Luty 2005
TOMASZ WASZCZUK
TOMASZ WASZCZUK
Właśnie mija 12 lat od kiedy zaczęło się wyburzanie pozostałości po halach produkcyjnych dawnych zakładów mięsnych w Olsztynie, które przez kilka lat niszczały przy ul. Lubelskiej. Ratusz wydał pozwolenie na ich rozbiórkę i jest ona już prawomocna. Teren należał do Indykpolu. Firma przez kilka lat planowała sprzedać uporządkowaną po zabudowaniach działkę sieci handlowej Makro Cash&Carry, która chciała w Olsztynie zbudować hurtownię.
Przypomnijmy, że te plany były powodem kilkuletniego sporu Indykpolu, lokalnych hurtowników z branży spożywczej, dla których Makro było największym konkurentem, oraz władz miasta. Ostatecznie jednak wszystkie przeszkody urzędowe na drodze do inwestycji zostały usunięte - spór oparł się aż o sądy - więc Indykpol sprzedał ponad 50 tys. m kw terenu po dawnych zakładach mięsnych za 11,4 mln zł.
TOMASZ WASZCZUK
TOMASZ WASZCZUK
Obchodzimy także rocznicę wyburzenia ostatnich śladów po dawnej Fabryce Mebli na os. Podleśna
Miało to miejsce w lutym 2008 roku
![26.02.2008 OLSZTYN UL JAGIELLONSKA DAWNA FABRYKA MEBLI WYBURZENIE PRZEZ WYSADZENIE KOMINA KOMIN FOT PRZEMYSLAW SKRZYDLO / AGENCJA GAZETA
PLYTA OLSZTYN NR 270
SLOWA KLUCZOWE:
/FR/](https://bi.im-g.pl/im/9b/61/14/z21372571Q.jpg)
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Teren po fabryce kupił prywatny deweloper, który postanowił zbudować w tym miejscu osiedle domów wielorodzinnych, docelowo dla ok. 1,4 tys. osób.
Przygotowania do tej inwestycji firma zaczęła od wyburzenia opuszczonych budynków i obiektów fabrycznych. Jednym z nich był 38-metrowy komin. Do jego wyburzenia fachowcy zużyli ponad 4 kg trotylu.
Przypomnijmy, że na inwestycję z niepokojem patrzyli okoliczni mieszkańcy z osiedla Podleśna. Obawiali się zbyt wielkiej liczby sąsiadów, którzy zamieszkają w blokach. Sen z powiek spędzała im też myśl o samochodach, które pojawią się wraz z nowymi lokatorami. To, obok proponowanej wysokości zabudowy, najbardziej zapalny punkt inwestycji IPB. Część z protestujących zaskarżyła decyzję ratusza o warunkach zabudowy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nic to nie dało.
Inwestora w obronę brał Tomasz Głażewski, wiceprezydent Olsztyna. - Deweloper przedstawił projekt zmian układu komunikacyjnego, które wykraczają daleko poza obowiązkowe minimum - mówił, choć z perspektywy czasu widać, że w tamtej okolicy zmian w ruchu pojazdów i udogodnień nie ma żadnych.
Mieszkańcy z Podleśnej przekonywali wówczas, że powstanie osiedla to nie tylko ich problem. Rada osiedla proponowała wtedy ponownie budowę trzeciego wiaduktu na Zatorze, który połączy ul. Jagiellońską z Lubelską.
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO
Jakie jeszcze obiekty zniknęły w ostatnich latach z Olsztyna, a które warto przypomnieć?
Wszystkie komentarze