Już tylko do niedzieli (8 maja) zbieramy propozycje czytelników do plebiscytu "Supermiasta i Superregiony" na ulubione zielone miejsce w regionie, wraz z krótkim uzasadnieniem wyboru.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ten artykuł powstał na podstawie informacji od Czytelniczki. Nasz adres: redakcja@olsztyn.agora.pl.

Czekamy na zgłoszenia w plebiscycie na najbardziej zielone miejsca w Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach. Spośród kandydatur nadesłanych na nasz adres mailowy: redakcja@olsztyn.agora.pl wybierzemy po 9 dla Olsztyna oraz tyle samo dla regionu. Następnie w głosowaniu, które rozpocznie się 13 maja, czytelnicy wskażą najlepsze zielone miejsca.

Propozycje z Gołdapi

Swoimi propozycjami podzieliła się z redakcją „Wyborczej Olsztyn" pani Alina z Gołdapi. Zgłosiła ona do plebiscytu Promenadę Zdrojową. - Cudowne miejsce przy jeziorze Gołdap ostatnio wzbogacone o nowe zielone okazy – napisała czytelniczka. I podkreśla, na podstawie informacji z Urzędu Miejskiego w Gołdapi, że zostało posadzonych tam m.in. 230 sztuk lipy drobnolistnej, 126 sztuk brzozy pożytecznej i 41 świerków serbskich.

To jednak nie wszystko, bo w kolejnym mailu proponuje las Kumiecie. – To miejsce pracy, nauki i relaksu (zwłaszcza teren blisko SP nr 2 w Gołdapi i Nadleśnictwa Gołdap – argumentuje pani Alina).

- Wspaniały zielony teren, o który dbam od dzieciństwa i gdzie od wielu lat prowadzę ekologiczne akcje.

Do powyższej listy dorzucamy nasze propozycje na weekendowe wycieczki, polecając np. rezerwat Dolina Rzeki Wałszy koło Pieniężna. Po dotarciu do tej miejscowości łatwo trafić do rezerwatu, droga jest oznakowana, a trasę można rozpocząć w trzech miejscach. Nie zabraknie na trasie pięknych widoków, ścieżek edukacyjnych oraz przydatnej infrastruktury, jak parking czy toalety.

Wśród okolicznych atrakcji znajdziemy także ruiny zamku oraz najwyższy czynny most kolejowy w Polsce.

Zamek w Pieniężnie
Zamek w Pieniężnie  Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Na uwagę zasługuje kaplica pochodząca z 1826 r., która zgodnie z miejscową legendą oznacza miejsce, skąd wypływała cudowna, lecznicza woda.

Zielone miejsca w Olsztynie

W naszej turystycznej opowieści nie możemy zapomnieć o Olsztynie i zaprosić np. na rowerową przejażdżkę Łynostradą.

11-kilometrowy szlak prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, łącząc południową część Olsztyna z północnymi peryferiami. Położenie promenady czyni ją nie tylko świetnym miejscem rekreacyjnych wypraw, ale także przydatną trasą komunikacji miejskiej, pozwalającą ominąć zatłoczone ulice miasta. Ścieżka prowadzi poprzez wiele innych ciekawych miejsc, jak miejskie planty. Z trasy chętnie korzystają nie rowerzyści, ale także biegacze czy amatorzy nordic walking.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Zwolennicy dłuższych tras mogą się wybrać na Warmińską Łynostradę, będącą swojego rodzaju przedłużeniem olsztyńskiego szlaku. Prowadzi na północ od stolicy regionu, przez malownicze miejscowości, aż do Lidzbarka Warmińskiego.

Na koniec polecamy wizytę w jednym z licznych olsztyńskich parków, jak choćby w parku im. Janusza Kusocińskiego, położonym w kwadracie między ulicami Piłsudskiego, Głowackiego, Kołobrzeską i Leonharda. Teren noszący imię legendarnego biegacza oferuje plac zabaw, siłownię pod chmurką, skatepark czy kamienny stół do gry w warcaby i szachy. Chętnie korzystają z takiej opcji wypoczynku mieszkańcy okolicznych bloków.

Miłe wrażenie dopełniają dwa oczka wodne.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem