Zapraszamy do wyboru najważniejszych zadań, z którymi w ciągu najbliższych 20 lat powinien zmierzyć się region.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WYBIERZ najważniejsze wyzwanie dla Warmii i Mazur do roku 2040

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta i Superregiony 2040 to przedsięwzięcie „Wyborczej”, dzięki któremu mieszkańcy mogą się wypowiedzieć o najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości Olsztyna oraz regionu. I podpowiedzieć samorządowcom, o czym, ich zdaniem, powinni pamiętać.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Przypomnijmy, że do 6 kwietnia czekaliśmy na listy czytelników. Teraz zaczynamy głosowanie, by wybrać najważniejsze wyzwania dla Olsztyna i regionu do 2040 r. Głosujemy na jedną propozycję dla stolicy regionu i jedną dla Warmii i Mazur.

Zwycięską siódemkę dla każdego z nich poznamy 7 maja.

Zapraszamy do zapoznania się z listą przedsięwzięć, wśród których, można wskazać swojego faworyta.

WARMIA i MAZURY

** Ekorozwój Warmii i Mazur

Ekologia i zielony ład to pojęcia bardzo modne i każdy w zasadzie do nich się odwołuje. W przypadku Warmii i Mazur mają one jednak o tyle szczególne znaczenie, że region uznawany jest za przyrodniczą perłę i brak realnych działań prowadzi do jego rzeczywistej degradacji. Nasze jeziora czy lasy nie będą w stanie przetrwać szturmu i presji inwestycyjnej, jeżeli będziemy traktowali ekologię tylko jako słowo wytrych, za którym nie pójdą realne, być może nawet niepopularne i dyscyplinujące działania. Dla nas to „być albo nie być”.

Mazury
Mazury  Norbert Kaczan/olsztyn.wyborcza.pl

Kończą się czasy, kiedy przyrodę traktowano jako niewyczerpany zasób. Dzisiaj to dobro, o które należy dbać, bo od niego zależy także człowiek i jego kondycja.

** Rozwój systemu kształcenia pracowników medycznych

W Polsce lekarzy jest za mało, a Warmia i Mazury należą do tych regionów w Polsce, gdzie ich brak jest szczególnie dotkliwy. Stąd potrzeba wzmacniania edukacji medyków. To jednak dopiero połowa zadania, bo kształcenie powinno być wzmocnione rozwiązaniami, które zachęcą lekarzy, pielęgniarki i sanitariuszy do podjęcia pracy na miejscu. Wyzwanie jest ogromne, ale trzeba je podjąć, jeśli na poważnie myślimy o rozwoju regionu.

** Wzmocnienie systemu opieki geriatrycznej

Starzenie się społeczeństwa to temat przykry i bolesny. Niestety osób w podeszłym wieku będzie przybywało, a o opiekę dla nich będzie coraz trudniej. Dlatego już dzisiaj trzeba podjąć stanowcze kroki w celu rozwoju opieki geriatrycznej. Z jednej strony powinna ona jak najdłużej pozwalać osobom starszym na prowadzenie samodzielnego i aktywnego życia, z drugiej należy zapewnić wsparcie i pomoc wówczas, kiedy są one niezbędne.

** Rozbudowa tras rowerowych

Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna, a jej zaletą jest to, że nie koncentruje się w dużych kurortach i ośrodkach, lecz pozwala „rozprowadzić” gości po dużych obszarach, dzięki czemu korzystają na tym też mniejsze miejscowości. Plusem jest również to, że daje ona szanse na wydłużenie sezonu i nie ogranicza się do wakacji.

Powstaje już Mazurska Pętla Rowerowa, więc mamy doświadczenia w tym kierunku. Warto iść za ciosem, i uczynić z regionu „rowerowe eldorado”. Piękno przyrody, urokliwe zabytki i naznaczone historią miejsca mogą natomiast sprawić, że taka wyprawa będzie czymś więcej niż rekreacją i będzie miała też wymiar duchowy, mistyczny. O takich właśnie wycieczkach opowiadał nam kiedyś pisarz i poeta z Olsztyna, Kazimierz Brakoniecki.

** Rozwój połączeń kolejowych na Mazurach

Podróż koleją skraca czas przejazdu pociągiem – jak mawiał klasyk. U nas pociąg nie zawsze jeszcze kojarzy się z szybkością i wygodą. Niestety temat jest bardzo trudny, bo kto miał kiedyś nieco więcej do czynienia z kolejami, ten wie, jak trudna jest to współpraca. Na Warmii i Mazurach problem jest tym większy, że województwo duże, a zaludnienie niewielkie. Trudno tutaj więc o wygenerowanie ogromnych „potoków pasażerów”.

Pociąg Polregio
Pociąg Polregio  Tomasz Kurs

Nie będzie ich jednak na pewno, jeśli pociągi będą jeździły ledwie kilka razy dziennie, pasażerowie dostaną do dyspozycji byle jakie składy, a linie będą w złym stanie. Trzeba więc od czegoś zacząć, próbować, planować i wprowadzać w życie przyjazne pasażerom rozwiązania.

** Dłuższy sezon turystyczny

Wielkim zmartwieniem jest uzależnienie turystyki od pogody. Na Warmii i Mazurach poza wakacjami oraz czerwcem i wrześniem dzieje się stosunkowo niewiele i zadaniem władz jest znalezienie sposobu na to, jak przyciągnąć gości także w innych porach. Pomysłów może być dużo: od turystyki kulturowej, która jest mniej zależna od kaprysów pogody, po turnusy zdrowotne dla osób chcących podreperować zdrowie. Trzeba szukać nowych atrakcji i pomysłów, bo sezonowość ma fatalny wpływ na rynek pracy i kondycję finansową branży turystycznej.

** Zielona energia w powiatach

Nadeszła już pora, żeby nasze samorządy mocniej zaczęły korzystać z dobrodziejstw tzw. zielonej energii i zastępowały rozwiązania szkodliwe dla środowiska bardziej przyjaznymi. Czy autobus miejski musi np. kopcić i hałasować, skoro można pozyskać dotację na jego elektryczny odpowiednik.

Z kolei fotowoltaika pozwala na produkcję czystej energii i obniżanie kosztów ogrzewania czy zasilania sprzętu biurowego.

** Biznes pod rękę z edukacją

Od lat mówi się o potrzebie dostosowywania kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców. Dzisiaj szukają oni fachowców i są gotowi zaoferować im godziwe pieniądze. To dlatego tak istotne jest, żeby współpraca biznesu i gospodarki się rozwijała. Praktyki u pracodawców, stypendia i szkolenia przynoszą na ogół korzyści obu stronom. Biznes zyskuje dobrych pracowników, a ci ostatni uczą się nie tylko teorii, ale rzeczy przydatnych.

Oczywiście zadaniem szkoły, ale też sektora przemysłowego jest działać tak, by u ucznia rozwinąć pasję i pokazać, że taka praca może dać mu prawdziwą satysfakcję.

** Tradycyjna regionalna żywność

Już teraz produkty z Warmii i Mazur cieszą się uznaniem wielu klientów, a znak sieci kulinarnego dziedzictwa Warmii i Mazur stał się zachętą do zakupu.

Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla
Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla  ROBERT ROBASZEWSKI

Tak czysty i przyrodniczo atrakcyjny region ciągle ma

jednak w tym względzie rezerwy. Można produkować więcej, bardziej ekologicznie i nawiązując do wielokulturowej tradycji tych ziem. Smakołyki z Warmii, Mazur, Powiśla, ale także kuchni wileńskiej czy ukraińskiej mogą stać się magnesem przyciągającym kolejnych smakoszy, nie tylko z Polski.

** Turystyka medyczna i prozdrowotna

Można się – niestety – spodziewać, że rynek usług medycznych będzie rósł, bo i związane to jest ze starzeniem się społeczeństwa, ale ostatnio także z COVI

D-19. Jego następstwa powodują, że ludzie mają więcej przypadłości i wymagają większej opieki. Warmia i Mazury mogą być obszarem, gdzie turystyka medyczna i prozdrowotna będzie szczególnie atrakcyjna. Tradycyjne górskie sanatoria nie muszą być atrakcyjniejsze od placówek na Warmii i Mazurach.

Oczywiście, jeśli zostaną one odpowiednio pomyślane i dostosowane do potrzeb. Ważnym aspektem jest też to, że tacy goście przyjeżdżają przez cały rok – w przeciwieństwie do turysty nastawionego na kąpiele w jeziorze i na słońcu. Dlatego ta gałąź turystyki uważana jest nie tylko za ważną, ale przyszłościową.

** Przyciąganie innowacyjnych firm

Branża IT, robotyka czy biotechnologie to branże, które będą się rozwijać i mają przed sobą świetlaną przyszłość. Innowacje, jakie wprowadzają, zmieniają świat i wskazują kierunki rozwoju. To także ogromne pieniądze.

W województwie mamy już takie firmy, jednak potrzebujemy ich jeszcze więcej. Zwykle nie są to przedsiębiorstwa uciążliwe dla środowiska, zatem mogą lokować się także na przyrodniczo atrakcyjnych terenach – oczywiście z zachowaniem wszelkich norm i wskaźników ekologicznych. Obecność takich firm da nam szansę rozwoju opartego na nowoczesności i innowacjach.

** Cyfrowy region

Cyfryzacja to dzisiaj norma, ale czy na pewno? Są ciągle całe obszary „wykluczone cyfrowo”. Tymczasem dobry dostęp do internetu, nowoczesna sieć światłowodowa oraz idące w ślad za tym umiejętności korzystania z tych dobrodziejstw, mogą stać się prawdziwym kołem zamachowym gospodarki. Dzisiaj, w dobie informatyzacji oraz pracy zdalnej, słowo „prowincja” nie musi być przeszkodą, a wręcz atutem. Coraz więcej osób docenia pobyt i jednoczesną pracę w regionach pięknych i przyrodniczo atrakcyjnych. Dla niektórych to spełnienie marzeń. Także mieszkańcy takich obszarów mogą jak równy z równym konkurować w wielu branżach, bez potrzeby kosztownej i uciążliwej przeprowadzki do wielkich miast i centrów biznesowych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem