Od końca marca pasażerowie mazurskiego portu będą mieli do dyspozycji nowe atrakcyjne kierunki po Polsce. Jest też szansa na połączenie do jednego z kurortów południowej Europy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Atak wojsk Putina na Ukrainę nie wpłynął na pracę portu Olsztyn-Mazury.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna i regionu? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Lotnisko wspiera uchodźców

– Wszystkie operacje lotnicze realizowane przez lotnisko w Szymanach, zarówno w ruchu pasażerskim, jak również General Aviation są i pozostaną bezpieczne – podkreśla Dariusz Naworski, rzecznik portu Olsztyn-Mazury. – Loty pasażerskie odbywają się bez żadnych zakłóceń, zgodnie z zimowym rozkładem lotów.

Szymany nie odnotowały też na razie dużego wzrostu obywateli Ukrainy w ogólnej liczbie pasażerów korzystających z mazurskiego lotniska. Warto zwrócić uwagę, że linie lotnicze nie przeszły obojętnie wobec losu uchodźców. I tak np. Wizz Air zaoferował sto tysięcy bezpłatnych miejsc w marcu na wszystkich lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą, w tym z Polską.

– Bardzo możliwe, że z tej pomocy skorzystają również osoby podróżujące przez port lotniczy Olsztyn-Mazury.

Dyrekcja mazurskiego portu również włączyła się w akcje na rzecz potrzebujących. – Wspieramy różne inicjatywy, które niosą pomoc obywatelom Ukrainy – mówi „Wyborczej Olsztyn" Dariusz Naworski. Lotnisko przekazało m.in. na licytację voucher na pięciodniową wycieczkę do Wrocławia z biletami na czerwcowy koncert słynnej rockowej grupy Kings Of Leon. W pakiecie były ponadto wejściówki do zoo, rejs po Odrze, noclegi w hotelu oraz oczywiście bilety lotnicze w dwie strony. Całość za trzy tysiące złotych została wylicytowana podczas charytatywnego koncertu na starówce „Olsztyn solidarny z Ukrainą".

Jak wspomniał Dariusz Naworski, obecnie, czyli do 26 marca w Szymanach obowiązuje tzw. zimowa siatka połączeń. To loty na trasie:

 • Kraków (realizowane przez PLL LOT) – 3 razy w tygodniu (poniedziałki, piątki i niedziele),
 • Dortmund (Wizz Air) – 2 razy w tygodniu (wtorki i soboty)
 • Londyn Stansted (Ryanair) – 2 razy w tygodniu (poniedziałki i piątki). Linie lotnicze Ryanair wznowiły rejsy na tej trasie od 4 lutego, po czasowym zawieszeniu w okresie 8 stycznia – 3 lutego

Z kolei trasa do Londynu Luton została zawieszona przez Wizz Air do 29 marca. Planowane wznowienie lotów nastąpi w rozkładzie letnim, czyli od 30 marca.

Letnia siatka połączeń

A jak zapowiadają się kolejne miesiące? – W tym sezonie letnim pasażerowie lotniska Olsztyn-Mazury będą mieli do dyspozycji atrakcyjne kierunki krajowe, które skrócą czas podróży po Polsce – wyjaśnia Dariusz Naworski.

– Mamy też nadzieję, że przyciągną na Warmię i Mazury turystów z południa kraju.

Nieprzypadkowo przedstawiciel regionalnego portu wspomniała o gościach z tej części Polski, bowiem już od 28 marca powracają rejsy do Wrocławia. – Połączenie linii lotniczych Ryanair z Dolnym Śląskiem okazało się strzałem w dziesiątkę – zwracają uwagę w Szymanach. – W 2021 roku loty na tej trasie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, którzy mogli zorganizować sobie ciekawy „city break" w jednym z najpiękniejszych polskich miast,

Zeppelin nad Wrocławiem latał 15 września 2021 r. Na zdjęciu Rynek
Zeppelin nad Wrocławiem latał 15 września 2021 r. Na zdjęciu Rynek  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

I dodaje: – Z kolei mieszkańcy Wrocławia oraz okolic często przylatywali na weekend lub dłuższy urlop na Warmii i Mazurach, aby odpocząć od zgiełku codziennego życia. Jesteśmy pewni, że w tym roku z połączenia z i do stolicy Dolnego Śląska skorzysta jeszcze więcej podróżnych.

Jak zapowiadaliśmy na olsztyn.wyborcza.pl, zupełną nowością będą sezonowe loty do Rzeszowa. Godzinny lot na tej trasie obsługiwany ma być przez LOT samolotem Bombardier Q400, który na pokład może zabrać 78 pasażerów. To może być ciekawa alternatywa dla osób, które marzą o wypoczynku w Bieszczadach, ale zniechęcała ich do tego konieczność długiej podróży samochodem lub pociągiem.

– Cieszę się, że nasz region zyskuje kolejne krajowe połączenie lotnicze – mówił Gustaw Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiosenno-letni rozkład lotów będzie obowiązywał od 27 marca do 28 października. Siatka połączeń na razie obejmuje:

 1. Kraków (PLL LOT) – 3 razy w tygodniu (poniedziałki, piątki i niedziele; okresowo możliwe będą dodatkowe loty w soboty)
 2. Kraków (Ryanair) - nowe połączenie sezonowe, od 1 maja do 26 października, 2 razy w tygodniu (środy, niedziel)
 3. Wrocław (Ryanair) – powracające połączenie sezonowe, od 28 marca do 28 października, 2 razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)
 4. Rzeszów (PLL LOT) – nowe połączenie sezonowe, od 18 czerwca do 5 września, 2 razy w tygodniu (soboty i poniedziałki)
 5. Dortmund (Wizz Air) – 2 razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)
 6. Londyn Stansted (Ryanair) – 2 razy w tygodniu (poniedziałki i piątki)
 7. Londyn Luton (Wizz Air) – 2 razy w tygodniu (środy i niedziele)

Przedstawiciele mazurskiego lotniska deklarują, że w sezonie letnim mieszkańcy Warmii i Mazur mają szansę zyskać jeszcze bezpośrednie połączenie wakacyjne do jednego z nadmorskich kurortów w południowej Europie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Co będzie letnim hitem z Szyman?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ile dopłacamy do każdego biletu?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0