Prezentowane tytuły wchodzą na ekrany olsztyńskich kin 4 listopada. Im więcej gwiazdek (od 1 do 6) przy tytule, tym wyższa ocena krytyków "Co Jest Grane 24". Znak zapytania przy tytule oznacza, że dystrybutor nie zdecydował się pokazać dziennikarzom filmu w czasie, który umożliwiłby napisanie recenzji przed premierą.
REKLAMA
1 z 3
Nowy początek *****
USA 2016 (Arrival). Reż. Denis Villeneuve. Aktorzy: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma
To nie tylko kino dla fanów SF, a przepiękna, oryginalna, intelektualnie pogłębiona opowieść o naturze człowieczeństwa i międzyludzkiej komunikacji, z fantastyczną rolą Amy Adams. Obowiązkowo.
Pewnego dnia tajemniczy obiekt z kosmosu zawisa nad Ziemią. Okazuje się, że jajowatych statków z innej galaktyki jest dwanaście - oprócz USA nawiedziły m.in. Chiny czy Rosję. Ukształtowany, powielanymi przez popkulturę historyjkami o "najeździe obcych", świat staje na granicy międzygalaktycznej wojny.
O pomoc w pokojowym rozwiązaniu zagadki rząd USA prosi wybitną lingwistkę Louise Banks (Adams). Idąca przez życie dzięki zgromadzonej wiedzy bohaterka będzie musiała stać się białą kartką, otworzyć się na całkowicie odrębne logicznie systemy budowania języka, zaakceptować względność wymiarów i kategorii, choćby czasu. W walce o odszyfrowanie zamiarów kosmicznych gości dotknie sedna własnego i ogólnoludzkiego jestestwa.
Denis Villeneuve od kilku lat udowadnia, że Oscar za "Pogorzelisko" nie był przypadkiem. Wyreżyserowane przez Kanadyjczyka "Labirynt" i "Sicario" pokazały twórcę o ogromnej wrażliwości na narracyjne nieoczywistości, z talentem do kreowania zaskakujących postaci. Artysta w "Nowym..." znowu współpracuje z mistrzem niepokojących dźwięków, Jóhannem Jóhannssonem, efekt jest mistrzowski. Potrafi z szacunkiem dla dominującego gatunku przesycać film nawiązaniami z innych fabularnych światów. "Nowy..." przepięknie miesza konwencję science fiction z dramatem psychologicznym, macierzyńskim, a momentami - thrillerem.
Jedną z koncepcyjnych podkładek dla opowiadania Teda Chianga, na którym scenariusz oparł Eric Heisserer, była niewątpliwie teoria relatywizmu językowego Sapira-Whorfa, mówiąca o wpływie używanego języka na sposób myślenia.
Film Villeneuve'a unika dosłowności, efekciarskiej szarży czy kiczu. Można go czytać na poziomie zarówno dosłownym, jak i metaforycznym - na każdym z nich jest równie zjawiskowy. Pojawienie się Obcych jest tylko pretekstem do rozpoczęcia opowieści o lękach, bólu, nieumiejętności nawiązania kontaktu, zasklepieniu w ograniczeniach własnych umysłów. O tym, co nasze, najbliższe.
Helios, Multikino
2 z 3
Pitbull. Niebezpieczne kobiety (?)
Polska, 2016. Reż. Patryk Vega. Aktorzy: Piotr Stramowski, Joanna Kulig, Anna Dereszowska.
Patryk Vega kontynuuje wybuchową sagę o gliniarzach i bandziorach. Do głosu tym razem dochodzą kobiety. Na drodze świeżo upieczonych funkcjonariuszek granych przez Joannę Kulig i Annę Dereszowską los stawia doświadczonych kolegów po fachu (stary wyga "Gebels" i znany z poprzedniej części "Majami"), skorumpowanych przełożonych oraz mafię. Życie prywatne bohaterek jest nie mniej skomplikowane. Będzie szybko, soczyście i wulgarnie. Będzie hit? Trailer bez cenzury bił rekordy popularności w sieci, więc pewnie tak.
Helios, Multikino, Awangarda 2
3 z 3
Zakwakani (?)
USA, Rosja, Chiny 2016 (Quackerz). Reż. Viktor Lakisov. Animacja, Dubbing: Wojciech Żołądkowicz, Weronika Humaj, Rafał Zawierucha, Monika Obara, Tomasz Borkowski
Na odległej wyspie, pod przywództwem Kaczego Mędrca, spokojnie żyje sobie kacze stado. Idylli zagrozi dopiero plan Złej Czarodziejki, która postanawia porwać duchowego przewodnika, by wydusić z niego sekret wiecznej młodości. Na szczęście akurat wtedy na kaczym lądzie ląduje eskadra bojowych kaczek z dalekiego kraju. Córka jej dowódcy, Erica i syn mędrca Żółtodziób połączą siły, by przekonać swoich ojców do wspólnej linii obrony przed zakusami mrocznej wiedźmy.
Wszystkie komentarze