Wśród formacji, które wystąpią w dniach 12-14 sierpnia nad jeziorem Ukiel, jest Kult z Kazikiem Staszewskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Legendarny na polskiej scenie muzycznej zespół Kult po raz pierwszy przyjedzie na Olsztyn Green Festival. To może być wydarzenie tegorocznego przedsięwzięcia.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Kult

Nie ma potrzeby przedstawiać zbyt długo warszawskiego zespołu, którego liderem jest Kazik Staszewski. Początki formacji sięgają roku 1982, na swoim koncie Kult ma 17 albumów i długą listę „nieśmiertelnych" już przebojów, jak „Do Ani", „Polska", „Baranek", czy „Gdy nie ma dzieci".

O czym są utwory na najnowszym krążku pt. „Ostatnia płyta"? Jak pisał Jarek Szubrycht w „Wyborczej", jak na szanującego się wieszcza przystało, Staszewski daje się tak interpretować, że w rytm jego piosenek śmiało mogą maszerować na zderzenie czołowe przeciwstawne manifestacje.

Koncerty muzyków, a tych na swoim koncie mają oni już ponad trzy tysiące, to dwugodzinne spektakle muzyczne.

 

Kult był muzyczną gwiazdą najważniejszych polskich festiwali. Występował też m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy w Brazylii.

Skład: Kazik Staszewski - śpiew, saksofon, Konrad Wantrych – klawisze, Piotr Morawiec – gitara, Ireneusz Wereński – bas, Wojciech Jabłoński – gitara, Tomasz Goehs – perkusja, Janusz Zdunek – trąbka, Mariusz Godzina - saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, Jarosław Ważny – puzon.

Wczasy

Następną formacją, którą ogłosili organizatorzy Olsztyn Green Festival, są Wczasy.

Po debiucie pt. „Zawody", który znalazł się na szczycie wielu rankingów najlepszych polskich płyt 2018 r., Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło wrócili w 2021 r. z płytą pt. „To wszystko kiedyś minie". Na płycie nie brakuje melancholijnych melodii i emocjonalnych, osobistych tekstów. Motywem przewodnim jest temat zmienności i przemijania uczuć w relacjach międzyludzkich, ale również mierzenie się z rzeczywistością, którą Wczasy komentują z właściwym sobie dystansem.

 

Dziennikarze muzyczni „Wyborczej" wybrali ten krążek, jako jeden z najlepszych minionego roku. - Ten zespół jest najlepszą odpowiedzią na zarzuty, że polska scena muzyczna odwraca się od współczesności albo ogląda ją przez przyciemniane szyby limuzyn swoich bogatych rodziców - argumentował Przemysław Gulda. - To kolejny w dorobku poznańskiego duetu zapis rzeczywistości absolwentów niepotrzebnych kierunków i niewypadających dobrze w filmach na YouTubie.

A pomijając wszystkie konteksty i metapoziomy: to po prostu fajne piosenki, do których świetnie się tańczy.

Szczyl

Nazywany jest przez niektórych powiewem młodości, wrażliwości i nadbałtyckiego luzu na rodzimej rapowej scenie.

Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek urodził się w Katowicach, a dorastał w Gdyni. Pierwszy jego album wydany w 2021 r. nosi tytuł „Polska Floryda".

- Nawija miękko, bezwysiłkowo i równie lekko przeskakuje mury gatunków, generacji i gett – pisał o nim Jarek Szubrycht w „Wyborczej". - W debiucie współpracuje zarówno z weteranami rodzimej sceny (Pezetem i Magierą), jak i gwiazdami nowego rapu (Kubi Producent i Tymek), ale puszcza też oko do publiczności spoza środowiska, z Piotrem Roguckim, byłym wokalistą Comy, nagrywając „Cień". W debiucie rapującego dwudziestolatka znaleźć jeden z najlepszych polskich postpunkowych numerów ostatnich lat? Tego się nie spodziewałem.

A przecież ostrzegał: „Chciałbym docierać do każdego – młodego, starego, punka, rockmana, metalowca, hiphopowca, kolesia, który słucha popu".
 

Olsztyn Green Festival 2022

W dniach 12-14 sierpnia na terenie CRS "Ukiel" w Olsztynie (ul. Kapitańska) wystąpią także m.in.: Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Vito Bambino, Raplh Kaminski, Igo, Bokka, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Julia Wieniawa, Ania Karwan czy Maria Peszek.

Olsztyn Green Festival
Olsztyn Green Festival  Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Będą ponadto spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Zjadą topowe food trucki i fashion trucki.

Bilety na: ebilet.pl, goingapp.pl oraz empikbilety.pl.

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Twój ból jest większy....." nie jest piosenką Kultu. To z solowej płyty Kazika. Bądźcież kompetentni gdy piszecie o muzyce i tak zacnym zespole jak Kult.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Kiedy wystąpi? Jaki dzień?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Z festiwalami w Polsce jest jak z porno. Widziałeś jeden, to jakbyś widział wszystkie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Czy Kazik to nadal fan denialisty klimatycznego Korwina-Mikke?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Wiadomo, że Kult przyciągnie więcej ludzi. Kult miał ogromny wkład w polską muzykę, podobnie jak Kazik Na Żywo i inne wcielenia. Jednak dobrze, że będzie więcej interesującej współczesnej muzyki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4