imię i nazwisko), z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc: kamila.radziminska@planeta11.pl.
materiały prasowe
3 z 10
8. Pamięci Jacka Kaczmarskiego
10 kwietnia minęła 14. rocznica śmierci tego wybitnego twórcy. Jego zapadające w pamięć utwory zaprezentuje Artur Kaczorek. W roku 2007 założył on Grupę w Obiektywie, z którą został laureatem festiwali "Źródło wciąż bije" oraz "Nadzieja" - najważniejszych imprez o twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Amerykański zespół przedstawi spektakl baletowy "Bezpieczna kryjówka". Fabuła oparta jest na prawdziwej historii holenderki Corrie ten Boom i jej rodziny, która w czasie w mieście Haarlem (Holandia) ukrywała w swoim domu prześladowanych Żydów. W ten sposób rodzinie udało się uratować przed hitlerowską zagładą wielu z nich. W lutym 1944 r. ktoś doniósł nazistowskiej policji o działalności rodziny ten Boom. Została ona wraz z ukrywanymi Żydami aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Z aresztowanych obóz cudem przeżywa tylko Corrie ten Boom.
Kameralna impreza: bez nadęcia i zbędnego patosu. - Jeśli jesteście fanami naturalności, zwiewnych kreacji oraz dzikich bukietów, to koniecznie musicie nas odwiedzić - zapraszają organizatorzy z kwiaciarni W Te Pędy. - Na targach będziecie mieli okazję swobodnie porozmawiać z wystawcami.
Przy okazji targów będzie również można wesprzeć Bank Żywności w Olsztynie, która zbiera środki na wkład własny do projektu kuchni społecznej.
Jeden z nielicznych zespołów metalowych, który traktuje muzykę oraz teksty z ogromnym dystansem do siebie. Słychać w ich twórczości inspiracje takimi zespołami jak: Iron Maiden, Judas Priest, Helloween czy Black Sabbath. Teksty natomiast napisane są z dużym przymrużeniem oka. Po sukcesie albumu "Hewi Metal", czas na drugą płytę pt. "Zdrajcy metalu".
Sobota, 14 kwietnia. Nowy AnderGrant (ul. Kołobrzeska 32), wieczorem. Wstęp 40 zł.
PRZEMYSLAW SKRZYDLO
7 z 10
4. Studencki Festiwal Podróży "Kormoran"
Po raz ósmy relacje ze studenckich wypraw będą rywalizować o statuetkę Kormorana. Oprócz prelekcji konkursowych czeka wiele innych atrakcji. Festiwal rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w auli UWM im. M. Gotowca warsztatami węzłów żeglarskich, potem pierwszy blok pokazów konkursowych. Pierwszy dzień zakończy o godz. 18 opowieść o najnowszej wyprawie Marka Kamińskiego (zaplanowano także videokonferencję z podróżnikiem). Wieczorem (godz. 19.30)) zaplanowano jeszcze koncert zespołu Brylanty i Bażanty (klub Antałek w Kortowie).
W finałowy dzień (15 kwietnia) od godz. 11 (aula im. M. Gotowca) najpierw warsztaty gry na instrumentach irlandzkich, a następnie Dominik Wieczorkiewicz zaprosi na "Hulajnogą przez Piaskowe Królestwo". W południe ogłoszenie wyników konkursu na najciekawszą studencką wyprawę minionego roku i wręczenie nagród.
ARKADIUSZ STANKIEWICZ
8 z 10
3. Spacer z przewodnikiem
W familijnym cyklu Olsztyn. Aktywnie! spacer pt. "Słynni mieszkańcy Olsztyna: 100-lecie śmierci Oskara Beliana". Jak przypominają organizatorzy, nie ma w historii Olsztyna drugiej postaci, która tak znacząco zapisała się w historii miasta. - Ojcu nowoczesnego Olsztyna wiele zawdzięczamy, pamiętamy jednak jego antypolską postawę - dodają. To będzie spacer przez pryzmat inwestycji miejskich z jego bardzo długiego urzędowania. Prowadzi: Danuta Bobrowicz.
Sobota, 14 kwietnia. Zbiórka na os. Kopernik Park (ul. 1 Maja), godz. 10. Wstęp wolny.
ARKADIUSZ STANKIEWICZ
9 z 10
2. AZS od krok najlepszej szóstki ligi
Wystarczy, że siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn wygrają w niedzielę (początek o godz. 14.45) za trzy punkty (3:0 lub 3:1) z MKS Będzin i awansują do fazy play-off PlusLigi. - Jeśli nie będziemy robić głupot na boisku, powinniśmy znaleźć się w szóstce - uważa Jakub Kochanowski, środkowy Indykpolu AZS. Z kolei goście już wiedzą, że po zakończeniu fazy zasadniczej będą grać w barażu o pozostanie w PlusLidze. Rywalem będzie Łuczniczka Bydgoszcz lub BBTS Bielsko-Biała.
Na meczu akademików z Będzinem spodziewać się należy kompletu widzów w hali Urania (al. Piłsudskiego 44). Biletów (10 zł - ulgowe i 20 zł) zostało już mniej niż trzysta.
MATERIAŁY PRASOWE
10 z 10
1. Ciche miejsce
Świetnie zrobiony horror. Rodzina walczy o przetrwanie w świecie, w którym obowiązuje jedna zasada: "jeśli cię usłyszą, zginiesz!". Cała sala na półtorej godziny solidarnie zamiera w ciszy.
Opuszczony supermarket. Lee i Evelyn, małżeństwo z trójką dzieci, przemierza sklepowe alejki - boso, w milczeniu. Przeszukują półki tak, by nie zrobić najmniejszego hałasu. Nagłówki gazet sprzed tygodni sugerują, że Ziemię opanowały istoty wyczulone na dźwięk. Choć to, na jakie niebezpieczeństwo narażeni są bohaterowie, zrozumiemy dopiero za chwilę. Abbotowie wypracowali regulamin przetrwania: chodzą po ścieżkach usypanych z piachu, porozumiewają się bez słów, do wyjątkowych warunków dostosowali też farmę, gdzie mieszkają (zamiast talerzy używają liści itd.). Sytuację ułatwia znajomość języka migowego, który opanowali, zanim doszło do inwazji, bo najstarsza córka jest głucha (młoda Millicent Simmonds to mocny punkt obsady). Ale nawet najlepszy system ma słabe punkty. Gdy spotykamy rodzinę rok później, Evelyn jest w zaawansowanej ciąży.
W tym prostym koncepcie wydaje się tkwi niewyczerpany wręcz potencjał grozy. I pomyśleć, że dostrzegł to John Krasinski, facet kojarzony dotąd raczej z komediowym repertuarem. Wspólnie z Bryanem Woodsem i Scottem Beckiem rozwinął szkic ich scenariusza. Nie tylko stanął za kamerą, ale w głównych rolach obsadził siebie i swoją żonę Emily Blunt.
Helios (Aura, al. Piłsudskiego 16), Multikino (Galeria Warmińska, ul. Tuwima 26). Wstęp zgodnie z cennikiem.
Wszystkie komentarze