Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zaprasza do wspólnego odkrywania zrównoważonych praktyk produkcji żywności - czyli takich, które pozwalają wytwarzać bezpieczną żywność i minimalizują wpływ rolnictwa na środowisko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne, marnotrawstwo – to tylko niektóre problemy rynku rolno-spożywczego, na które odpowiada rolnictwo precyzyjne. Dzięki niemu można dokonać pomiarów i zaplanować działania dopasowane do konkretnej uprawy z dokładnością do kilku centymetrów. To pozwala mniej ingerować w środowisko i unikać kosztownych strat.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Precyzyjne rolnictwo - czyli przyszłość

Rolnictwo precyzyjne umożliwia prowadzenie gospodarstwa rolnego w oparciu o gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych, pozyskiwanych m.in. dzięki technologiom satelitarnym.

Drony i satelity w połączeniu z komputerami pokładowymi oraz aplikacjami pozwalają na monitorowanie pól uprawnych i zarządzanie danymi. Np. urządzenia GPS w ciągnikach i innych maszynach pozwalają rolnikom na precyzyjny wysiew dzięki odpowiednim algorytmom oszczędzającym czas, paliwo i nasiona.

Analiza i monitorowanie danych to kluczowe elementy rolnictwa precyzyjnego - umożliwiają one rolnikom uzyskanie pełnego przeglądu ich gospodarstwa, w tym danych dotyczących jakości gleby, poprzednich upraw i czynników środowiskowych.

Stosowane czujniki mogą określać temperaturę, wilgotność, biomasę, rozwój chorób i wiele innych. Ułatwia to podejmowanie decyzji i reagowanie w nagłych sytuacjach.

Dokumentowanie i analizowanie danych w ciągu kilku sekund pozwala zaproponować ulepszenia dla przyszłych upraw.

W podejmowaniu mądrych decyzji, dalszej poprawie jakości plonów i obniżeniu wpływu na środowisko pomaga rolnikom także sztuczna inteligencja.

Rolnictwo precyzyjne na Olsztyn Green Festival

Farming Simulator to gra symulacyjna stworzona przez szwajcarską firmę Giants Software. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych i popularnych symulatorów na świecie, który pozwala graczom poznać wszystkie sekrety rolnictwa.

Precision Farming stanowi bezpłatny dodatek do tej gry. Popularyzuje on rozwiązania rolnictwa precyzyjnego nie tylko wśród osób z branży rolniczej, ale też graczy-pasjonatów rolnictwa. W ten sposób mogą oni poznawać zasady, które będą kierowały rolnictwem przyszłości.

Projekt „Farming Simulator" to wiele atrakcji festiwalowych, m.in. możliwość wcielenia się w rolnika i wypróbowania własnych sił w rolnictwie precyzyjnym. To także szansa na wygranie upominków w konkursie na temat zrównoważonych metod produkcji żywności. Dla niektórych gratką zapewne okaże się możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia w… ciągniku. Wszystko to można znaleźć na stoisku Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

O projekcie

Projekt „Precision Farming" to międzynarodowa inicjatywa ekspertów ds. rolnictwa, technologów, naukowców i projektantów gier komputerowych z firm John Deere, Giants Software, Uniwersytetu w Hohenheim, Uniwersytetu w Reading, Grupo AN (największej spółdzielni zbożowej w Hiszpanii) oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Przedsięwzięcie finansowane jest przez EIT Food, Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, w ramach programu ramowego UE Horyzont 2020 w zakresie badań i innowacji. Więcej o EIT Food na www.eitfood.eu oraz w social mediach: Twitter, Facebook,LinkedIn, YouTube oraz Instagram.

PAN
PAN  PAN

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem