Im więcej gwiazdek (od 1 do 6) przy tytule, tym wyższa ocena krytyków ?Gazety Co Jest Grane?. Znak zapytania oznacza, że dystrybutor nie zorganizował pokazu prasowego w terminie, który umożliwiałby dziennikarzom napisanie recenzji. Filmy wchodzą na ekrany olsztyńskich kin 20 listopada 2015 r.
REKLAMA
1 z 6
Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2 ****
USA, 2015 (The Hunger Games: Mockingjay - Part 2) Reż. Francis Lawrence, Aktorzy: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Julianne Moore, Donald Sutherland
Ostatni cześć bijącej rekordy serii nakręconej na podstawie Suzanne Collins.
Jennifer Lawrence po raz ostatni gra Katniss Everdeen. Laureatka Oscara ma na koncie wiele doskonałych występów w filmach spoza komercyjnego nurtu, ale to rola w "Igrzyskach śmierci" zapewniła jej światową sławę. Adaptacja serii dla młodzieży autorstwa Suzanne Collins od swojej premiery w 2012 r. zarobiła na świecie ponad 2 miliardy dolarów, stając się najbardziej "kasową" filmową serią z kobiecą bohaterką na czele.
Na kolejne części do kin ustawiały się kolejki widzów w wieku nie tylko szkolnym.
Zachęceni wizją pęczniejących kont, producenci filmowi chętnie rozbijają książkowe całości. Tak stało się z "Hobbitem", teraz podobny zabieg możemy oglądać w czwartej (książek było trzy) części filmowych "Igrzysk".
Zatem Głodowych Igrzysk finał czas zacząć! W podzielonym na dystrykty świecie Panemu rebelia nabiera szaleńczego tempa. Poddani mają dosyć biedy, represji i nierównego podziału dóbr, a przede wszystkim - trzymającego państwo (niegdyś znane jako Stany Zjednoczone) twardą ręką tyrana, prezydenta Snowa.
Misję obalenia dyktatury nadzoruje prezydent Coin. Zostają opracowane odpowiednie strategie, w teren ruszają jednostki bojowe, pełne zdeterminowanych, uciemiężonych rebeliantów.
Katniss ma tym razem posłużyć socjotechnicznym manipulacjom i jako "twarz" zespołu złożonego ze zwycięskich trybutów motywować walczące tłumy. Niepokorna buntowniczka ma jednak swoje plany, które załatwić może tylko strzała w serce. Cudze, bo jej własne wciąż bije równie niezdecydowanym rytmem - wojowniczka wciąż nie może zdecydować, którego chłopca kocha. Obaj adoratorzy mają swoje problemy - Peeta zdradza kliniczne syndromy szoku pourazowego, Gale próbuje odnaleźć się w strukturach rebelianckiej władzy. Na ostateczną decyzję Katniss czekają zaskakująco spokojnie, a nawet dzielą się ze sobą wątpliwościami.
Poprzednim częściom "Igrzysk" udało się połączyć pokolenia, zainteresować pozornie hermetyczną historią także tych, którzy książek Collins nigdy nie mieli w rękach. Ich atrakcyjność była uniwersalna, energia - zaraźliwa. Cechowała je nie tylko realizacyjna sprawność i świetne aktorstwo. Mocnymi stroną była też swoista polityczna aktualność. Twórcy unikali stereotypów, nie bali się zaskakiwać. Katniss, pierwsza kobieta na czele tak kasowej filmowej franczyzy, stała się nawet feministyczną ikoną.
"Kosogłos 2" jest niestety najsłabszą częścią serii. Pośród niespójnej logicznie struktury napotykamy kolejne wybuchy, spektakularne efekty specjalne, a nawet animowane potwory - novum w do tej pory jednak dość realistycznie kreślonym świecie. Pośród tych efektownych plam ze świecą szukać można dotychczasowej psychologicznej głębi i aktualności.
Zaciskające się ramy konwencji unieruchomiły też Katniss. Jak równa z równym mogła rywalizować ze Snowem, ale siła girl power osłabła w konfrontacji z patriarchatem.
Problemem nie są same wybory, podejmowane przez poszczególnych bohaterów, a estetyka i styl narracji. W pewnym momencie film niebezpiecznie skręca w stronę serialowego kiczu, ostre kontrasty i szybki montaż zamieniając na sielskie pastele i romantyczne nuty w tle.
Tych, którzy idą po prostu na film, "Kosogłos 2" może rozczarować.
Czwarta część będzie natomiast niewątpliwie prezentem dla czytelników książek Collins i wielbicieli serii.
Helios, Multikino
2 z 6
Nad morzem (?)
USA, Francja 2015 (By the Sea) Reż. Angelina Jolie. Aktorzy: Angelina Jolie, Brad Pitt, Melanie Laurent, Melvil Poupaud
Melodramat małżeński...
... w którym główne role grają Angelina Jolie (która rzecz całą napisała i wyreżyserowała) oraz Brad Pitt - czyli, gdyby ktoś nie wiedział, jedno z najsłynniejszych aktorskich małżeństw świata. Jest początek lat 70., związek Vanessy i Rolanda, sfrustrowanego niemocą twórczą pisarza, przeżywa ostry kryzys, wyjeżdżają więc do południowej Francji i wynajmują pokój w eleganckim hotelu. Czy wspólny wyjazd uratuje ich związek?
Obsada może dodawać tu smaczku - i oczywiście ekscytować plotkarzy - ale recenzje samego filmu są raczej chłodne. Jego pokaz odbył się już po zamknięciu tego numeru "Gazety Co Jest Grane".
Helios
3 z 6
Slow West ****
Nowa Zelandia, Wielka Brytania 2015 Reż. John Maclean. Aktorzy: Michael Fassbender, Kodi Smit-McPhee, Caren Pistorius, Ben Mendelsohn, Brooke Williams
Western, który jednocześnie wypełnia i łamie wszystkie obietnice klasycznego gatunku.
Kolorado, XIX wiek. Nastoletni szkocki panicz Jay Cavendish (Smit-PcPhee) poszukuje ukochanej Rose (Pistorius), która z jego winy musiała uciekać za Wielką Wodę. Nie wie, że dziewczyna ścigana jest listem gończym, a na jej głowę poluje szajka bezwzględnych łowców nagród.
Emaliowany czajnik i książkowa wiedza nie przydadzą się na wiele w konfrontacji z brutalnym światem. Romantyczną wizję Dzikiego Zachodu pomoże Jayowi zweryfikować napotkany przypadkiem tajemniczy Silas (Fassbender). To układ wiązany, z którego każdy z mężczyzn czerpie korzyść. "Slow West" w pełni zaspokoi potrzebę westernowych klasyków: są tu konie i listy gończe, wystrzały i kolejne krwawe plamy matowiejące w kurzu.
Pojawiają się Indianie, koniokrady, mocny alkohol, jest nawet najprawdziwszy domek na prerii. Ale, zgodnie z obietnicą złożoną w tytule, debiutancki film Johna Macleana przede wszystkim - powolutku! - rozbiera westernową konwencję na części pierwsze (a swoich bohaterów - do bielizny). Widz szybko orientuje się, że musi przekalibrować swój odbiorczy aparat - nic na ekranie nie jest bowiem takie, jakie zwykło w westernie być.
Główną bohaterką nagradzanego (m.in. na Sundance) filmu nie jest męska przyjaźń, utracona wielka miłość czy nie oglądająca się na życie i śmierć pogoń za fortuną. Obok wiodącego, przesmacznego męskiego duetu najważniejszą rolę w tej filmowej powiastce filozoficznej gra ironia losu. Kreacja godna poważnych nagród, bez dwóch zdań.
Awangarda 2
4 z 6
W objęciach węża *****
Kolumbia, Wenezuela, Argentyna (El Abrazo de la Serpiente). Reż. Ciro Guerra. Aktorzy: Nibio Torres, Jan Bijvoet, Brionne Davis, Antonio Bolivar
Hipnotyczna podróż w świat amazońskiego mitu. Ale też opowieść o tym, że ten nieodkryty raj zaczadzony został piekłem białych.
"Ty jesteś Karamakate, który porusza świat?" - brzmi jedno z pierwszych zdań w filmie rzucone do pozornie opryskliwego szamana. To samotnik przekonany, że jest ostatnim ze swojego ludu. Theodor Koch-Grunberg (Bijvoet) pojawia się u niego ze swoim nieodłącznym towarzyszem Manducą (Migue), bo jest śmiertelnie chory i szuka ostatniej szansy na ratunek. Co oznacza, że ten w tajemniczą rzeczywistość przenikniętą niewytłumaczalnym - wierzy.
Ciro Guerra splata w filmie wątek Kocha-Grunberga i jego "następcy", Richarda Evana Schultesa (Davis), który czterdzieści lat później też szukać będzie mitycznej rośliny o nazwie yakruna. Przenika się więc na ekranie teraźniejszość i retrospekcje, mieszają czasy, rzeczywistość namacalna i fantazje, sny, przywidzenia. Warunki bywają ciężkie, śmierć czai się na każdym kroku. Czego więc bohaterowie w Amazonii szukają?
Reżyser "W objęciach węża" sugeruje, że i Schultes, i Koch-Grunberg są wyjątkowi, bo wiedzą, że "szkiełko i oko" do poznania świata nie wystarczy. Ale ta wyjątkowość, otwarcie na amazoński mit splata się jednak z pychą i poczuciem wyższości - jak wtedy, gdy Koch nie chce zostawić miejscowym kompasu, bo "zatracą umiejętności, które mieli od wieków".
Niezwykłość filmu Guerry nie polega tylko na hipnotycznych, czarno-białych zdjęciach, przebogatej palecie dźwięków ani na niezwykłych lokacjach, w których żadnej fabuły nie kręcono od trzydziestu lat. "W objęciach węża" pokazuje bowiem, że czystej, niewinnej Amazonii już nie ma, coraz trudniej też o ślady miejscowej kultury nieskażonej ingerencją białych. Jeden z przypadkowo spotkanych, poranionych mężczyzn chce, by go zabić, bo panicznie boi się wrócić na niewolniczą plantację, skąd uciekł. Rozprawiający o miłosierdziu zakonnik potrafi tłuc kilkuletnie dziecko przywiązane do drzewa, inny z kolei ogłasza się nowym "Mesjaszem" i w stanie szaleństwa każe zjadać... własne ciało.
Porównuje się "W objęciach węża" a to z "Czasem Apokalipsy" Coppoli, a to z filmami Herzoga. Ale film Guerry - dla miłośników kontemplacyjnego kina bez szarżującej akcji - nikogo nie naśladuje: jest osobny, zagadkowy, pięknie nieprzejrzysty. I dlatego tak znakomity.
Awangarda 2
5 z 6
Wydarzenia specjalne w Heliosie
ENEMEF: Igrzyska śmierci
Okazją do zorganizowania piątkowego pokazu jest premiera filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos część 2". W repertuarze ponadto: "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1", "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia", "Igrzyska śmierci".
20 listopada godz. 22.30. W cenie dolewka słodkiego napoju gazowanego.
Most szpiegów
Najnowszy thriller szpiegowski Stevena Spielberga, którego akcja rozgrywa się w okresie "zimnej wojny" przełomu lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Amerykański prawnik zostaje wysłany przez CIA do Berlina Wschodniego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego.
20-22 listopada, godz. 20.15
Filmowe Poranki ze Scooby Doo
22 listopada o godz. 10.30 seans filmu "Scooby-Doo! Meksykański potwór". Oprócz pokazu na dzieci czekają także gry, zabawy i konkursy z animatorami.
Być jak Kazimierz Deyna
Historia Kazika, który rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela gola w meczu Polska - Portugalia, dając tym samym awans naszej drużynie do finałów mistrzostw Świata w Argentynie w roku 1978. Marzeniem ojca chłopaka jest, by ten został równie słynnym piłkarzem, co jego legendarny imiennik.
Cykl "Kultura dostępna" promuje polskie filmy w przystępnych cenach.
26 listopada, godz. 18. Wstęp tylko 10 zł.
6 z 6
Wydarzenia specjalne w Multikinie
ENEMEF: Igrzyska śmierci
Okazją do zorganizowania piątkowego pokazu jest premiera filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos część 2". W repertuarze ponadto: "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1", "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia", "Igrzyska śmierci".
20 listopada, godz. 22. Wstęp od 24 zł (dla osób wylosowanych, które zarejestrowały się na www.enemef.pl) do 35 zł. W cenie dolewka słodkiego napoju gazowanego.
Ronaldo
To pierwszy oficjalny i w pełni autoryzowany dokument o jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Ekipa filmowa przez ponad 14 miesięcy towarzyszyła Cristiano Ronaldo oraz jego najbliższej rodzinie i bliskim. Kinowi widzowie po raz pierwszy dostaną możliwość podejrzenia prywatnej strony piłkarza, ojca, głowy rodziny oraz przyjaciela.
23 listopada, godz. 19
Placebo MTV Unplugged
Wokalista Brian Molko wspomina, że gdy dostał zaproszenie na koncert MTV Unplugged: - "wiedzieliśmy natychmiast, że nie wystarczy nam samo zagranie naszych piosenek przy pianinie". A basista Stefan Olsldal dodaje: - "postawiliśmy sobie za cel mieć swój własny, znaczący wkład w historię MTV Unplugged".
Efektem jest występ w sercu Londynu - miasta, w którym Placebo zagrali swój pierwszy w historii koncert. Wydarzenie zostało zrealizowane w The London Studios. Na scenie oprócz typowego akustycznego instrumentarium pojawia się cały szereg niecodzienne instrumentów, jak np. kolorowa tuba wzbogacająca brzmienie zespołu.
25 listopada, godz. 20
Czerwony Pająk
Przedpremierowy pokaz w ramach "Kocham Kino".
Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak ("Czerwony Pająk") to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot ("Wampir z Krakowa"), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni .
Wszystkie komentarze