Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warto zwrócić uwagę, że nawet w czasie pandemii sto procent słuchaczy English Perfect zdało w tym czasie międzynarodowe egzaminy Cambridge B2 First i C1 Advanced.
Ostatnie kilka lat dla rodziców dzieci w wieku szkolnym to prawdziwy rollercoaster bez trzymanki.

Edukacyjne dylematy

Najpierw był dylemat, kiedy posłać dziecko do szkoły – w wieku 6 czy 7 lat? Potem wyboru już nie było - w wieku 6 lat. Jednak wkrótce nastąpił powrót do 7 lat.

Dalej wcale nie było stabilniej. Rodzice i opiekunowie martwili się, czy ich dziecko będzie chodziło do szkoły podstawowej do szóstej klasy włącznie czy aż do ósmej klasy? Czy będzie chodziło do pierwszej klasy szkoły średniej w przepełnionym budynku podwójnego rocznika czy nie? I jeszcze to dojmujące odczucie, że te wszystkie zmiany nie dość, że nie doprowadzą do poprawy jakości nauczania, to mogą ją wręcz znacząco pogorszyć.

Szkoła języków obcych English PerfectSzkoła języków obcych English Perfect Fot. Robert Robaszewski

Jakby tego było mało, edukację publiczną, tak jak i inne sfery życia, bardzo boleśnie dotknęła epidemia SARS-CoV-2 od wiosny 2020 roku. Najpierw zawieszenie zajęć, następnie próby powrotu do zajęć online, mniej lub bardziej udane. Wreszcie przestawienie się długodystansowo na zajęcia zdalne przez prawie cały rok szkolny 2020/2021.

Mówić po angielsku

W English Perfect Olsztyn możemy na bieżąco obserwować skutki tych niekorzystnych zjawisk edukacyjnych w sferze języków obcych, zwłaszcza, oczywiście, w nauczaniu języka angielskiego. Jako właściciele English Perfect, Janusz Góralczyk i Allan Yearwood, bezpośrednio bierzemy udział w klasyfikowaniu uczniów na dany poziom zaawansowania, poprzez test diagnostyczny i rozmowę w języku angielskim. To, co od roku, czy dwóch, od razu rzuca się w oczy, to fakt, że zdarzają się dzieci ze szkoły podstawowej, i to wcale nie z II czy III klasy, ale nawet z VI, VII, czy VIII, które nie potrafią zrozumieć najprostszych pytań zadawanych w języku angielskim, o toczeniu rozmowy w j. angielskim, nawet na podstawowym poziomie, nie wspominając. Z rozmów z rodzicami i dziećmi wyłania się obraz nauczania języka angielskiego w szkołach w oparciu o język... polski. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich szkół i klas, ale jest zjawiskiem częstym. Z innymi umiejętnościami językowymi, niezbędnymi do zdania egzaminu 8-klasisty lub egzaminu maturalnego, czy później po prostu w życiu społecznym i zawodowym, nie jest lepiej.

Zalety English Perfect

Czy w tych trudnych warunkach można nauczać języka obcego skutecznie i atrakcyjnie? Odpowiedź brzmi – TAK. W English Perfect:

1. Precyzyjnie sprawdzamy poziom zaawansowania języka poprzez test i rozmowę w danym j. obcym, o ile, naturalnie, nie jest to nauka języka po raz pierwszy w życiu. Dobranie grupy o zbliżonych umiejętnościach językowych i w podobnym wieku jest fundamentalnie ważne dla skutecznego procesu nauczania. W naszej szkole nie jest istotne, czy uczniowie na poziomie B1 są z VII czy z VIII klasy, takiej czy innej szkoły. Ważne jest, żeby prezentowali taki sam poziom zaawansowania. Oczywiście, uczenie się w grupie zbliżonej wiekowo jest również bardzo ważne. Dlatego przedszkolaki uczą się ze swoimi rówieśnikami. Podobnie dzieci z klas I-III, dzieci z klas IV-VI, nastolatki oraz dorośli uczą się tylko w zbliżonych wiekowo grupach, o ile, potwórzmy, ich poziom zaawansowania jest taki sam.

2. W English Perfect obowiązuje żelazna zasada: jeden rok nauki – jeden poziom zaawansowania (oprócz akademickiego poziomu C1, który jest realizowany w ciągu 1,5 roku). Oznacza to, że uczeń dokonuje stałego postępu w opanowywaniu umiejętności językowych na coraz wyższym poziomie w oparciu o międzynarodowe standardy określające poszczególne poziomy, od A1 do C2, według tzw. CEFR, czyli europejskiego systemu opisu kształcenia językowego. Można w ten sposób zaplanować sobie ścieżkę dojścia do pożądanego przez siebie poziomu, np. A2+ (poziom egzaminu 8-klasisty), B1 (matura podstawowa), B2 (matura rozszerzona), czy też poziomu oznaczającego kolejne międzynarodowe egzaminy Cambridge, czyli Young Learners Starters, Young Learners Movers, Young Learners Flyers dla dzieci, KET i PET dla młodzieży oraz First, Advanced i Proficiency dla młodzieży i dorosłych. Oczywiście, niezbędnym warunkiem przejścia na kolejny poziom zaawansowania w English Perfect jest upewnienie się, że uczeń opanował umiejętności na poziomie, na którym się uczył, czyli zdanie końcowego egzaminu w naszej szkole. Przytłaczająca większość naszych uczniów takie egzaminy zdaje. Tu praktyczna porada dla uczniów i ich rodziców, niezależnie od tego, czy dotyczy to English Perfect, innej szkoły językowej, szkoły publicznej, czy lekcji prywatnych. Pilnujcie na początku każdego roku szkolnego, czy poziom (określony najczęściej precyzyjnie na tylnej okładce podręcznika) nauczania języka będzie wyższy niż w roku poprzednim. Jest to szczególnie istotne przy zmianie szkoły, gdzie nierzadko zdarza się, że poziom w I klasie szkoły średniej jest niższy niż w VIII klasie szkoły podstawowej.

3. English Perfect jest nie tylko szkołą, ale również ośrodkiem prestiżowych międzynarodowych egzaminów Cambridge, również dla kandydatów nie uczących się w naszej szkole. Od lat nasi słuchacze osiągają znakomite wyniki na tych egzaminach. Dla ilustracji, podczas ostatniej sesji, w czerwcu 2021 r. zdawalność tych egzaminów wyniosła 100 %.  Szczegóły w poniższej grafice

embed

4. English Perfect jest szkołą z 26-letnim doświadczeniem. W tym czasie wyszkoliliśmy dziesiątki tysięcy osób uczących się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego, japońskiego, chińskiego i polskiego dla obcokrajowców. Jesteśmy przekonani, że uczą u nas profesjonaliści nauczania języków obcych na najwyższym poziomie. Są to osoby doskonale władające językiem obcym, którego uczą, wyszkoleni metodycznie i technologicznie (niezbędna umiejętność w nowoczesnym nauczaniu języków), o otwartej osobowości, ciekawe świata i ludzi. W przypadku nauczania małych dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nie wystarczy znać angielski, trzeba jeszcze umieć się z dziećmi w tym wieku bawić, śpiewać, grać – a wszystko w języku angielskim od pierwszej lekcji. Gotowość do przyswojenia drugiego języka obcego u dzieci jest spektakularna. Wiemy, jak to wykorzystać.

Szkoła języków obcych English PerfectSzkoła języków obcych English Perfect Fot. Robert Robaszewski

5. Ale własne przekonanie to za mało. Dlatego od 2000 r. co 3 lub 4 lata English Perfect poddaje się zewnętrznemu audytowi branżowego stowarzyszenia PASE (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych). Jesteśmy jedyną szkołą językową w woj. warmińsko-mazurskim z rekomendacją tego właśnie stowarzyszenia.

6. Na koniec, jak udało się English Perfect przetrwać pandemię? Odpowiadając krótko – sprawnie i z sukcesami. Podstawą było podejmowanie szybkich decyzji o pełnowartościowym przejściu na nauczanie zdalne, w pełnym wymiarze godzin, na efektywnej platformie, z ciągłym i intensywnym szkoleniem metodycznym i technologicznym naszych nauczycieli. Nie było kompromisu w kwestii używania języka angielskiego jako języka prowadzenia zajęć. Co więcej, lekcje online stały się pretekstem do jeszcze większego uatrakcyjnienia zajęć o „perełki" metodyczne wideo i audio, na które czasami nie było wystarczająco miejsca w czasie zajęć stacjonarnych. A sukcesy? 100 % zdanych międzynarodowych egzaminów Cambridge naszych słuchaczy i ich deklaracje kontynuacji nauki w kolejnym roku szkolnym.

Szkoła języków obcych English PerfectSzkoła języków obcych English Perfect Fot. Robert Robaszewski

Bardzo się z tego cieszymy i dziękujemy za zaufanie.
Allan Yearwood, Janusz Góralczyk

KONKURS!

Szkoła języków obcych English Perfect Olsztyn zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie.

Aby wziąć udział w zabawie należy dokończyć zdanie: "Uczę się/Chciałbym się uczyć języka ..... w English Perfect, ponieważ...

Najciekawsza lub najbardziej oryginalna odpowiedź będzie nagrodzona rocznym kursem jednego z języków do wyboru w ofercie English Perfect: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, japońskiego lub chińskiego. Odpowiedzi należy przysyłać na adres: biuro@englishperfect.pl do 25 września 2021.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.