Subiektywny przegląd wydarzeń w Olsztynie i regionie w dniach 3-4 lipca 2021.
REKLAMA
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
1 z 11
11. Queen i projekcja muzyczna
Najlepsze utwory grupy Queen wzbogacone o specjalnie przygotowane pokazy w technologii fulldome.
Miejsce: Planetarium w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), 3 lipca, godz. 19. Wstęp 16 zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
fot. Jagoda Gorol / Agencja Wyborcza.pl
2 z 11
10. parkrun Olsztyn
Darmowy bieg organizowany przez pasjonatów tego sportu na dystansie 5 km. Chętnie w tym wydarzeniu startują nie tylko początkujący, ale i doświadczeni zawodnicy, którzy szlifują formę. Mile widziani także biegacze z czworonogami.
Miejsce: park Centralny (koło fontanny), sobota, godz. 9. Wstęp wolny. Uczestnicy, by wziąć udział muszą za darmo się zarejestrować na: www.parkrun.pl/olsztyn, a następnie zabrać wydrukowany indywidualny kod uczestnika.
Zdjęcie ilustracyjne.
ROBERT ROBASZEWSKI
3 z 11
9. Festiwal Browarnictwa
3-4 lipca do Biskupca zjadą browary regionalnie i rzemieślnicze z całej Polski. Nie zabraknie ogródków gastronomicznych.
Dodatkowo o oprawę muzyczną i przyjemną atmosferę zadbać ma DJ.
Miejsce: Plac Wolności w Biskupcu, sobota od godz. 15, niedziela od godz. 13.
Zdjęcie ilustracyjne.
Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl
4 z 11
8. Koncert organowy
Kolejna odsłona popularnego cyklu wakacyjnego. Koncert inauguracyjny poświęcony będzie F. Nowowiejskiemu. Zagra Jarosław Tarnawski.
Program koncertu:
. Robert Schumann (1810-1856) - 4 Skizzen für den Pedalflügel op. 58:
- Nicht schnell und sehr markiert
- Nicht schnell und sehr markiert
- Lebhaft
- Allegretto
. Feliks Nowowiejski (1877-1946) - IX Symfonia f-moll na organy op. 45 "Bogurodzica"
- Toccata
- Mater dolorosa
- Scherzo
- Finale: Improvizazione
Miejsce: Katedra w Olsztynie (ul. Staszica), 4 lipca, godz. 20. Wstęp wolny.
Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Wyborcza.pl
5 z 11
7. Warmiński Kiermas
Inscenizacja historyczna powitania nowego biskupa przez stany warmińskie. Tradycja ta zapoczątkowana została przez Stanisława Hozjusza, która kontynuowana była przez ponad 200 lat.
Od 2006 roku, na pamiątkę dawnych uroczystości, w Bałdach organizowana jest impreza plenerowa nawiązująca do regionalnych obyczajów. Łączy ona kultywowanie historycznej tradycji z jarmarkiem i zabawą.
Program:
godz. 12 Msza święta w kościele parafialnym w Butrynach
godz. 13.15 Uroczystość na Trakcie Biskupim w Bałdach
godz. 13.45 Kostiumowa inscenizacja powitania biskupa przez "wszystkie stany warmińskie" z udziałem aktorów, rekonstruktorów, statystów i uczestników Kiermasu
godz. 12-18 Pokazy rzemiosła, wystawy, warsztaty, prezentacje i konkursy edukacyjne, kiermasz z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową
godz. 16.30 Koncert folklorystyczny połączony z nauką tańców ludowych
godz. 18 Potańcówka wiejsko-miejska: muzyka na żywo do tańca
godz. 21 Zakończenie
Miejsce: Bałdy k. Olsztyna, 3 lipca, Wstęp wolny.
PAWEŁ MAŁECKI
6 z 11
6. Śniadanie sąsiedzkie
Piknik na osiedlu Podgrodzie. Warto przynieść ze sobą koc i prowiant.
W programie niedzielnego wydarzenia:
godz. 11-12 Zumba z Justyną Jaroszewską
godz. 12-15 Mobilne skrzynki teatralne. Krótki spektakl grany dla. jednoosobowej widowni. Parkatoniki w swoim kształcie i konstrukcji przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie, gdzie fotograf stawał pod tkaniną, żeby zrobić zdjęcie. W teatralnej wersji skrzynka jest odpowiednio większa i służy prezentacji krótkich spektakli teatralnych, zilustrowanych muzyką klasyczną. Widz zakłada słuchawki i przez specjalny otwór "podgląda" odgrywaną specjalnie dla niego miniaturę teatralną.
Projekt prowadzi Łódzka Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki - ależ Gustawie!
godz. 12-14 Olsztyńskie Kamyki
To grupa osób, które łączy wspólna zabawa, jaką jest zbieranie kamieni, malowanie ich, rozkładanie w mieście i najważniejsze: poszukiwanie.
Godz. 13-15 Bajki o dobrych i złych wilkach
Skąd się wzięły bajki i mity na temat tych drapieżników? Jaka jest ich prawdziwa natura? Gdzie i jak żyją? Czy wyją do księżyca? Wszystko o mitach i prawdziwej wilczej naturze. Warsztaty prowadzone przez Annę Maziuk.
Miejsce: Plac zabaw między blokami przy ul. Profesorskiej 11 i 13 w Olsztynie, 4 lipca, godz. 11-15. Wstęp wolny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl
7 z 11
5. Dni Mikołajek
W sobotę o godz. 11 na placu Wolności w Mikołajkach zacznie się Festiwal Rybny "Rybkę na Zdrowie". Smażone i wędzone lokalne ryby słodkowodne czy zupa rybna - to tylko niektóre z dań, jakich będzie można spróbować.
- Chcemy popularyzować jedzenie ryb jako produktów niezwykle zdrowych, ale także produktów lokalnych, co jest bardzo ekologiczne - informuje Joanna Durkiewicz, dyrektor rozwoju Wioski Żeglarskiej Mikołajki. - Aby promować dobre postawy wśród osób w każdym wieku przygotowaliśmy atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wśród nich najciekawsze będą warsztaty kulinarne, pokaz kuchni świata czy kącik zajęć dla najmłodszych.
Wieczorem natomiast odbędzie się tradycyjna Parada Jednostek z Wodowaniem Króla Sielaw, pokaz fajerwerków i koncert Margaret.
Na niedzielę przygotowywana jest akcja charytatywna Święto Hot Doga & Happy Dog, a także koncert Kasi Dereń.
fot. Netflix - materiały prasowe
8 z 11
4. Muzyka i film
Piąta edycja Arena Festival Film & Music.
W sobotę gratka dla licznych fanów serialu Netflixa pt. "La casa de papel" - "Dom z papieru". Obok olsztyńskich filharmoników wystąpi Cecilia Krull, wokalistka oryginalnie wykonująca piosenkę z czołówki serialu. Podczas koncertu wyświetlane będą fragmenty z filmów.
Amfiteatr w Ostródzie, 3 lipca, godz. 19.30. Wstęp płatny.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 11
3. Dni Mrągowa
W programie:
3 lipca (sobota)
Plac Unii Europejskiej
godz. 12 Festiwal Smaków Food Trucków
godz. 15 Holi Festiwal Święto Kolorów, prezentacje DJ-ów (ul. Sobczyńskiego)
godz. 19 Baranovski (na zdjęciu)
godz. 21 Bartek Królik
godz. 22.30 Pokaz fireshow Teatru Los Fuegos, ul. Sobczyńskiego
Skwer Jana Pawła II
godz. 13 Animacje cyrkowe dla dzieci z Teatrem Los Fuegos
godz. 16.30 Orkiestra Dęta Mrongovia
godz. 17 Spotkanie z Piotrem Wołoszem i gośćmi
Mrągowskie Centrum Kultury
godz. 18 Finisaż wystawy Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. A. Wołosa
Zadebiutowała w 2017 r. krążkiem "A kysz!". Artystka została okrzyknięta objawieniem roku i zgarnęła dwie statuetki Fryderyka w kategoriach Album Roku Alternatywa oraz Fonograficzny Debiut Roku. Płyta zaś uzyskała status Platynowej.
Dwa lata później Daria Zawiałow wydała "Helsinki". I znów otrzymała za jej sprzedaż Platynową Płytę, a branża uhonorowała ją Fryderykiem w kategorii Album Roku Pop Alternatywny.
Olsztyński koncert jest w wakacyjnym cyklu MOK pt. "Na wypasie".
Miejsce: Amfiteatr w Olsztynie (ul. Okopowa), 3 lipca, godz. 21. Wstęp 70 zł.
Archiwum prywatne organizatorów Targu CzeKawy
11 z 11
1. Targ CzeKawy
Rzemieślniczy Targ CzeKawy to inicjatywa oddolna. Koncepcję opracowała Ewelina Siczyńska (Kofikada Coffee Roastery) wspólnie z Arkadiuszem Dziczkiem (Dzika Czekolada) i Gabrielą Klimowicz (Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice).
To spotkanie kulturalno-społeczne dla wszystkich miłośników aromatu czekolady i kawy oraz wszelkiego rodzaju warsztatów twórczych. Na przybyłych czekają m.in. rajd rowerowy, warsztaty łucznicze czy koncert zespołu "Małe Przyjemności". Wydarzenie organizowane jest w szacunku do przyrody i człowieka, co przejawia się choćby w ograniczeniu opakowań i plastiku przez wystawców. Poza tym edukować w zakresie m.in. gospodarowania odpadami będą tu przedstawiciele Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice. Poprowadzą też warsztat pt. "Ptasie mleczko", w którym zaproszą najmłodszych do świata ptaków żyjących w najbliższym otoczeniu.
Fot. Organizatorzy Targu CzeKawy
Na przybyłych gości czekają stoiska z rękodziełem i lokalnymi, wysokiej jakości produktami. - Jestem ciekawa tego, co przygotowali nasi wystawcy. Warunkiem uczestnictwa w festiwalu jest pokazanie tego, co robią, zainteresowanie gości jakimś pokazem czy konkursem, który wiąże się z tym, czym lokalni wytwórcy zajmują się na co dzień - zaznacza Ewelina Siczyńska. I dodaje: - Główną ideą naszego festiwalu jest dzielenie się wiedzą.
Organizatorzy nie ukrywają, że zależy im także na integracji i aktywizacji społeczności lokalnej po czasie izolacji w pandemii. - Okres zamknięcia spowodował, że ludziom tęskno do otwartych wydarzeń, do spotkań z innymi. Mamy nadzieję, że tym wydarzeniem tę potrzebę wspólnego bycia wypełnimy i przy okazji wesprzemy lokalnych przedsiębiorców, pokażemy, że nie trzeba daleko szukać, by zdobyć wartościowe produkty - dodaje Siczyńska.
Organizatorami wydarzenia są: Dzika Czekolada, Kofikada Coffee Roastery, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście, Stowarzyszenie "Scena Babel". Patronat medialny: Olsztyn.wyborcza.pl.
Data i miejsce: Stodoła Kultury w Dobrym Mieście (ul. Górna 22), 4 lipca, godz. 11-17. Wstęp bezpłatny.
Wszystkie komentarze