Łabędzia Szyja, elbląska Bażantarnia i widok z falezy na Śniardwy. Marian Jurak opowiada o swoich ulubionych zielonych zakątkach na Warmii i Mazurach oraz w Olsztynie. Zachęcamy Państwa do przesyłania swoich propozycji!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już tylko do niedzieli (8 maja) zbieramy propozycje czytelników do plebiscytu "Supermiasta i Superregiony" na ulubione zielone miejsce w Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach z krótkim uzasadnieniem wyboru. Spośród kandydatur nadesłanych na nasz adres mailowy: redakcja@olsztyn.agora.pl wybierzemy po 9 dla miasta oraz dla regionu. Następnie w głosowaniu, które rozpocznie się 13 maja, czytelnicy wskażą najlepszą z propozycji.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Gratka dla fotografów

Tymczasem zapytaliśmy Mariana Juraka, prezesa oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK, o jego ulubione zielone zakątki w regionie i jego stolicy.

- Uwielbiam jeździć trasą rowerową wokół jeziora Ukiel, gdybym jednak miał wskazać jej najciekawszy fragment, to byłby to odcinek wzdłuż malowniczej zatoki Łabędzia Szyja. Tam za Łupstychem rozpościera się fenomenalny widok na Olsztyn, który - niezależnie od pory roku - powinien zobaczyć każdy olsztynianin - mówi Jurak. I podkreśla, że to świetne miejsce do robienia zdjęć.

Jeśli zaś chodzi o region, to prezes PTTK poleca uwadze elbląską Bażantarnię - XVIII-wieczny park leśny położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Jego dawna nazwa to Vogelsang (z niem. Ptasi śpiew), zmieniono ją po II wojnie światowej, sugerując się dużą liczbą bażantów, które można było spotkać na terenie parku.

Widok na Śniardwy

Jurak wspomina o jeszcze jednym, ciekawym zielonym miejscu, tym razem we wschodniej części regionu.

- Mam na myśli niepowtarzalny widok na jezioro Śniardwy z felezy - wysokiego brzegu - na wyspie Szeroki Ostrów. To punkt, z którego zobaczymy m.in. Pajęczą Wyspę i Czarci Ostrów. Gorąco zachęcam, żeby się tam wybrać, można na przykład dojechać pociągiem do Pisza albo Rucianego i następnie podjechać rowerem, to świetna trasa na wakacyjny wypad - zaznacza.

Plebiscyt "Supermiasta i Superregiony" zakończy uroczysta gala w siedzibie „Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie, która odbędzie się 14 czerwca. Wezmą w niej udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze „Gazety Wyborczej".

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
I takie tematy uspokoją naszą chorą obecnie wyobraźnię. Czy skutecznie nie wiem ale innej drogi nie ma. Potrzeba nam chwila spokoju nad samym sobą a nie prężenia muskułów w każdej chwili naszego żywota.
już oceniałe(a)ś
1
0