Są wśród olsztyńskich plaż oficjalne kąpieliska, z ratownikami i różnymi atrakcjami, ale i kąpieliska dzikie. Postanowiliśmy stworzyć ranking najbardziej popularnych.
Ale najpierw przypomnijmy parę faktów, ciekawostek i historii związanych z olsztyńskimi jeziorami i plażami...
Ile jest jezior w Olsztynie? Różne źródła podają różną liczbę zbiorników wodnych w obrębie miasta. Aby rozstrzygnąć ten spór, zacząć trzeba od definicji, co rzeczywiście możemy nazwać jeziorem, a co nie. Według naukowców jeziora różnią się tym od stawów, że w tych pierwszych występuje termiczna i świetlna pionowa strefowość, która nie występuje w stawach. Innymi słowy: jeziora mają strefy o zmiennych temperaturach wody i różnym natężeniu docierającego do nich światła. Autorzy opracowania pt. ?Jeziora Olsztyna, stan troficzny, zagrożenia? stwierdzili, że jest ich w mieście 11. - I tego się trzymajmy. Ta liczba może być większa, jeśli do jezior zaliczymy oczka - mówił na łamach "Wyborczej Olsztyn" prof. Zbigniew Endler z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jeziorami więc są: Ukiel, Długie, Sukiel, Redykajny, Żbik, Kortowskie, Czarne, Trackie, Podkówka, Stary Dwór i Skanda.
Więcej jezior chcieli mieć w Olsztynie zwłaszcza specjaliści od promocji. Cztery lata temu w materiałach informacyjno-promocyjnych przygotowanych przez olsztyński ratusz podali, że jest ich więcej o cztery, niż twierdzą naukowcy. Tytuł tej broszury brzmiał "Olsztyn wśród 15 jezior". Jezior przybyło, bo zaliczyli do nich znane, ale niewielkie oczka wodne, w tym Mumel, Pereszkowo czy Zgniłek. Bywa też, że do olsztyńskich jezior zaliczane są akweny leżące przy granicy miasta. Najlepszy przykład to Jezioro Bartąg, które jednak znajduje się już w granicach administracyjnych gminy Stawiguda.
Za pierwsze kąpielisko w mieście można uznać to otwarte nad Jeziorem Fajferek w 1845 r. Ten naturalny zbiornik wodny znajdował się w okolicy dzisiejszych ulic Warszawskiej, Grunwaldzkiej i Jagiellończyka. Niestety, 2. połowa XIX wieku była złym czasem dla olsztyńskich jezior, gdyż przeszły one w ręce prywatne, a właściciele szukali dochodów z parcel budowlanych a nie rybołówstwa. Dlatego Fajferek już w 1882 r. został osuszony. Dokonano tego spuszczając wodę do Łyny. W tym celu wybudowano kanał, którego pozostałości można zobaczyć na tyłach ulicy Polnej. Na miejscu, gdzie niegdyś było zlokalizowane jezioro, teraz są tu ogródki działkowe. W tym samym czasie zniknęło kilka innych jezior jak Płociduga, która była zlokalizowana przy dzisiejszej al. Warszawskiej i ul. Tuwima. Jezioro zostało osuszone i częściowo zasypane. W 1878 r. powstało kolejne miejskie kąpielisko ? nad jez. Długim. 21 lat później, Olsztyn wykupił tereny jez. Krzywego od gminy Likusy, nad którym w 1932 r. została otwarta plaża miejska.
Wszystkie komentarze