Prezentowane tytuły wchodzą na ekrany olsztyńskich multipleksów 15 kwietnia. Im więcej gwiazdek (od 1 do 6) przy tytule, tym wyższa ocena krytyków "Gazety Co Jest Grane". Znak zapytania przy tytule oznacza, że dystrybutor nie zorganizował pokazu prasowego przed premierą.
REKLAMA
1 z 5
Księga dżungli *****
USA 2016 (The Jungle Book). Reż. Jon Favreau. Dubbing: Bernard Lewandowski, Jan Peszek, Jerzy Kryszak, Jan Frycz, Lidia Sadowa, Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski
Udana ekranizacja klasycznej powieści Rudyarda Kiplinga.
Swój artystyczny sukces film w dużym stopniu zawdzięcza specjalistom od efektów specjalnych. Świat, jaki w nim oglądamy, został niemal w całości wyczarowany w komputerze, ale wygląda całkowicie realistycznie - zupełnie nie wiadomo, gdzie się kończy rzeczywistość, a zaczyna cyfrowa fikcja. Jedyna żywa istota w tym otoczeniu, młodziutki Hindus Neel Sethi grający Mowgliego, też bezbłędnie się weń wkomponowuje.
"Dżungla..." jest w pewnym sensie "remakiem" znanej disnejowskiej animacji sprzed pół wieku (fabuła znacznie bardziej opiera się na niej niż na literackim oryginale), tyle, że w postaci "normalnego" filmu fabularnego. Fantastycznie zaawansowana technologia CGI pozwoliła przenieść do niego to, co było wcześniej wyłącznym przywilejem animacji: wolność od rzeczywistości i jej ograniczeń. W "Życiu Pi"mieliśmy komputerowego, ale wyglądającego "jak żywy" tygrysa: tu mamy całe stada takich zwierząt, na dodatek mówiących.
Słowo o fabule. Mowgli, chłopiec znaleziony w dżungli przez czarną panterę Bagheerę i dorastający w stadzie wilków, żyje sobie szczęśliwie, nim tygrys Shere Khan nie zażąda najpierw, aby wyniósł się do "swoich", a następnie, nie zacznie nań polować. W tej sytuacji Bagheera postanawia odprowadzić "wilcze szczenię" do ludzkiej siedziby...
Mowgli, który czuje się w dżungli jak w domu, bynajmniej się jednak nie spieszy do swoich dwunożnych pobratymców, jego podróż jest więc długa i kręta - oraz obfitująca w liczne przygody. Niektóre są niebezpieczne - lawina błotna, spotkanie z pytonem o hipnotyzującym głosie, czy gigantycznym orangutanem marzącym o posiadaniu "szkarłatnego kwiatu" czyli ognia. Niektóre zaś humorystyczne jak zawarcie znajomości z misiem Baloo, leniwym, cwaniakowatym sybarytą, lubiącym miód nie mniej niż Kubuś Puchatek.
Trochę jest to za bardzo epizodyczne, Shre Khan znika na długie okresy, co powoduje spadki napięcia, w Mowglim nie ma dramatycznego rozdarcia między światem ludzkim a zwierzęcym, nie ma też tu mroku panującego w powieści Kiplinga. Wszystko to jednak potrafi wynagrodzić wizualna doskonałość filmu. Jest on po prostu zachwycający - tak cudownych widoków nie oglądałem w kinie chyba od czasów "Awatara". I nie jest to przy tym tylko seria pięknych obrazów - żywych emocji czy wzruszających momentów też tu nie brakuje. Kto by się spodziewał, że komediowy aktor, Jon Favreau, potrafi tę opowieść o pożegnaniu dzieciństwa nakręcić z takim wyczuciem?
Helios, Multikino
2 z 5
Piąta fala (?)
USA 2016 (The 5th Wave). Reż. J Blakeson. Aktorzy: Chloë Grace Moretz, Nick Robinson, Liev Schreiber
Obcy znów zagrażają Ziemi, czyli kino science-fiction w postapokaliptycznej scenerii, tym razem według bestsellera Ricka Yanceya.
Tytułowa piąta fala ma dopiero nadejść, a wraz z nią całkowita zagłada. Poprzednie cztery zdziesiątkowały populację naszej planety. Kosmici zgotowali ludziom piekło: najpierw odebrali energię, co doprowadziło do chaosu, potem zesłali kataklizmy i epidemię, wreszcie zaczęli wybijać tych, którym cudem udało się przetrwać. Nikomu nie można ufać, bo każdy może się okazać obcym. Mimo niewielkich szans na powodzenie, garstka ocalałych próbuje powstrzymać ostateczne uderzenie. Wśród nich dzielna nastolatka, która szuka młodszego brata.
Pół świata przeżyło tę ponoć bardzo rozczarowującą inwazję (w większości krajów film wszedł na ekrany w styczniu), przeżyjemy i my. Czasem wystarczy po prosu nie kusić losu
Helios, Multikino
3 z 5
Po tamtej stronie drzwi (?)
Wielka Brytania, Indie 2016 (The Other Side of the Door). Reż. Johannes Roberts. Aktorzy: Sarah Wayne Callies, Jeremy Sisto, Sofia Rosinsky
Horror o matce próbującej pożegnać się z synkiem, który zginął w wypadku.
Nadzieją dla zdruzgotanej tragedią bohaterki (w tej roli Sarah Wayne Callies znana z seriali "The Walking Dead" i "Skazany na śmierć") jest pradawny hinduski rytuał. Kobieta wyrusza do opuszczonej świątyni, by po raz ostatni nawiązać kontakt z chłopcem. Pod żadnym pozorem ma nie otwierać znajdujących się tam drzwi. Oczywiście, usłyszawszy dobiegający zza nich głos dziecka, zapomni o ostrzeżeniu, zaburzając tym samy równowagę między światem żywych i umarłych. Wkrótce pojawią się w jej domu nieproszeni goście?
Całość wydaje się zmierzać w przewidywalnym kierunku, zresztą zagraniczne recenzje nie zapowiadają wiele dobrego. Dystrybutor nie zdecydował się na pokaz prasowy. Ciekawe, dlaczego.
Helios, Multikino
4 z 5
Pokazy specjalne w Heliosie
Kino Kobiet: Moje wielkie greckie wesele 2
komedia, USA 2016, 94 min., reż. Kirk Jones, występują: Nia Vardalos, John Corbett, Michael Constantine, Lainie Kazan, Andrea Martin, Gia Carides, Joey Fatone
Córka Touli (Nia Vardalos) i Iana (John Corbett, "Przystanek Alaska") ma już 17 lat i zaczyna myśleć o wyjeździe na studia. Bez obaw, mimo niecierpliwych nagabywań dziadka, to nie ona wychodzi za mąż. Otóż nestor rodu odkrywa, że jego świadectwo ślubu jest nieważne. Maria unosi się dumą i żąda ponownych oświadczyn, które muszą doprowadzić do jeszcze większego wesela.
Kino Kobiet to także prezentacje partnerów cyklu (firmy kosmetyczne, restauracje itp.) oraz konkursy z nagrodami przed seansem. 18 kwietnia, godz. 18.30.
Kultura Dostępna: Czerwony pająk
thriller, Polska 2015, 90 min., reż. Marcin Koszałka, występują: Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński
Karol Kremer (Filip Pławiak, "Bilet na Księżyc"), najlepszy pływak w Krakowie, natyka się na zwłoki chłopca i potencjalnego mordercę. Zamiast wszcząć alarm, młodzieniec zaczyna śledzić podejrzanego. Odkrywa, że seryjnym mordercą jest niepozorny weterynarz (Adam Woronowicz). Zamiast poczuć obrzydzenie, Kremer popada w nieoczekiwaną fascynację mężczyzną.
Cykl Heliosa promuje polskie kino w przystępnych cenach. Wstęp tylko 10 zł. 21 kwietnia, godz. 18.
5 z 5
Pokazy specjalne w Multikinie
Pokaz przedpremierowy: Na ratunek pszczołom
To pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Razem z aktorką Magdaleną Popławską widzowie podążają poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą?
Multikino, 19 kwietnia, godz. 18.
Sztuka brytyjska na wielkim ekranie.
Rok 2016 to kontynuacja współpracy British Council i sieci Multikino w ramach tego projektu. Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie oglądać retransmisje najlepszych spektakli z repertuaru słynnych scen brytyjskich, jak na przykład National Theatre czy Kenneth Brannagh Theatre Company.
Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
18 kwietnia o godz. 19 wyświetlony zostanie spektakl "Jak wam się podoba" z Rosalie Craig.
Wszystkie komentarze