godz. 18-24, al. Piłsudskiego 38
W programie:
* Kiermasz wydawnictw BWA: kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach (już od 1 zł). Do kupienia m.in. katalogi wystaw, albumy, plakaty.
* Projekcja: Album Krakowskiej Sztuki, odcinek poświęcony Marii Pinińskiej-Bereś
* zwiedzanie wystaw:
Tomasz Gudzowaty "Closer". Autor debiutował w połowie lat 90., ale jego nazwisko trafiło na czołówki gazet w roku 1999 dzięki pierwszej nagrodzie w kategorii "Przyroda" na World Press Photo. Przed nim po to wyróżnienie w najważniejszym międzynarodowym konkursie fotografii prasowej sięgnęło zaledwie kilku Polaków. Pamiętne zdjęcie, przedstawiające dwa młode gepardy tuż przed zabiciem swojej pierwszej ofiary, zostało wysoko ocenione zarówno jako dokument przyrodniczy, jak i dzieło artysty o rozpoznawalnym, osobistym stylu.
Gudzowaty odbył później jeszcze kilka podróży po Afryce subsaharyjskiej, wzbogacając swój dorobek o setki zdjęć słoni, lwów, gepardów, antylop gnu, zebr i innych zwierząt, tym samym zdobywając kolejne nagrody.
W roku 2008 udał się na Antarktydę, przywożąc stamtąd unikatowe zdjęcia pingwinów cesarskich żyjących w odległej kolonii na Morzu Weddella. Na południową półkulę powrócił kilka lat później, w 2014 roku, tym razem fotografując bogatą faunę Falklandów i Południowej Georgii.
Maria Pinińska-Bereś "Ślad kobiety". Autorka jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość, choć chętnie określana jako twórczość feministyczna, nie poddaje się jednak łatwej klasyfikacji. Wątki kobiece, obecne w sztuce artystki, mają charakter egzystencjalny, a nie ideologiczny.
Charakterystycznym elementem prac artystki jest róż. Kolor intensywny, budzący wiele skojarzeń, ale bez względu na odczucia odbiorców pozostaje nieobojętny. Krąży wokół cielesności, która dla Pinińskiej-Bereś była wyrazem jej twórczej autentyczności.
materiały prasowe
Wszystkie komentarze