Mrągowo: Projekt Arboretum
Od 2014 roku w projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat (na zdj.), w tym roku spektakl poprowadzi związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Towarzyszyć jej będzie Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu "Dziczka", oraz polscy instrumentaliści sesyjni.
Inspiracją tegorocznego koncertu są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniają kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowieczną ludnością północno-wschodniej Polski. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.
Po koncercie potańcówka ludowa, do której widzów porwie kapela Tęgie Chłopy.
Miejsce: Amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie, 17 lipca, godz. 19. Wstęp wolny.
Pasym i Dźwierzuty. Koncerty organowe
Najpierw 16 lipca o godz. 18 w kościele ewangelickim w Pasymiu zagrają:
Dr hab. Krzysztof Urbaniak (Polska) - organy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów oraz w klasie klawesynu. Ukończył także z wyróżnieniem Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Stopień doktora zdobył w 2012 r. na Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych
Dr Teresa Piech (Polska) - skrzypce barokowe. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec. Studiowała też w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Jako solistka i kameralistka koncertuje regularnie w kraju i za granicą, współpracując z wieloma zespołami muzyki dawnej
Dr hab. Magdalena Pilch (Polska) - flet traverso. W 1997 roku ukończyła studia magisterskie w klasie fletu w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1996-1998 brała udział w kursach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie w klasie fletu traverso i w kursach Dresdner Akademie für Alte Musik w klasie fletu traverso. Prowadzi działalność koncertową jako kameralistka i muzyk orkiestrowy w różnych polskich formacjach muzyki dawnej.
Dzień później, 17 lipca, o godz. 18 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach na organach zagra Błażej Musiałczyk. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej, jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu. Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.
Wstęp wolny na oba koncerty
Patronat medialny na koncertami w Pasymiu i Dźwierzutach: "Gazeta Wyborcza Olsztyn".
Wszystkie komentarze