Nosowska, Brodka oraz Rat Kru to tylko część z ogłoszonych dzisiaj artystów, którzy latem przyszłego roku wystąpią w czasie Olsztyn Green Festival.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorzy Olsztyn Green Festival ogłosili pierwsze muzyczne gwiazdy, które zaprezentują się w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. nad największym jeziorem w stolicy regionu.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

- Systematycznie aż do dnia festiwalu będziemy odkrywać kolejnych artystów oraz szereg atrakcji i niespodzianek, jakie przygotowujemy dla widzów – zapowiadają Anna Pruszyńska i Jacek Zmiczerewski z Agory SA, organizatorzy imprezy. – W programie festiwalu jak zawsze połączymy muzykę z aktywnościami eko, zdrowym trybem życia, ochroną środowiska oraz przede wszystkim dobrą zabawą.

Przed nami również wiele wyzwań, aby uczynić festiwal jeszcze bardziej eko.

Do 28 grudnia można dużo taniej nabyć karnety na OGF’23. Ich liczba jest jednak ograniczona, zatem warto nie zwlekać. To może być zresztą świetny prezent na święta.

Dlaczego warto już szykować się na „zielony" festiwal? Oto pierwsi artyści, którzy przyjadą nad jez. Ukiel w przyszłym roku:

Olsztyn Green Festival 2023

Brodka

Ceniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka klipów, producentka.

W październiku artystka wydała pierwszy od 12 lat polskojęzyczny krążek pt. „Sadza". Przez dziennikarzy muzycznych „Wyborczej" kilka dni temu został on uznany Albumem roku 2022. Za jego produkcję odpowiadał 1988, jeden z najbardziej doświadczonych producentów na rodzimej scenie hiphopowej, znany chociażby z duetu Syny.

- „Sadza" to płyta, która nie krzyczy. Ona mówi, szepcze wprost do ucha. Chcieliśmy skrócić dystans między nami a słuchaczami – opowiadała Monika Brodka na łamach „Wyborczej". - Chcieliśmy też, żeby płyta była jak najbardziej minimalistyczna, oszczędna, ale przy tym misternie utkana. 

 

Przypomnijmy, że wokalistka jest siedmiokrotną laureatką Fryderyków. Ostatni zdobyła za Teledysk roku 2022 („Game Change"). Występowała na wielu zagranicznych festiwalach, jak: SXSW, The Great Escape, Sziget oraz na scenach największych polskich festiwali.

Nosowska

Muzyczna ikona polskiej sceny od czasów zespołu Hey, która od pewnego czasu eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Katarzyna Nosowska aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fatness i przybierając komiczną buzię, mówiąc o życiu, celebrytach czy modach. Cykl jej krótkich filmów pt. „A ja żem jej powiedziała…" stał się inspiracją do książki, która stała się bestsellerem roku 2018 . 

Ale na polu muzycznym artystka również nie próżnuje. Jesienią 2018 r. ukazał się jej kolejny solowy album pt. „Basta", który szybko pokrył się złotem. Tym razem za produkcję odpowiadał Michał „Fox" Król, którego mocnymi beatami aż tętni ten krążek. To zbiór jedenastu, osobistych w warstwie tekstowej, utworów.

W tym roku Nosowska otrzymała od „Polityki" tytuł Kreatora Kultury – przyznawany jest twórcom mającym wybitny wkład w polską kulturę. W przeszłości otrzymywali go m.in. Olga Tokarczuk, Tadeusz Różewicz, Andrzej Wajda i Krystyna Janda.

Karaś / Rogucki

Duet Karaś/Rogucki pojawił się na polskim rynku muzycznym po tym, jak działalność zawiesiły formacje The Dumplings oraz Coma. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcje, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a do tego obaj tworzą muzykę.

Połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało jednak harmonijny efekt w postaci materiału „Ostatni bastion romantyzmu", który ujrzał światło z początkiem 2020 roku.

„Czułe kontyngenty" to drugi album pod szyldem tej formacji. Kuba Karaś, Piotr Rogucki, a także Wiki Jakubowska oraz Kamil Kryszak stworzyli dwanaście kompozycji, które ponownie mają przenieść słuchacza do świata życzliwości i nostalgii.

- Pod względem muzycznym „Czułe kontyngenty" to Karaś/Rogucki rozpoznawalny z pierwszego albumu – opowiadał Kuba Karaś. - Charakterystyczny bas i melodyjne riffy, okraszone synthami w sosie new romantic, romantic pop czy shoegaze. Jednak po naszych doświadczeniach koncertowych, przeniosłem do produkcji więcej energii, gitar i żywych bębnów.

Rat Kru

Swoją muzykę Rat Kru określają mianem… betonowej samby, porywając do tańca na koncertach i festiwalach zarówno w Polsce (Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Męskie Granie), jak i za granicą (Tallinn Music Week, Seasplash Festival).

 

Balansują na granicy sztuki i kiczu, niekiedy przekraczając i jedno, i drugie. Jak mówią ich sympatycy, odpowiedzialny za muzykę, ukrywający się za maską szczura Rat One (wł. Witold Skrzypczak) gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a Winogradzki Lew (wł. Paweł Horbowy) maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach.

Jarek Szubrycht w „Wyborczej" pisał:

Nie wiem, czy dzieciakom to się podoba, bo Rat Kru operują dźwiękiem i słowem bliskim raczej tej części publiczności, która młodzieżą była w słusznie minionym stuleciu.

Dzieciakiem już od dawna nie jestem, więc może dlatego doskonale się bawiłem na ich koncercie w czasie Re: Rzeszów Festival’22. Jestem przekonany, że na Olsztyn Green Festival’23 będzie równie dobry odbiór ich muzyki.

Rubens

Piotr „Rubens" Rubik od lat zasila składy zespołów najpopularniejszych polskich artystów (np. Darii Zawiałow), a jego gitarową muzykę można było usłyszeć w największych hitach ostatnich lat. Jest też współtwórcą wielu przebojów, jak „Złoto" Mroza.

Podczas pandemii – gdy wstrzymano koncerty, zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto. Do momentu wypuszczenia debiutanckiego singla pt. „Wszystko OK?", który stał się jednym z największych przebojów 2022, w zasadzie nikt nie słyszał jednak wokalu Piotrka.

Swój pierwszy, solowy koncert zagrał na Stadionie Śląskim przed ponad 60-tysięczną publicznością jako support Dawida Podsiadły. Latem zagrał koncerty na festiwalach takich jak On Air, Męskie Granie czy Great September, a wiosną 2023 wyruszy w swoją pierwszą trasę koncertową promującą album „Piosenki, których nikt nie chciał".

Płyta zawiera dwanaście autorskich utworów.

Olsztyn Green Festival 2023

Wydarzenie nad jeziorem Ukiel zaplanowano w dniach 11-13 sierpnia 2023. Olsztyn Green Festival to 24 koncerty czołowych polskich artystów z szeroko pojętego alternatywnego popu, ale nie brakuje zazwyczaj ukłonu organizatorów w stronę licznych sympatyków rodzimego hip-hopu czy muzyki elektro.

Stałym punktem programu są rozmowy z artystami, aktywistami i naukowcami o ratowaniu planety, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych oraz mnóstwo zajęć rekreacyjnych. Są też strefy gastronomiczne z topowymi food truckami, przyjeżdżają też fashion trucki.

To wszystko sprawia, w połączeniu z pięknymi plenerami Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel", położonego nad największym z kilkunastu jezior w Olsztynie, że OGF regularnie odwiedza komplet około 30 tysięcy widzów. Impreza słynie z rodzinnej, pozytywnej atmosfery.

Olsztyn Green Festival
Olsztyn Green Festival  Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

- Jeżeli lubisz „zielony" styl życia, cenisz sobie kontakt z naturą oraz dobrą muzyką, uwielbiasz relaks nad jeziorem, kochasz dobrze zjeść czy spędzić miły czas z przyjaciółmi, to koniecznie zarezerwuj sobie czas na OGF – zapraszają organizatorzy.

Organizatorzy i karnety

Organizatorem wydarzenia jest Agora SA i Wyborcza.pl. Współorganizator - Urząd Miasta w Olsztynie.

W sprzedaży pierwsze pule karnetów:

  • fan ticket: karnet - 299 zł (od dnia startu sprzedaży do 28 grudnia 2022 lub do wyczerpania puli, liczba karnetów ograniczona),
  • I pula regular ticket: karnet - 359 zł, bilet jednodniowy - 149 zł (od dnia zakończenia sprzedaży fun ticket do dnia 28 lutego 2023 lub do wyczerpania puli, liczba karnetów i biletów ograniczona).

Wejściówki można nabyć poprzez: goingapp.pl, ebilet.pl, kicket.com, biletomat.pl.

Bilety dla dzieci:

  1. z posiadania biletów zwolnione są dzieci do lat 5.
  2. dzieci od 6. do 12. roku życia obowiązuje zniżka 50 proc. ceny biletu.

Informacje o festiwalu publikowane są też na profilu "olsztyngreenfest" na Fb.

Patronat medialny: „Wyborcza" i serwis olsztyn.wyborcza.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem