- Z ośrodka, który był zaniedbany, gdzie były 10- i 12-osobowe sale z jednym tylko sanitariatem, stworzyliśmy wspaniałą, specjalistyczną placówkę, która systematycznie się rozwija - powiedziała Irena Petryna, dyrektorka olsztyńskiego szpitala płucnego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To wyróżnienie stworzono z myślą, by uhonorować tych spośród nas - mieszkańców Warmii i Mazur - którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej i szerszej, europejskiej i światowej.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Talenty ludzi z Warmii i Mazur

Intencją samorządu województwa pozostaje chęć docenienia tych osób na własnym podwórku, w obecności ich bliskich i przyjaciół. Bo nie zawsze, jak mówią, wieści o osiągnięciach mieszkańców regionu docierają do szerokiej świadomości.

- Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości - podkreślał podczas czwartkowej gali marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Swoje talenty wykorzystują tak, że wyróżniają się w kraju, Europie i na świecie. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu - szczególnie cieszy gospodarzy województwa. To dla nas obietnica rozwoju i pomyślności. Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur.

Laury przyznano za osiągnięcia z 2021 roku. W dziesięciu kategoriach wybrano 29 laureatów.

Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Interdyscyplinarne podejście do pacjenta

Specjalny Diamentowy Laur „Najlepszym z Najlepszych" otrzymało Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (dawniej Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie). Doceniono je m. in. za kompleksowe leczenie schorzeń układu oddechowego.

- To nagroda dla wszystkich pracowników szpitala - powiedziała Irena Petryna, dyrektorka nagrodzonego centrum, która odbierała Laur z rąk marszałka.

I podkreśliła, że z ośrodka, który był zaniedbany, gdzie były 10- i 12-osobowe sale z jednym tylko sanitariatem, stworzono wspaniałą, specjalistyczną placówkę, która systematycznie się rozwija.

- Wspólna praca władz regionu oraz szpitala zaowocowała w grudniu 2020 roku spełnieniem marzeń, czyli powołaniem do życia kompleksowego ośrodka z zespołami lekarskimi i pielęgniarskimi, które interdyscyplinarnie podchodzą do pacjenta, które szybko diagnozują. A każdy, kto zetknął się w swoim życiu z nowotworem płuc, wie jak cenny jest czas. Dzięki zmianom pacjenci praktycznie nie muszą czekać na zabieg - to ogromny sukces - dodała dyrektorka.

Przypomnijmy, że od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 430 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Oficjalną część tegorocznej gali zwieńczył koncert Cleo.

Laureaci 2022 roku oraz argumentacja wyboru

Kategoria "Innowacje i rozwój"

 • Szwaderki Gospodarstwo Rybackie: - to sukcesor mazurskich tradycji rybackich, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Firma ma ugruntowaną pozycję w regionie i w kraju. Jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
 • Krozmet: - marka obecna na rynku od 2009 roku. Projektuje i tworzy rozwiązania dla przemysłu, branży recyklingu oraz rolnictwa. Oferuje maszyny i urządzenia do transportu technologicznego.
 • Grupa FROG - to jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Nurkowie zawodowi od ponad 10 lat realizują prace w środowisku wodnym, również w środowisku skażonym chemicznie i biologicznie.

Kategoria "Społeczeństwo"

 • Piotr Rafał Baczewski - prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem" z siedzibą w Górowie Iławeckim. Prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.
 • Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie - został utworzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie. Zajmuje się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

Kategoria "Gospodarka"

 • Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim - to instytucja skuteczna w pozyskiwaniu środków finansowych, otwarta na innowacje. Miasto prężnie się rozwija dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.
 • Serwistal - od 20 lat skutecznie realizuje nawet najbardziej wymagające zamówienia swoich klientów. Produkuje wyroby stalowe i aluminiowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, AGD i budowlanej i wielu innych.
 • Mlekpol ZPM w Mrągowie - Zakład Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Jest drugim Zakładem (po ZPM Grajewo) Mlekpolu pod względem ilości przerabianego mleka.

Kategoria "Zdrowie"

 • Prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski - okulista i wykładowca z Olsztyna, który otrzymał prestiżową nagrodę „Founders’ Award" Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.
 • Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce - laureat w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości" w kategorii „Pacjent w Centrum", zorganizowanego przez Fundację KIDS. Celem konkursu była popularyzacja najwyższych norm zarządzania.
 • Zespół Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci WSSD w Olsztynie - pod kierunkiem lek. Anny Zdanowskiej-Ruskań zespół lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z wielkim wysiłkiem i poświęceniem prowadził leczenie dzieci z COVID-19 z regionu.

Kategoria "Osobowość"

 • Aleksandra Juszkiewicz - giżycczanka, ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. W 2020 roku wygrała 9. edycję Masterchefa i wydała kulinarną opowieść o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja".
 • Krzysztof Harmaciński - doświadczony samorządowiec i wójt gminy Iława 6. kadencji. Działa w wielu płaszczyznach: inwestycyjnej, proekologicznej, edukacyjnej, społecznej, na rzecz seniorów oraz sportowej.
 • Jolanta Dakowska - konsekwentnie tworzy młodzieżowe kluby wolontariatu i krzewi wrażliwość na rzecz drugiego człowieka. Od 12 lat jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Kategoria "Nauka i kultura"

 • Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach - jedna z najczęściej nagradzanych bibliotek w regionie i Polsce. Doceniana jest nie tylko za swój wysoki poziom pracy, ale również za krzewienie kultury w środowisku wiejskim i popularyzację czytelnictwa.
 • Krystyna Tarnacka, Izabela Treutle - mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego, które wspólnie doprowadziły do wpisania czepców warmińskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, objętego konwencją UNESCO.
 • Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie - "Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora", czyli autorski projekt Filharmonii od zamysłu do ubiegłorocznej premiery, doceniony nie tylko przez krytyków, ale przede wszystkim przez widzów.

Kategoria "Bliżej natury"

 • Camping Echo w Rydzewie - usytuowanie Campingu w najpiękniejszym miejscu nad jeziorem Niegocin sprawia, że to idealne miejsce wypadowe do Giżycka, Mikołajek, Rynu oraz na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich.
 • Camping Cezar - znajduje się w Mrągowie nad jeziorem Czos. Ukształtowanie terenu oraz położenie wśród jezior sprawiają, że oprócz noclegu można tu miło spędzić czas i aktywnie uprawiać wiele sportów.
 • Kemping Pajda Mazur - kemping położony nad samym jeziorem Szeląg Wielki z domową kuchnią i chlebem wypiekanym na miejscu. Do wyboru domki drewniane, apartamenty i domki na wodzie.

Kategoria "Turystyka"

 • Żegluga Ostródzko-Elbląska - rejs pasażerski statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej po odcinku pochylniowym oraz przez jezioro Drużno między Elblągiem a Buczyńcem to ewenement w skali kraju. Statek pływa i po wodzie, i po... trawie.
 • Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel" w Olsztynie - nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel. Stał się sztandarową inwestycją Olsztyna i ulubionym miejscem spotkań olsztyniaków, chcących aktywnie spędzać czas.
 • Marlena Rogowska - dyrektorka Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie i propagatorka Mazur Zachodnich oraz turystyki dla osób niesłyszących. Jej celem jest otwarcie się branży turystycznej na potrzeby osób głuchych.

Kategoria "Sztuka kulinarna"

 • OSM w Olecku - Produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku są sery typu holenderskiego. Produkuje też masło, mleko spożywcze, twaróg, śmietanę, maślankę i cukierki Krówka.
 • "Octim" Wytwórnia Octu i Musztardy - to, co odróżnia Octim od innych producentów musztard i octów, to pasja i zaangażowanie, które uwidaczniają się w działaniu firmy od samego początku jej istnienia.
 • "Dreszler" Masarnia z tradycją - firma rodzinna z prawie 70-letnią tradycją. Surowce potrzebne do wyrobu wędlin pozyskiwane są od okolicznych dostawców, wędliny nie zawierają żadnych dodatków i wypełniaczy.

Kategoria "Sport"

 • Agata Barwińska - iławianka Agata Barwińska wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata i została mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). Rok 2021 zdecydowanie należał do niej.
 • Karol Zalewski - pochodzący z Reszla zdobywca złotego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4x400 m, ustanawiający tym samym nowy rekord olimpijski.
 • Laura Banach - w 2021 roku zawodniczka MKŻ Mikołajki i Giżyckiej Grupy Regatowej zdobyła pięć złotych medali na najważniejszych imprezach w klasie DN. Do tej pory – to najlepszy rok w karierze 18-latki.

Laur Diamentowy

 • Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie - do niedawna Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, teraz to Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. To spełnienie marzenia o kompleksowym centrum leczenia schorzeń układu oddechowego, jakiego do tej pory w regionie nie było. Pulmonologia, torakochirurgia, radiologia, alergologia, anestezjologia – wszystko pod jednym, nowoczesnym dachem z najlepszą opieką specjalistów, zarządzane przez wieloletnią dyrektor szpitala Irenę Petrynę.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem