Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Realizowany od września do grudnia projekt skierowany był zarówno do młodych, jak i starszych olsztynian, którzy ze względu na trudne dzieje regionu wciąż redefiniują własną tożsamość i przynależność społeczną, poszukując korzeni oraz międzypokoleniowych więzi - przypomina Agnieszka Prusik z MOK Olsztyn, organizator.

- Najważniejszym celem była integracja lokalnej społeczności oraz budowanie tożsamości i wspólnoty w oparciu o kulturową spuściznę regionu.

Warto zwrócić uwagę, że flagowym elementem całości miały być lekcje edukacji regionalnej dla uczniów szkół podstawowych. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że plany trzeba było zmienić. Zainteresowane szkoły, zamiast spotkań m.in. w Galerii Amfilada, gdzie była wystawa komiksu warmińskiego, otrzymały internetowe kody dostępu, by skorzystać z przygotowanych opracowań.

Teraz zaś Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie udostępnił na swojej stronie internetowej (mok.olsztyn.pl) materiały pozostałym chętnym, które powstały na tę okazję. – Tryb online narzucony przez pandemię dał furtkę do podzielenia się tym materiałem z każdą zainteresowaną osobą – dodaje przedstawicielka MOK.

Co możemy znaleźć w sieci? Zaproszeni przez MOK eksperci przygotowali m.in.: ** lekcję piosenki warmińskiej prowadzoną przez Marię Rumińską;

 

** rozmówki warmińsko-polskie przygotowane przez Edwarda Cyfusa czy ** nagranie audiowizualne na temat „Legend warmińskich” w komiksie z komentarzem Jarosława Gacha (rysownika) i Marcina Wakara (autora tekstów).

Projekt otrzymał dotację ministra kultury i dziedzictwa narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2020”. Patronem prasowym jest "Wyborcza Olsztyn".

 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.