Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Na urodziny miasta organizujemy turniej wiedzy o Olsztynie. Szukamy śmiałków, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę okołohistoryczną na temat naszego miasta - zaprasza Karolina Lewandowska, kierowniczka informacji i promocji w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Zgłoszenia do 22 października

Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 października. Dwa dni później odbędą się eliminacje, podczas których wyłoniona zostanie trójka najlepszych uczestników. Wielki finał zaplanowany jest w dniu 668. urodzin Olsztyna, w niedzielę, 31 października, w sali pod amfiteatrem.

Wielki finał będzie wydarzeniem otwartym. Każdy więc, kto chciałby dowiedzieć się czegoś ciekawego o Olsztynie, pokibicować lub po prostu aktywnie spędzić niedzielne popołudnie, będzie mile widziany.

Nagroda 3 tys. zł

- Od kilku już lat można zaobserwować swoistą modę na olsztyński patriotyzm lokalny w duchu retro. Powstają kolejne środowiska pasjonatów, internetowe strony regionalne, spotkania czy wystawy. Cudze chwalicie, swego nie znacie, powiadają często. Ale może jednak właśnie znacie? - pytają zaczepnie organizatorzy konkursu.

Na śmiałków czeka 36 pytań i cztery kategorie:

** dzieje Olsztyna od pradziejów do I rozbioru Polski

** od 1772 r. do 1945 r.

** od 1945 r. do współczesności

** sztuka i architektura Olsztyna.

Wiedzę uczestników oceni jury składające się z ekspertów: historyków, badaczy dziejów Olsztyna i znawców historii Warmii i Mazur. Na zwycięzcę zaś czeka nagroda w wysokości 3 tys. zł.

- Do udziału zachęcamy przede wszystkim pasjonatów dziejów naszego miasta, entuzjastów olsztyńskiej historii, architektury, sztuki i kultury – dodaje Piotr Podgórski z MOK Olsztyn. - Turniej z pewnością umożliwi skonfrontowanie swojej wiedzy na temat Olsztyna.

Będzie to poważny, dwuetapowy konkurs, do którego pytania przygotowuje  grono ekspertów.

Szacowne grono ekspertów

Tej roli podjęli się: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk (historyk, znawca historii regionu Warmii i Mazur), Joanna Piotrowska (historyczka sztuki), Rafał Bętkowski (badacz i niestrudzony popularyzator historii Olsztyna) oraz Artur Sobiela (kierownik Muzeum Nowoczesności).

Rafał Bętkowski, oprowadza dzieci po Muzeum Nowoczesności w OlsztynieRafał Bętkowski, oprowadza dzieci po Muzeum Nowoczesności w Olsztynie ROBERT ROBASZEWSKI

Władze Olsztyna z satysfakcją przyjęły pomysł organizacji tak poważnego turnieju o Olsztynie. -

Wiedzy o swoim mieście nigdy nie jest za wiele, dlatego bardzo podoba mi się pomysł turnieju „Co Ty wiesz o Olsztynie...", zaproponowany przez Miejski Ośrodek Kultury – napisał w mediach społecznościowych Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Jego finał będzie uświetnieniem tradycyjnych obchodów urodzin miasta.

Warto skonfrontować swoją wiedzę na temat Olsztyna i przystąpić do turnieju.

Więcej, w tym formularz udziału w konkursie, na: mok.olsztyn.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.