Połączenie Ryanair z Dolnym Śląskiem cieszyło się już w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem mieszkańców Warmii i Mazur. Rejsy powróciły w letniej siatce połączeń lotniska Olsztyn - Mazury.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W tym sezonie letnim pasażerowie lotniska Olsztyn-Mazury będą mieli do dyspozycji atrakcyjne kierunki krajowe, które skrócą czas podróży po Polsce – zapowiadał Dariusz Naworski, rzecznik portu Olsztyn-Mazury.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Z Ryanair do Wrocławia

Do takich należy bez wątpienia Wrocław, który dzięki Ryanair powrócił w nowej siatce połączeń Szyman. Rejsy są obecnie dwa razy w tygodniu, poniedziałki i piątki, do 28 października.

– Już w 2021 roku loty na tej trasie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, którzy mogli zorganizować sobie ciekawy „city break" w jednym z najpiękniejszych polskich miast – dodał Dariusz Naworski.

Z dolnośląskiego portu lotniczego do Dworca Głównego PKP i Centralnego PKS co 15 minut jeżdżą autobusy linii 106. Przejazd na tej trasie, w zależności od natężenia ruchu w mieście, zajmuje około 40-50 minut. W godzinach nocnych do dyspozycji pasażerów jest linia 206.

A co należy obowiązkowo zobaczyć w mieście? Poniżej najbardziej znane atrakcje polecane przez zespół dziennikarek i dziennikarzy „Wyborczej Wrocław".

Top 10 atrakcji

** Wyspy i Odra. Wrocław ma wyjątkowe położenie. Niezwykłe są przede wszystkim odrzańskie wyspy, w dużej części wypełnione zielenią, połączone ze sobą i z miastem mostami, mostkami i kładkami. Z tej perspektywy można podziwiać malowniczą panoramę Starego Miasta albo Ostrowa Tumskiego.

** Rynek. Bez wątpienia serce miasta. Jednak całe Stare Miasto obfituje w zabytki z różnych epok, od imponujących budynków sprzed wielu wieków aż po modernizm energicznej metropolii z początku XX w. Znajdujące się tam knajpki, puby, kawiarnie i restauracje czynne są do późnej nocy.

Unikatową atrakcją Wrocławia jest ** Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie z fascynującymi ciekawostkami i interaktywnymi multimediami. A popływać i pobawić się w wodzie można we wrocławskim Aquaparku. Dla najmłodszych jest tam cała „dziecięca zatoka". To miejsce, w którym można spędzić cały dzień.

Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis we Wrocławiu  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Koniecznie trzeba zobaczyć ** Kolejkowo, czyli pokaźnych rozmiarów makietę, na którą składają się: ponad 0,5 km torowiska, 15 pociągów, 242 budynki, w tym wrocławskie kamienice i obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, oraz prawie 3,5 tys. figurek ludzi i zwierząt. To Dolny Śląsk w miniaturze.

We Wrocławiu mieszka ponad ** 400 krasnali. Co ważne, każdy skrzat ma własną, niepowtarzalną osobowość. Jest tu więc m.in. krasnal Pierożnik, Słupnik, Turysta, Szermierz, Marysia Pięknisia, Śpioch, Syzyfki i wiele innych. Dostępne są różnego rodzaju mapki i przewodniki po krasnalowym mieście.

** Wieże. Odwiedzić można np. Wieżę Matematyczną, która znajduje się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. No i oczywiście Sky Tower. Oferuje widok na miasto z wysokości 200 m, najwyższą, z jakiej można spojrzeć na Wrocław z budynku. Punkt widokowy biurowca Sky Tower znajduje się na 49. piętrze.

Wrocławskie zoo jest w czołówce ogrodów zoologicznych w całej Europie. To tutaj otworzono pierwsze na świecie oceanarium poświęcone faunie jednego kontynentu – Afryce. W 2017 r. ** Afrykarium zostało ogłoszone czwartym cudem świata wśród ekspozycji ogrodów zoologicznych na całym świecie.

** Hala Stulecia. To najsławniejszy zabytek Wrocławia, dziedzictwo kulturowe całej ludzkości, figurujące na liście UNESCO w towarzystwie chińskiego muru i piramid. Ma już ponad 100 lat, budowę ukończono w 1913 r. I wciąż przyciąga tłumy turystów i wrocławian – na koncerty, przedstawienia, wystawy, wiece polityczne.

Hali Stulecia we Wrocławiu
Hali Stulecia we Wrocławiu  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

** Panorama Racławicka. Namalowana w 1894 r. przez Wojciecha Kossaka i Jana Stykę trafiła do Wrocławia w 1946 r. Przybyła ze Lwowa ze zbiorami Biblioteki Ossolineum. Ogromne płótno (o pow. 1800 m kw.) upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami między oddziałami T. Kościuszki a armią rosyjską.

** Uniwersytet. Jego największą i najbardziej reprezentacyjną częścią są Aula Leopoldyńska, cenny i unikatowy zabytek świecki późnego baroku, i urządzona w tym samym stylu sala muzyczna Oratorium Marianum. Odpocząć można na jednym z placów zabaw.

Więcej o opisywanych atrakcjach przeczytasz TUTAJ.

Wiosenno-letnia siatka połączeń z lotniska Olsztyn-Mazury

Poniższy rozkład lotów będzie obowiązywał do 28 października:

** Kraków (PLL LOT) – trzy razy w tygodniu (poniedziałki, piątki i niedziele; okresowo możliwe będą dodatkowe loty w soboty)

** Kraków (Ryanair) – nowe połączenie sezonowe, od 1 maja do 26 października, dwa razy w tygodniu (środy, niedziele)

** Wrocław (Ryanair) – powracające połączenie sezonowe, do 28 października, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Rzeszów (PLL LOT) – nowe połączenie sezonowe, od 18 czerwca do 5 września, dwa razy w tygodniu (soboty i poniedziałki)

** Dortmund (Wizz Air) – dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Stansted (Ryanair) – dwa razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)

** Londyn Luton (Wizz Air) – dwa razy w tygodniu (środy i niedziele)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem