To będzie wyjątkowe, wirtualne spotkanie w internecie mieszkańców z prezydentami polskich miast. Planujemy poważne rozmowy, trochę żartów, bo imprezę poprowadzi Maciej Stuhr, i dużo świetnej muzyki. A my tylko dodamy, że zmiany w Olsztynie zostały dostrzeżone przez ekspertów, których prosiliśmy o opinię przy okazji plebiscytu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich lokalnych redakcjach „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia polskich samorządów. Te trzy dekady przyniosły spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje i przemiany społeczne. Nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom 31 polskich miast.

Przy okazji chcieliśmy, by czytelnicy wybrali wydarzenia najważniejsze w najnowszej historii swoich miast. To, z czego – jako mieszkańcy – są najbardziej dumni.

Także w Olsztynie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czym olsztynianie mogą się przed innymi pochwalić, gdy ktoś ich zapyta: „A co w Olsztynie jest ciekawego?”. Czy będzie to jakaś inwestycja, miejska metamorfoza – jak warszawskie metro czy bulwary nad Wisłą, które pokochali mieszkańcy stolicy. A może jednak coś w poznańskim stylu – bo tam w plebiscycie wygrało hasło „Wolne Miasto Poznań”, pokazujące przywiązanie jego mieszkańców do demokracji, niezawisłości i tolerancji. Albo w stylu wrocławskim – gdzie mieszkańcy są najbardziej dumni z solidarnej obrony miasta przed wielką powodzią w 1997 r.

W Olsztynie wygrały jednak jeziora – nowe nadjeziorne trasy spacerowe, tereny rekreacyjne i rowerowe – przed także nową i wygodną komunikacją tramwajową. Dlaczego wyniki głosowania mieszkańców nas nie zdziwiły? Bo mieszkańcy w każdy słoneczny weekend przekonują i nas, i siebie, że jeziora to wciąż ich ulubione miejsce spacerów w Olsztynie. Zarówno latem, jak i zimą. To też miejsca, które wciąż wzbudzają zachwyty przyjezdnych.

Nasz plebiscyt przypadł na czas, którego jeszcze w historii nie przeżywaliśmy. Przez epidemię siedzieliśmy zamknięci w swoich domach, długo czekając, by swobodnie wyjść na dwór. Z tego też powodu musieliśmy zmienić plany i zamiast wielkiej gali, podsumowanie plebiscytu odbędzie się w internecie. Tak jak wiele wydarzeń, które teraz się odbywają.

Postaraliśmy się jednak, by nie miało to wpływu na jej atrakcyjność. W programie: ** wystąpienie Adama Michnika, ** debaty z prezydentami kilku polskich miast o tym, jak zmieniały się przez 30 lat i o ich współczesności, ** muzyka – Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy.

Odbędzie się także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” dla wybranych prezydentów w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne. Możemy zdradzić, że w jednej z tych kategorii Olsztyn został dostrzeżony przez naszych ekspertów. 

Galę poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu. Impreza będzie transmitowana na wyborcza.pl. Początek we wtorek 16 czerwca o godz. 18. Zapraszamy!

ZAPISZ SIĘ NA TRANSMISJĘ LIVE.

A TUTAJ MOŻESZ JĄ OBEJRZEĆ NA ŻYWO. 

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Co to za miejsce to "Olsztynie"?
  Macie w dupie swoją pracę i czytelników tak bardzo, że nawet w tutułach walicie takie byki??
  już oceniałe(a)ś
  2
  7