- Pozwólcie rosnąć mleczom i stokrotkom między blokami, niech trawniki zamienią się w łąki. Proszę, ratujcie nie tylko zielone symbole znane z przewodników turystycznych, ale także zieleń, którą mijamy na co dzień - mówi honorowa obywatelka Olsztyna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Moja ulubiona zielona przestrzeń" – to hasło tegorocznej, trzeciej już edycji plebiscytu „Supermiasta i Superregiony". Tym razem prosimy Państwa o oddanie swojego głosu na te miejsca w Olsztynie i regionie, które zachwycają zielenią.

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Osiemnaście kandydatur

Głosować można od 13 do 29 maja za pośrednictwem strony internetowej olsztyn.wyborcza.pl. Przypomnijmy: z nadesłanych przez czytelników propozycji wytypowaliśmy po dziewięciu finalistów dla każdej z dwóch kategorii.

Dla Olsztyna będą to: ** teren nad jeziorem Ukiel, ** olsztyńska Łynostrada, ** Las Miejski, ** tereny przy Jeziorze Długim, ** park Jakubowo, ** park Podzamcze, ** park Centralny, ** teren przy jeziorze Skanda, ** kampus w Kortowie.

Nominacje dla regionu: ** teren nad jeziorem Mamry, ** teren nad jeziorem Śniardwy, ** bulwary nad Łyną w Lidzbarku Warmińskim, ** Bażantarnia w Elblągu, ** Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, ** Gołdapska Promenada Zdrojowa, ** Kanał Elbląski, ** Puszcza Napiwodzko-Ramucka, ** rzeka Krutynia.

Łynostradą do pracy

Niemały problem z wyborem miała Irena Telesz-Burczyk, honorowa obywatelka Olsztyna, na co dzień aktorka Teatru im. Stefana Jaracza. W przypadku olsztyńskich nominacji wahała się między parkiem Centralnym a Łynostradą. Ostatecznie postawiła na trasę pieszo-rowerową ciągnącą się wzdłuż Łyny.

– Chyba dlatego, że więcej wyobraźni wymagała budowa tej drogi niż parku – argumentuje aktorka, której – jak przyznaje – od czasu do czasu zdarza się korzystać z Łynostardy. – Mieszkam na osiedlu Mleczna, jeśli mam czas, spaceruję nad Łyną w okolicy domu. Moi sąsiedzi też korzystają z uroków tej trasy, niektórzy właśnie tamtędy chodzą do pracy. Wolą tak niż chodnikiem obok ruchliwej ulicy – zauważa honorowa obywatelka miasta.

Zielono i mądrze

Jeśli chodzi o regionalną część plebiscytu, to Irena Telesz-Burczyk zastanawiała się pomiędzy kandydaturą Bażantarni a olsztyneckim muzeum. – Choć kocham Bażantarnię, do której jeździłam w dzieciństwie, gdy jeszcze mieszkałam w Tolkmicku, jednak wybrałam muzeum, w którym zresztą nie tak dawno byłam – przyznaje.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, zwane potocznie skansenem, to park etnograficzny z kilkudziesięcioma obiektami dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni, a w ogródkach przyzagrodowych muzealnicy uprawiają kwiaty, warzywa i zioła.

– Muzeum ujmuje tym, że uczy zwiedzających w otoczeniu pięknej przyrody. To miejsce, w którym jest i zielono, i mądrze – zwraca uwagę olsztyńska aktorka. Dodaje, że takie hasło powinno przyświecać władzom wojewódzkim, miejskim i spółdzielniom: – Chciałabym do nich zaapelować na łamach „Gazety Wyborczej": pozwólcie rosnąć chwastom, mleczom, stokrotkom między blokami, niech trawniki zamienią się w łąki. Proszę, ratujcie nie tylko piękne, zielone symbole znane z przewodników turystycznych, ale także zieleń, którą mijamy na co dzień.

Gala wieńcząca plebiscyt

Tegoroczny plebiscyt „Supermiasta i Superregiony" zakończy uroczysta gala w siedzibie „Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie, zaplanowana na 23 czerwca. Wezmą w niej udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze „Gazety Wyborczej".

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Łąki też się kosi jak się o nie dba. Inaczej się wynaturzają.
już oceniałe(a)ś
1
0