Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rząd w środę zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury z powodu zagrożenia koronawirusem. Uczelnie artystyczne będą zamknięte przynajmniej do 25 marca. Ministerstwo rekomenduje wojewodom, by na tak samo długo zawiesili działalność instytucji kultury na terenie swoich województw.

Co na to wojewoda warmińsko-mazurski?

Zamknięte do odwołania

– Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki – informuje Artur Chojecki. – Polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego precyzuje, że zamknięcie instytucji dotyczy sytuacji, w których zbiera się wiele osób, czyli także koncertów oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.

Bilety do zwrotu

Decyzja rządu wywołała zrozumiałe zamieszanie w regionalnych placówkach kultury. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odwołane zostały nie tylko najbliższe spektakle, ale także sobotnie spotkanie z Adamem Wajrakiem oraz 28. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. To ostatnie wydarzenie zaplanowane było od 27 marca. – Widzowie mogą uzyskać zwrot pieniędzy za niewykorzystane bilety w kasach teatru od poniedziałku – informują przedstawiciele teatru. – Zwroty będą dokonywane w formie identycznej z zakupem. W przypadku biletów zakupionych w trybie online zwrot nastąpi automatycznie.

– Próby do kolejnych premier będą się odbywać zgodnie z planem – mówi Maciej Lewandowski, rzecznik prasowy „Jaracza”.

Odwołany został także zaplanowany na czwartek wernisaż w Muzeum Warmii i Mazur pt. „Wersal, plebiscyt i co dalej na Warmii i Mazurach?”. A jeszcze we wtorek pracownicy ustawiali ekspozycję do prezentacji. – Mając na uwadze sytuację i zagrożenie epidemiologiczne oraz działania podejmowane w związku z tym zagrożeniem, przesuwamy wernisaż na termin późniejszy – przekazują muzealnicy.

Do 25 marca wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie będą nieczynne. Termin zwrotów materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia, zostaje przedłużony.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.