Ogłoszona lista kolejnych wykonawców Olsztyn Green Festival 2022 może robić wrażenie, zarówno na bardzo młodych, jak i tych nieco starszych sympatykach dobrej polskiej muzyki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezentujemy nowe formacje, które zostały zaproszone na Olsztyn Green Festival 2022.

WOŚP
PRZECZYTAJ WIĘCEJ, LICYTUJ

Fisz Emade Tworzywo

Jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Ich najnowszy album pn. „Ballady i Protesty" jest powrotem do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip hop czy elektronika. W zamyśle jest sentymentalną opowieścią o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

 

– Chcieliśmy zrobić płytę, która zupełnie nie będzie się ścigała ze światem, który jest wokół. To był specyficzny czas, kiedy ona powstawała (w trakcie pandemii), więc zadawaliśmy sobie pytania: skąd się wywodzimy i czy za tym tęsknimy. Dlatego tutaj jest dużo przeróżnych dźwięków, stylów, szukania. Mam zresztą wrażenie, że tak gramy na koncertach, gdzie wszystko się ze sobą łączy – opowiadał Emade.

Gdyby ktoś chciał mnie zapytać, kim jesteśmy, to na tej płycie miałby odpowiedź.

Na tym krążku uznanym przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021, znajdziemy 18 utworów, w których nagraniach udział wzięła m.in. Iwona Skware, wokalistka zespołu Shyness!

Artur Rojek

Doskonale znany wokalista, kompozytor i autor tekstów. Przez 20 lat lider Myslovitz, jednego z najbardziej popularnych zespołów w Polsce. Jak mówią ludzie z branży, tym projektem dowiódł, że można pogodzić ambitne granie inspirowane zachodnią alternatywą z masowo czytelną formułą popowego przeboju.

Solowa, debiutancka płyta Artura Rojka pt. „Składam się z ciągłych powtórzeń" ukazała się w 2014 r. Pochodzą z niej single „Beksa", „Syreny" i „Czas, który pozostał".

 

Wydawnictwo pokryło się dwukrotną platyną, a płyta otrzymała Fryderyka w kategorii album roku.

W marcu 2020 r. ukazał się jego drugi album, pt. „Kundel", który promują single „Sportowe życie", „Bez końca" oraz „A miało być jak we śnie", z gościnnym udziałem Taco Hemingwaya.

Rojek pracował nad „Kundlem" z kompozytorem i producentem Bartoszem Dziedzicem oraz autorem tekstów Radkiem Łukasiewiczem (Bisz/Radex, Pustki). Jak pisał Łukasz Kamiński w „Wyborczej", poprzeczka była zawieszona wysoko – artysta mierzył się nie tu nie tylko ze świetnym poprzednikiem („Składam się z ciągłych powtórzeń"), ale też rosnącą niecierpliwością fanów, dla których sześć lat przerwy pomiędzy płytami to jednak trochę za długo. Czekać było jednak warto.

Przypomnijmy na koniec, że Artur Rojek jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festivalu, W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marcin Maciejczak

Młody wokalista, który debiutanckim albumem pt. „Tamte dni" przez niektórych dziennikarzy muzycznych został uznany za jedną z najlepszych popowych płyt 2021 roku. Wygrał program The Voice Kids, zdobył platynową płytę za singiel „Jak gdyby nic", ma na swoim koncie przebój „Jeśli powiem", promujący film „Tarapaty 2".

 

Zdaniem wielu, dzięki zaskakującej muzycznej dojrzałości, nie pozwala porównać się do żadnego z obecnych na rodzimej scenie artystów. Udało mu się natomiast stworzyć znakomite duety z Luną („Nie proszę o więcej") i Natalią Nykiel („Ciepły front"). Ostatnio nagrał także singiel „Nie poddawaj się" z Justyną Steczkowską, promujący jej najnowszą płytę.

– Słyszę niemal od każdego, kto słucha mojej muzyki, że jest bardzo dojrzała – mówił Marcin Maciejczak w jednym z wywiadów. – Ale też m.in., że ewidentnie płynie prosto z serca. Cieszy mnie to.

I dodał: – Lubię być postrzegany jako ktoś odmienny, czasem nawet słyszę, że jestem kontrowersyjny „jak na swój wiek", choć nie do końca rozumiem, z czego to wynika. Jestem prawdziwy, tworzę w zgodzie ze sobą i zupełnie nie czuję, żebym robił coś na maksa odważnego.

Olsztyn Green Festival

W czasie Olsztyn Green Festival 2022 zaśpiewają także: Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Natalia Szroeder, Zalia, Kasia Lins, Baranovski i Mrozu. Bilety do nabycia na: ebilet.pl oraz goingapp.pl.

Olsztyn Green Festival
Olsztyn Green Festival  Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem