Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

„Z omega-3 dla utrzymania serca w dobrej kondycji", „Źródło magnezu, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym". Każdy z nas na pewno nie raz widział takie hasła na opakowaniach żywności. W założeniu, oświadczenia zdrowotne (bo to o nich mowa) mają pomóc nam zrozumieć, jak kupowana przez nas żywność oddziałuje na zdrowie. Badania naukowców z międzynarodowego projektu EIT Food Health Claims Unpacked pokazują jednak, że wielu z nas ma duże problemy z ich przetrawieniem.

Rozszyfrowywanie etykiet

W trakcie Olsztyn Green Festivalu 2021 na stanowisku olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN będzie można wziąć udział w interaktywnej grze, która pomoże chętnym sprawdzić, jak radzą sobie z rozszyfrowaniem informacji, którą producenci żywności umieszczają na opakowaniach. Ta gra w przyszłości posłuży do tworzenia bardziej zrozumiałych komunikatów na etykietach spożywczych.

Co należy zrobić? Pierwsza opcja to odwiedzenie wspomnianego stanowiska Instytutu PAN na festiwalu, gdzie naukowcy przekażą szczegóły wzięcia udziału w zabawie. Wystarczy zabrać ze sobą telefon komórkowy, a po wszystkim odebrać nagrody.

Zabawa przez internet

Opcja druga jest samodzielna. Najpierw trzeba wejść na stronę Health Claims Unpacked [KLIKNIJ TUTAJ] i się zarejestrować. Potem należy kliknąć w link aktywacyjny, wysłany na wskazany e-mail, następnie zalogować się i rozpocząć zabawę. Po ukończeniu wszystkich zadań wyświetli się certyfikat, który trzeba skopiować (zrobić zrzut ekranu). Podczas festiwalu można przyjść do namiotu Instytutu, pokazać skopiowany certyfikat i odebrać nagrody.

Projekt „Health Claims Unpacked - Developing a Digital Toolkit to Enhance the Communication of Scientific Health Claims" jest finansowany ze środków Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności EIT Food. Koordynuje go Uniwersytet w Reading przy wsparciu British Nutrition Foundation, monachijskiej politechniki Technical University of Munich, platformy internetowej Foodmaestro oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt PAN i koncernu spożywczego MASPEX.

LogotypyLogotypy Materiały prasowe Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.