Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Szykujemy się do startu Olsztyn Green Festival, pomimo chwilowych ciemnych chmur na niebie – zapowiadają organizatorzy sztandarowej imprezy lata nad jeziorem Ukiel. - Od dziś będziemy przypominać już ogłoszonych i ogłaszać nowych artystów. Mamy nadzieję, że odczarują obecną rzeczywistość i wystąpią na żywo podczas przeniesionej z zeszłego roku 7. edycji Olsztyn Green Festival.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

I dodają: - To będzie rok oczekiwania i trzymania kciuków, ale też „rok nadziei”.

Nadziei na powrót do normalnego jutra, gdzie bezpiecznie będziemy mogli spotkać się razem z najlepszą polską muzyką popularną i alternatywną oraz porozmawiać o ratowaniu planety.

Olsztyn Green Festival planowany jest, jak zawsze, na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, w długi sierpniowy weekend 13-15 sierpnia 2021. Podczas tych trzech dni odbędzie się ponad 20 koncertów, spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. 

Oto pierwsze muzyczne gwiazdy Olsztyn Green Festival 2021:

sanah

Jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. W roku 2020 z obiecującej debiutantki stała się najpopularniejszą polską wokalistką w streamingu audio-video (m.in. Spotify, Youtube/Vevo), jak i autorką najczęściej granego polskiego utworu w radiach (wg ZPAV).

Ma niepowtarzalny styl pisania piosenek – w warstwie tekstowej z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, muzycznie jak z rękawa sypie chwytliwymi, przebojowymi melodiami.

 

Zauważył ją Dawid Podsiadło (na swoim koncercie zaśpiewał cover jej „Cząstki”), do duetu zaprosił Matt Dusk. Wydawane od połowy 2019 roku piosenki („Siebie zapytasz”, „Idź”, Proszę Pana” czy „Koronki”) przyniosły sanah tytuł jednej z największych muzycznych nadziei 2020 roku i rzeszę fanów.

8 maja 2020 wydała debiutancki album „Królowa dram” (aktualnie Podwójnie Platynowa Płyta), który zadebiutował na 1. miejscu OLiS - listy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce OLiS.

Natalia Przybysz

Zdecydowanie jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej, a do tego kompozytorka i autorka tekstów.

Poznaliśmy ją w 2001 roku, kiedy z siostrą Pauliną zadebiutowały, współtworząc Sistars. Zespół okazał się fenomenem, kreującym nową jakość na polskim rynku. Po zakończeniu działalności Sistars Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Ten w założeniu jednorazowy występ na Festiwalu Woodstock został tak ciepło przyjęty, że Natalia postanowiła przekuć go w całą trasę, a ta okazała się ogromnym sukcesem.

New Pop Festival 2020, Natalia PrzybyszNew Pop Festival 2020, Natalia Przybysz Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Pod wpływem tych inspiracji w 2014 roku powstał „Prąd”. To z tego albumu pochodzą takie utwory jak: „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku.

Od czasu tego krążka każdy kolejny album Natalii nagradzany jest kolejnym Fryderykiem.

Pod koniec roku 2020 został zarejestrowany koncert akustyczny Natalii w ramach prestiżowej serii MTV Unplugged, który obejrzeć i usłyszeć będzie można na początku roku 2021, a chwilę później światło dzienne ujrzy album będący zapisem muzycznym tego niecodziennego wydarzenia.

Miuosh

Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, urodzony w 1986 roku – raper, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. W swoich tekstach często podkreśla przywiązanie do tego miejsca - przede wszystkim do Katowic.

Na przestrzeni lat przeszedł niemałą metamorfozę. Od osoby związanej ze środowiskiem reggae, przez trueschoolowego rapera, po szeroko rozumianego artystę nagrywającego między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz.

Karierę solową Miuosh rozpoczął w 2007 roku. Jego album "Projekcje" był pierwszym krążkiem wydanym pod banerem wytwórni Fandango Records.

Wśród wielu jego ciekawych projektów należy m.in. zwrócić uwagę na wydany w 2015 r. album z katowickiego koncertu w sali NOSPR, na którym połączenie klasyki i hop-hopu pokazało, że to dwa tylko pozornie niepasujące do siebie światy.

 

Z kolei rok 2017 przyniósł „POP”. Wydawnictwo przełamuje schematy myślenia o muzyce hiphopowej, stanowiąc wypadkową jego twórczości z wyjątkowymi muzykami reprezentującymi odmienne artystyczne rejony oraz doskonałymi polskimi producentami.

Trzy lata po premierze albumu „POP” Miuosh zaprezentował nowy materiał. 24 stycznia na rynku ukazał się krążek „Powroty”. To 10 utworów, które dotykają najważniejszych i najbardziej przełomowych momentów w jego życiu. Jak zawsze ważnym elementem całości są goście, którzy i tym razem świadczą o niezaprzeczalnym poziomie całości - obok Miuosha na płycie pojawiają się Mela Koteluk, Natalia Nykiel, Igo, The Dumplings...

Olsztyn Green Festival

13-15 sierpnia 2021, plaża miejska nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Bilety do kupienia na: ebilet.pl i goingapp.pl. Bilety kupione na edycję OGF 2020 zachowują ważność.

ORGANIZATOR: Agora SA, WSPÓŁORGANIZATOR: Urząd Miasta w Olsztynie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.