"Wspieraj lokalnie" to najnowsza akcja olsztyńskiego ratusza, która zachęca, by właśnie na Święta Wielkanocne skorzystać z oferty lokalnych restauratorów. - Każde wsparcie jest nam teraz potrzebne - cieszą się z tej inicjatywy przedsiębiorcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia koronawirusa daje się mocno we znaki także lokalnym przedsiębiorcom, którzy borykają się z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Pomoc restauratorom

– Obroty spadły nam do pięciu procent – mówił „Wyborczej Olsztyn” już w ubiegłym roku Tomasz Szmitkowski, właściciel staromiejskiej restauracji Cudne Manowce, który zatrudnia siedem osób. - Prowadzimy dowozy, to jednak za mało na spięcie budżetu.

I dodał, że jest wściekły na rząd, który latem nie przygotował żadnego planu działania. - To, co nam teraz proponuje, to jest pomoc doraźna – zwracał uwagę.

Przedsiębiorcom w miarę możliwości stara się więc pomóc samorząd Olsztyna. - Mamy Olsztyński Pakiet Pomocowy, w którym przygotowaliśmy szereg zwolnień, ulg oraz możliwości rozłożenia na raty płatności i zobowiązań, jakie przedsiębiorcy mają względem gminy i naszych podmiotów – mówił „Rzeczpospolitej” Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

- Do tego w ubiegłym roku uchwaliliśmy obniżenie stawek za ogródki gastronomiczne. Teraz są to kwoty o połowę niższe, niż były przed pandemią.

Ponadto, jak pisaliśmy na olsztyn.wyborcza.pl, radni zgodzili się zwolnić przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w stolicy regionu z większości opłat za koncesję.

Co jeszcze? – Wiosną ubiegłego roku dokonaliśmy modyfikacji naszych działań promocyjnych, skupiając się na wspieraniu lokalnych przedsiębiorców, m.in. z branży gastronomicznej – przypomina prezydent Olsztyna. – Jako jedni z pierwszych w Polsce promowaliśmy w naszych mediach społecznościowych lokalne punkty gastronomiczne oferujące dania na wynos. Przeprowadziliśmy akcję promocyjną „Kupuj lokalnie”, kierując zainteresowanie konsumentów w stronę lokalnych producentów i usługodawców.

Wspieraj lokalnie

Teraz samorząd ponawia akcję, zachęcając olsztynian do pomocy lokalnym przedsiębiorcom przed Wielkanocą pod hasłem „Wspieraj lokalnie”. – Publikujemy listę obiektów gastronomicznych świadczących usługi na wynos lub z dowozem – mówi Krzysztof Otoliński, szef ratuszowej promocji. – To cały przekrój rozmaitych dań, od białej kiełbasy po deserowe mazurki. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

- Jednocześnie zachęcamy właścicieli lokali, których jeszcze nie ma na naszej liście, do dołączania do akcji. 

Zgłoszenie powinno zawierać następujące elementy: ** nazwa obiektu, ** adres obiektu, ** numer telefonu kontaktowego, ** strona www i adres na Facebooku, ** krótki opis aktualnie świadczonych usług. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: promocja@olsztyn.eu.

Co na to restauratorzy?

– Cały czas działamy na wynos, więc nie jest to dla nas łatwy czas – mówi „Wyborczej Olsztyn” Paweł Szarnowski z restauracji Casablanca w parku Podzamcze. - Każda reklama i wsparcie jest teraz potrzebne. Szczególnie że my oczywiście oferujemy dania na Święta Wielkanocne. Myślimy, że naszym popisowym daniem jest mazurek wielkanocny w kształcie jaja. Przygotowujemy go na kruchym cieście migdałowym z marcepanem i ganache czekoladowym.

Ogródek przed restauracją Casablanca w Olsztynie
Ogródek przed restauracją Casablanca w Olsztynie  ARKADIUSZ STANKIEWICZ

Warto na koniec zwrócić uwagę, że także lokale, które na co dzień nie oferują klasycznej kuchni, szykują specjalną ofertę na święta. I tak np. Misa, znana z dań azjatyckich, przygotowuje żurek na zakwasie z białą kiełbasą czy pasztet z gęsi z truflą.

Jeśli ktoś zaś unika mięsa, to powinien np. rozważyć ofertę restauracji Bo No Bo Vegan. Chętni mogą tam zamówić m.in. żurek z wegańską kiełbasą i jajkiem albo roladkę porową z kremem tymiankowym.

Lista olsztyńskich obiektów gastronomicznych świadczących usługi na wynos lub z dowozem na: visit.olsztyn.eu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem