Subiektywny przewodnik po interesujących miejscach w stolicy regionu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przed nami Kortowiada, czyli juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Olsztyn latem 2022

A wkrótce kolejne atrakcje szykowane przez miasto i partnerów na czele z Olsztyn Green Festival. Jak pisaliśmy na łamach „Wyborczej Olsztyn", w dniach 12-14 sierpnia na terenie nad jeziorem Ukiel wystąpią m.in.: Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Vito Bambino, Ralph Kaminski, Igo, Natalia Szroeder, czy Maria Peszek. Będą też spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, spotkania propagujące ochronę środowiska, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Do tego topowe food trucki i fashion trucki.

Na to wydarzenie zjeżdżają ludzie z całej Polski. Jak mówią, nie ma nigdzie w kraju festiwalu w tak malowniczych plenerach. Zresztą mieszkańcy nawet tak odległych zakątków, jak Małopolska czy Dolny Śląsk, a od 18 czerwca także z Podkarpacia mogą dotrzeć na Mazury w około godzinę. Wszystko dzięki krajowym połączeniom lotniczym. Co więcej, z lotniska w podkrakowskich Balicach do portu w Szymanach uruchomiło swoje połączenia aż dwóch przewoźników: LOT i Ryanair.

Zobacz także: Samolotem z Warmii i Mazur do Rzeszowa. Co warto tam zobaczyć?

Spod samego terminala do Olsztyna jeżdżą następnie szynobusy. Bilety można kupić on-line na stronie Polregio lub bezpośrednio u konduktora. Kursuje też autobus prywatnego przewoźnika.

10 atrakcji w Olsztynie

Będąc w stolicy regionu, warto też zwiedzić miasto. Oto 10 miejsc, których, naszym zdaniem, nie można przegapić.

 • CRS Ukiel: na terenie tego kompleksu właśnie rywalizowali triathloniści o medale mistrzostw Europy, a latem będą się bawić miłośnicy dobrej muzyki i zdrowego, ekologicznego stylu życia. Działają tu m.in. trzy wypożyczalnie sprzętu sportowego, wypożyczalnie sprzętu wodnego, wodny park zabaw, są boiska do sportów plażowych, ścieżki rowerowe.

Od 27 do 29 maja na terenie CRS Ukiel w Olsztynie triathloniści rywalizowali o medale mistrzostw Europy.
Od 27 do 29 maja na terenie CRS Ukiel w Olsztynie triathloniści rywalizowali o medale mistrzostw Europy.  Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

 • Jezioro Długie: przytulony do Lasu Miejskiego akwen, chętnie odwiedzany przez spacerowiczów i aktywnych olsztynian. Cykl przełajów City Trail rozgrywany w tej okolicy uważany jest za jeden z najbardziej urokliwych w kraju.
 • Kampus w Kortowie: zdaniem wielu najpiękniejsze miasteczko uniwersyteckie w Polsce z zabytkowym parkiem i jeziorem. Tu bawią się studenci i goście w czasie Kortowiady.
 • Las Miejski: prawdopodobnie największy w Europie kompleks leśny położony w granicach miasta, z pięknymi trasami rowerowymi i biegowymi. - Zawsze powtarzam, że to jeden z największych skarbów Olsztyna, o który trzeba dbać i nie zmniejszać jego powierzchni - mówiła „Wyborczej" Małgorzata Jackiewicz-Garniec, historyk sztuki.

Park linowy w Lesie Miejskim w Olsztynie
Park linowy w Lesie Miejskim w Olsztynie  Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

 • Łynostrada: malownicza pieszo-rowerowa trasa wzdłuż Łyny, rzeki ciągnącej się z południa na północ Olsztyna. Pomysł budowy jej pierwszego fragmentu wygrał głosowanie w edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 r. Potem miasto zdecydowało o realizacji nie tylko tego fragmentu, ale o wykonaniu ścieżki przy niemal całym miejskim odcinku Łyny.
 • Miejski spływ Łyną: turystyczny hit w Olsztynie ubiegłego roku, kiedy po raz pierwszy można było korzystać z mobilnej wypożyczalni kajaków. Popularne trasy prowadzą z parku Centralnego, przez park Podzamcze do Lasu Miejskiego. Na wysokości zamku jest łapacz i obowiązkowa przenoska, co gwarantuje dodatkowe emocje.

Łapacze kajakowe na rzece Łyna koło zamku
Łapacze kajakowe na rzece Łyna koło zamku  Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

 • Planetarium: obiekt powstał w 1973 r., w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dziś, dzięki wyposażeniu obiektu w technologię Fulldome, można tu oglądać na sztucznym nieboskłonie efektowne multimedialne seanse. W kompleksie jest też jedyny w Polsce okruch gruntu księżycowego, zebranego ponad 50 lat temu przez Neila Armstronga i jego załogę.
 • Stare Miasto: centralnym punktem jest Stary Ratusz. Najstarsze z trzech skrzydeł tego budynku powstało jeszcze w końcu XIV w. Obecnie w budowli mieszczą się działy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Stojąc na rynku, z pewnością zwrócimy uwagę na imponującą gotycką Wysoką Bramę, która stanowi wejście na starówkę od północy. W tej części miasta jest sporo dobrych kawiarni i restauracji, oferujących pyszne dania zarówno kuchni regionalnej, jak i np. włoskiej.

Tramwaj przy Starym Mieście w Olsztynie
Tramwaj przy Starym Mieście w Olsztynie  Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

 • Zamek: najsłynniejszym w historii mieszkańcem tej twierdzy był Mikołaj Kopernik. Astronom dwukrotnie był w Olsztynie administratorem kapituły - najpierw w latach 1516-1519, a potem 1520-1521. Nie zapominał on jednak także o swojej największej pasji. I przy okazji śledzenia ruchu Słońca przygotował niezwykle przemyślaną tablicę astronomiczną. Wykonał ją na krużganku zamkowym - bezpośrednio nad wejściem do swojego mieszkania. To na niej można było śledzić ruch centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Niezwykłym zbiegiem okoliczności tablica przetrwała do dzisiaj i może cieszyć oczy także obecnych miłośników astronomii. Jest to jedyny na świecie zachowany przyrząd astronomiczny wykonany ręką słynnego uczonego.
 • Zatorze: pisarz Mariusz Sieniewicz, który się tu wychował, podkreśla wyczuwalny na tym osiedlu klimat lat 60. ub. w., przypominający warszawską Pragę, mogący urzec każdego. Cechą charakterystyczną tego miejsca są m.in. dawne budynki koszarowe, zlokalizowane w różnych punktach tej części miasta. Wojskowi bowiem od końca XIX i na początku XX w. stanowili znaczny odsetek mieszkańców (w 1912 r. około jednej siódmej) i odgrywali istotną rolę w jego rozwoju. Pozostały po nich pamiątki w postaci tuzina zespołów koszarowych, zachowanych w różnym stopniu.

Zatorze w Olsztynie
Zatorze w Olsztynie  Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Wiosenno-letnia siatka połączeń

Poniższy rozkład lotów będzie obowiązywał do 28 października: ** Kraków (PLL LOT) - trzy razy w tygodniu (poniedziałki, piątki i niedziele; okresowo możliwe będą dodatkowe loty w soboty)

** Kraków (Ryanair) - nowe połączenie sezonowe, od 1 maja do 26 października, dwa razy w tygodniu (środy, niedziele)

** Wrocław (Ryanair) - powracające połączenie sezonowe, do 28 października, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Rzeszów (PLL LOT) - nowe połączenie sezonowe, od 18 czerwca do 5 września, dwa razy w tygodniu (piątki i poniedziałki)

** Dortmund (Wizz Air) - dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Stansted (Ryanair) - dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Luton (Wizz Air) - dwa razy w tygodniu (środy i niedziele)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem