Tydzień po Olsztyn Green Festival polecamy wycieczkę na nową dużą imprezę na kulturalnej mapie Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W tym sezonie letnim pasażerowie lotniska Olsztyn-Mazury będą mieli do dyspozycji atrakcyjne kierunki krajowe, które skrócą czas podróży po Polsce – zapowiadał Dariusz Naworski, rzecznik portu w Szymanach.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna i regionu? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Samolotem do Rzeszowa

I rzeczywiście, dzięki nowym połączeniom lotniczym nie trzeba już będzie organizować czasochłonnej wyprawy, by np. dotrzeć z Warmii i Mazur do Rzeszowa.

Godzinny lot na tej trasie, którego inauguracja zaplanowana jest na 18 czerwca, obsługiwany ma być przez LOT samolotem Bombardier 400 (na 78 pasażerów). To może być ciekawa alternatywa dla osób, które marzą o wypoczynku w tej części kraju, a zniechęcała ich do tego konieczność długiej podróży samochodem lub pociągiem.

– Cieszę się, że nasz region zyskuje kolejne krajowe połączenie lotnicze – mówił Gustaw Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Z podkarpackiego lotniska do centrum Rzeszowa dotrzeć można autobusem miejskim. Przystanek jest w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu pasażerskiego. Czas przejazdu liniami nr 51 lub 53 wynosi około pół godziny (w zależności od natężenia ruchu). Bilet można kupić m.in. w biletomacie jeszcze na terenie terminalu lub w autobusie.

Nowy festiwal

Okazją do takiej wycieczki może być RE: Rzeszów Festival, nowa duża impreza na kulturalnej mapie Polski. Zaplanowana jest w dniach 20-21 sierpnia (czyli tydzień po Olsztyn Green Festival). Wydarzenie na Bulwarach nad Wisłokiem od pierwszej edycji zostanie podzielony na dwie sceny. Na scenie Live wystąpią znani twórcy i twórczynie polskiego popu, hip-hopu, alternatywy i rocka. Wokalistki, wokaliści i zespoły, których koncerty to spektakularny show i przeboje z czołówek list serwisów streamingowych.

Na scenie tanecznej pojawią się czołowe nazwiska muzyki elektronicznej i alternatywnej, wybrane i zaproszone m.in. przez pierwszą damę muzyki klubowej – Novikę. W sumie w dwa dni odbędzie się kilkanaście koncertów.

Dodatkową atrakcją tego festiwalu mają być, jak zapewniają organizatorzy, niesamowite efekty świetlne. – Chcemy zorganizować najładniejszy wizualnie festiwal na Podkarpaciu, a może i w Polsce – deklarują pomysłodawcy.

Obowiązkowe atrakcje w Rzeszowie

A o tym, co trzeba zobaczyć w Rzeszowie, opowiadają dziennikarki i dziennikarze lokalnej redakcji „Wyborczej".

** Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Z powodu swojego unikatowego kształtu jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych pomników w Polsce. Nie da się go pominąć, stoi w samym centrum Rzeszowa przy zbiegu al. Cieplińskiego i al. Piłsudskiego. Są na nim dwie rzeźby: Nike – bogini zwycięstwa, oraz robotnik, chłop i żołnierz wkomponowani w jedną bryłę.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego .w Rzeszowie
Pomnik Czynu Rewolucyjnego .w Rzeszowie  Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

** Rzeszowskie Piwnice. Unikatowa sieć podziemnych piwnic i korytarzy, które przebiegają pod kamienicami i płytą Rynku liczy ok. 400 m długości. Powstawały od XIV do XVIII w. i mają trzy kondygnacje, do 10 m poniżej poziomu rynku.

** Rynek, miejsce spotkań rzeszowian z mnóstwem barów, kawiarni, restauracji, a przede wszystkim z letnimi ogródkami.

** Muzeum Dobranocek. Aby je odnaleźć wystarczy wejść z rynku w ul. Mickiewicza. To jedyna taka placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci.

** Ul. 3 Maja, jedna z najstarszych i z pewnością najładniejsza ulica śródmieścia. Stanowi ona reprezentacyjny deptak miasta, a także miejsce spotkań rzeszowian.

** Letni pałacyk Lubomirskich i aleja Pod Kasztanami, to urocza, późnobarokowa rezydencja, kiedyś otoczona pysznymi ogrodami. W 1904 r. podczas odbudowy pałacu po pożarze, wnętrze zyskało nowe podziały z odrębnymi lokalami pod wynajem.

** Fontanna Multimedialna jest trzecią co do wielkości atrakcją tego rodzaju w Polsce. Wodotrysk liczy blisko 1600 dysz oraz 143 punkty świetlne.

** Bulwary i rezerwat Lisia Góra. Rozciągające się wzdłuż rzeki Wisłok tereny miejscowych Bulwarów to zielone serce miasta. Znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe, a także tartanowa bieżnia. Osoby szukające wypoczynku znajdą tam również miejsce na piknik i grilla.

Więcej o atrakcjach Rzeszowa przeczytasz TUTAJ .

Wiosenno-letnia siatka połączeń z lotniska Olsztyn-Mazury

Poniższy rozkład lotów będzie obowiązywał do 28 października:

** Kraków (PLL LOT) - trzy razy w tygodniu (poniedziałki, piątki i niedziele; okresowo możliwe będą dodatkowe loty w soboty)

** Kraków (Ryanair) - nowe połączenie sezonowe, od 1 maja do 26 października, dwa razy w tygodniu (środy, niedziele)

** Wrocław (Ryanair) - powracające połączenie sezonowe, do 28 października, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Rzeszów (PLL LOT) - nowe połączenie sezonowe, od 18 czerwca do 5 września, dwa razy w tygodniu (soboty i poniedziałki)

** Dortmund (Wizz Air) - dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Stansted (Ryanair) - dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Luton (Wizz Air) - dwa razy w tygodniu (środy i niedziele)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ile dopłacamy do biletów?
Z ekonomią i ekologią to lotnisko nie ma nic wspólnego.
już oceniałe(a)ś
1
0