Udział w muzycznej trzydniówce nad jeziorem Ukiel potwierdzili kolejni muzycy. Wśród nich Vito Bambino.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za niecałe cztery i pół miesiąca rozpocznie się muzyczno-ekologiczny Olsztyn Green Festival 2022. Jego organizatorzy zaprezentowali kolejnych artystów, których usłyszymy na największej plaży w stolicy Warmii i Mazur.

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Vito Bambino

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino, a właściwie Mateusza Dopieralskiego, muzyka, który od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a urodził się w 1988 r. w Katowicach. Gdy miał dwa lata, jego rodzice postanowili ułożyć sobie życie na nowo za zachodnią granicą. Mieszka tam do dziś, ale nie nazywa siebie Polakiem, Niemcem czy Ślązakiem. Mówi o sobie: "Jestem Europejczykiem".

Vito stał się rozpoznawalny dzięki Bitaminie, zespołowi, który tworzy wraz z Piotrem Sibińskim i Amarem Ziembińskim. W 2020 r. nagrał solowy album pt. „Poczekalnia", w którym wrócił do spowitych melancholią czasów beztroskich wakacji, pitej hektolitrami lemoniady i ciągłego wrażenia, że wszystko jeszcze przed nami, a lato nigdy się nie kończy. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Zmienia się spojrzenie na życie, priorytety. Zaczyna się dorosłe życie. Przygody z dzieciństwa i lat młodości stają się przyjemnymi wspomnieniami, część przyjaciół znika z bliskiego kręgu. Mamy wciąż niezrealizowane marzenia, ale i coraz więcej obowiązków. Czy jednak musimy rezygnować z tych marzeń? Vito Bambino i jego „Poczekalnia" szukają na to pytanie odpowiedzi.

 

Ania Karwan

To zwyciężczyni konkursu Premiery 56. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przebój „Słucham cię w radiu co tydzień" przyniósł artystce aż trzy nagrody – za najlepszy tekst, kompozycję oraz nagrodę główną jury w konkursie Premiery. Do dziś na kanale YouTube przebój odsłuchano ponad 23 mln razy. Debiutancka płyta Ani ukazała się w lutym 2019 r. Znalazły się na niej kolejne przeboje: „Głupcy" i „Czarny świt".

W 2020 r. Karwan została nominowana do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny debiut roku". Ania firmuje swoim nazwiskiem także utwór do filmu „The Secret Game". Artystka dała się poznać szerszej publiczności podczas VII edycji programu „The Voice of Poland" z 2016 r., w którym dotarła do ścisłego finału. Podczas przesłuchań w ciemno brawurowo wykonała utwór „Purple rain" z repertuaru Prince’a, odwracając wszystkie cztery jurorskie fotele. Jej występ był muzycznym wydarzeniem, nic więc dziwnego, że został dostrzeżony również na świecie i zajął wysokie miejsce w prestiżowym międzynarodowym zestawieniu Top Ten Global Voice 2016.

Ania na scenie jest obecna od kilkunastu lat, z powodzeniem gra koncerty w Polsce i za granicą oraz współpracuje z czołówką polskich artystów, jak również ze światowymi kompozytorami muzyki filmowej przy Festiwalu Muzyki Filmowej. Jej głos od lat można usłyszeć w licznych produkcjach filmowych i serialowych, takich jak „Listy do M.", „Pitbull", „Planeta Singli" czy „Legendy polskie", gdzie wspólnie z Matheo przypomniała przebój Zdzisławy Sośnickiej „Aleja Gwiazd".

 

Dziwna Wiosna

To warszawskie trio grające brudne i piękne rockowe piosenki. Gitarzysta i wokalista Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal (współpracował m.in. z Brodką czy Sister Wood) i basista Wojtek Traczyk (akompaniujący m.in. Marii Peszek) zaczęli grać razem w 2018 r. jako Superhuman Like Brando. Nagrali jedną płytę, która była tak dobra, że nikt o niej nie usłyszał. Wiosną 2020 r., kiedy pandemia zamknęła ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa. Tak powstała Dziwna Wiosna. Zaczęli od „Niepewności", wydanej w sierpniu 2020 r. piosenki, która jest historią o miłości z walącym się światem w tle. Potem był jeszcze niepokojący „Sen", przebojowe „Stracone" i „Odejdź".

Z jakiegoś powodu od dawna nikt w Polsce nie grał tak jak oni. Nadeszła Dziwna Wiosna.

 

Tymek

Właściwie Tymoteusz Bucki. Jego historia przypomina nieco tę Vito Bambino, bo on także w dzieciństwie (miał pięć lat) opuścił Polskę. Wyjechał wraz z matką do Włoch, skąd po 10 latach wrócił do kraju.

W 2018 r. wydał singiel „Język ciała", zapowiadał nim album pt. „Klubowe", który nagrał w duecie z Big Scythe. Piosenka stała się krajowym przebojem, a zrealizowany do niej teledysk osiągnął wynik ponad 154 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Utwór zebrał także ponad 50 mln odsłuchań w serwisie Spotify.

W 2021 r. jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za wspomniany „Język ciała".

 

Olsztyn Green Festival 2022

12–14 sierpnia na terenie CRS „Ukiel" w Olsztynie (ul. Kapitańska) wystąpią także m.in. Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Zalia, Kasia Lins i Marcin Maciejczak.

Będą ponadto tak lubiane przez publiczność spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, spotkania propagujące ochronę środowiska, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Tradycyjnie zjadą topowe food trucki i fashion trucki.

Bilety na ebilet.pl, goingapp.pl oraz empikbilety.pl.

Organizatorami Olsztyn Green Festivalu są Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem