NFZ na Warmii i Mazurach: Pacjenci nie stawiają się na umówione wizyty u lekarzy. Skala jest ogromna.
To jedna z najbardziej spektakularnych spraw tego typu w regionie. W grę wchodzi wyłudzenie ponad pół miliona złotych.
- Jeśli po 15 października nadal będą rządzić ci sami ludzie, to takie szpitale jak nasz nie mają szans na przetrwanie - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.
Koncepcję resortu zdrowia krytykują izby aptekarskie, a właściciele aptek nazywają ją "pomysłem z kapelusza".
O niemal jedną dziesiątą wzrosła liczba mieszkańców Warmii i Mazur, którzy bez odwołania nie przyszli na zaplanowaną wizytę do lekarza specjalisty.
Czarne chmury nad szpitalami powiatowymi w regionie. Czy pacjentki będą musiały jeździć kilkadziesiąt kilometrów do porodu?
Nieznana firma z Cypru zarejestrowała stronę internetową o nazwie niemal identycznej, jak warmińsko-mazurski oddział NFZ.
Pani Alicja wykonuje szczepienia przeciwko COVID-19 w domach pacjentów. Jest sama na cały Olsztyn.
Warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na badania do specjalnego kiosku profilaktycznego, który mieści się przy ul. Głowackiego.
Od wtorku ankieterzy będą dzwonić do osób, które niedawno korzystały z usług szpitala. Zadadzą dziewięć pytań, m.in. o jakość wyżywienia i ciszę nocną.
Dodatek covidowy dla pracowników niemedycznych miał być wypłacony w czerwcu. W niektórych placówkach wciąż nie brakuje jednak wątpliwości, komu taki bonus przysługuje.
Od niedawna klienci NFZ w Olsztynie mogą korzystać z sali obsługi w biurowcu przy ul. Głowackiego. Lokalizacja jest dość atrakcyjna, a ile za taką przeprowadzkę z ul. Żołnierskiej trzeba było zapłacić?
Nie dla wszystkich kryteria podziału dodatków covidowych są jasne. W niektórych placówkach przybierają na sile animozje między pracownikami medycznymi a dyrektorami szpitali.
W szpitalu powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim funkcjonują cztery oddziały. Przez kłopoty finansowe dwa z nich mogą wkrótce zostać zlikwidowane.
Na leczenie uzdrowiskowe w regionie czeka ponad 11 tys. osób. Jednak część z nich boi się jechać do sanatorium w trakcie epidemii.
NFZ nie będzie już płacić szpitalom dziecięcym ryczałtu na leczenie. Zmiany nie cieszą dyrektorów szpitali. Dla wielu oznaczają bowiem problemy finansowe.
Placówki medyczne od 8 stycznia mają obowiązek ustawowy wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Sprawdzamy, co to w praktyce oznacza dla pacjentów.
Opieka pielęgniarska zaczyna być problemem w szkołach w Olsztynie - alarmują dyrektorzy placówek oświatowych. Brakuje pielęgniarek, a te, które są, nie chcą pracować za tak małe wynagrodzenie.
Agenci Delegatury CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prowadzą śledztwo w sprawie przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych i osobistych w zamian za kontrakty medyczne.
Od 1 października, lżej chorzy powinni szukać pomocy w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Olsztynie takie miejsca są cztery, a w województwie 28.
Szpital Wojewódzki w Olsztynie zajął drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali w kategorii "Ginekologia".
Trzy przychodnie w Olsztynie, a także placówki z Barczewa i Ełku zostały ocenione najwyżej w ankiecie, którą przeprowadził NFZ. Opinię wyraziło około 1,4 tys. pacjentów.
Pacjenci mogą być spokojni. Tuż przed świętami Porozumienie Zielonogórskie, które zrzesza lekarzy pierwszego kontaktu, porozumiało się z ministerstwem zdrowia w sprawie warunków umów podstawowej opieki zdrowotnej na 2016 r. Od 1 stycznia gabinety lekarzy rodzinnych będą więc otwarte.
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy - przypomina Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie.
Do końca listopada każdy może ocenić, jak funkcjonuje jego przychodnia. W ten sposób Narodowy Fundusz Zdrowie chce zbadać poziom zadowolenia pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej. - Idea jest słuszna, ale pacjent powinien się podpisywać - uważają niektórzy lekarze.
W NFZ wystartowała pilotażowa ankieta monitorowania poziomu satysfakcji pacjenta z udzielonych świadczeń.
W Dobrym Mieście otwarta zostanie pierwsza w regionie poradnia geriatryczna. Lekarze mówią, że jedna placówka problemu nie rozwiąże, ale cieszą się, że w końcu ktoś zaczął dostrzegać problemy starszych
Po raz piąty Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje taką akcję.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.