Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorzy Olsztyn Green Festivalu zamierzają zrobić wszystko, by przegonić ciemne chmury epidemii, i dlatego już dziś ogłosili, że podczas sztandarowej imprezy lata nad jeziorem Ukiel wystąpi Brodka.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Brodka i Game Change

Data 3 marca jest zresztą nieprzypadkowa, bo właśnie od tego dnia można posłuchać pierwszego, fantastycznego singla wokalistki pt. „Game Change”, który zapowiada nową płytę. Jej premiera zaplanowana jest na maj.

- Na nowym albumie słychać tęsknotę za latami 90., okresem mojego dojrzewania, poznawania muzyki za pośrednictwem MTV, VH1, inspiracji grungeem, zachwytem nad płytami Björk, rodzącym się trip-hopem - mówi Monika Brodka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”. - Tym nasiąkałam i to stanowiło dla mnie bazę. A ponieważ chciałam dodać do tego coś swojego, postanowiłam znowu dokopać się do instrumentów ludowych i brzmień, które są dla mnie organiczne, i potraktować je tym razem syntetycznie.

 

I dodaje: - Nagrywałam dźwięki, które mój tata grał na różnych instrumentach ludowych - na piszczałkach, okarynach, dudach, a moja znajoma Japonka Hiroko na cytrze i harmonium. Później to samplowałam i przekształcałam w nowe, nieistniejące instrumenty. Chyba mogę to nazwać zsyntetyzowanymi powidokami mojej przeszłości.

Laureatka Fryderyków

Przypomnijmy, że artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach jak SXSW, The Great Escape, Sziget oraz na największych scenach polskich festiwali.

Brodka na Festiwalu Women' s VoicesBrodka na Festiwalu Women' s Voices Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl

Na obecny status Brodka pracowała od najmłodszych lat. Masową rozpoznawalność uzyskała w 2003 roku za sprawą telewizyjnego talent show „Idol”. Rok później zadebiutowała popowym albumem zatytułowanym po prostu „Album”, a w 2006 roku na sklepowe półki dotarła płyta „Moje piosenki”.

Gigantyczną popularność przyniósł jej jednak wydany w 2010 roku album „Granda”. Bezkompromisowe folkowo-elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do artystycznej ekstraklasy.

Olsztyn Green Festival 2021

Na Olsztyn Green Festival 2021 w dniach 13-15 sierpnia, jeśli wreszcie opadnie epidemia, wystąpią także: sanah, Natalia Przybysz, Miuosh, Kirszenbaum, Misia Furtak i Sorry Boys.

Bilety do kupienia na: ebilet.pl i goingapp.pl. Bilety kupione na edycję OGF 2020 zachowują ważność.

Organizator: Agora SA, Współorganizator: Urząd Miasta w Olsztynie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.