1 maja 2011 r.
Apel ośmiu stowarzyszeń w sprawie Awangardy.
My, obywatele - przedstawiciele ośmiu stowarzyszeń, zaniepokojeni perspektywą likwidacji kina Awangarda - jednego z dwóch kin w Olsztynie, apelujemy:
do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie:
- o pilne wpisanie do rejestru zabytków - zgodnie z art. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: "zabytek to nieruchomość [...] świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną..." kina Awangarda, spadkobiercy założonego w 1910 r. kina Luisen-Theater, a tym samym jednego z trzech najstarszych kin na świecie.
Do prezydenta Olsztyna:
- o podjęcie wszelkich starań mających na celu ochronę tej reduty "kultury wysokiej", miejsca, w którym można było zobaczyć kino artystyczne, podejmujące kwestie najistotniejsze dla kondycji duchowej współczesnego człowieka i jego społecznego otoczenia.
Wierzymy, że władze Olsztyna nie pozwolą na zamknięcie jednego z dwóch kin w mieście, a tym samym nie dopuszczą do wyjałowienia krajobrazu kulturalnego stolicy regionu, bo przecież o jakości życia w mieście świadczy m. in. ilość takich właśnie miejsc jak kino Awangarda, w których granica pomiędzy kulturą a zwykłą rozrywką jest jasno określona, odnoszących się do społecznych potrzeb, których nie zaspokajają galerie handlowe i kolejne siedziby banków (np. w budynku dawnego kina w Mrągowie znajduje się obecnie sieciowa drogeria oraz są świadczone usługi bankowe).
Do obowiązków władz miejskich należy przecież nie tylko dbanie o własny majątek, ale też troska o stan i sposób wykorzystania wszelkich obiektów budowlanych, zwłaszcza położonych w tak ważnych miejscach jakim jest centrum Starego Miasta. Ufamy, że władze miejskie podejmą trudną rolę mediatora i doprowadzą do zachowania funkcji kina w dotychczasowym, ważnym dla kulturalnego i turystycznego pejzażu miasta obiekcie.
Do wszystkich mieszkańców Olsztyna i organizacji działających w mieście:
- o poparcie naszego apelu!
W imieniu Stowarzyszeń:
- Krzysztof A. Worobiec - prezes Stowarzyszenia na rzecz Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba",
- Beata Samojłowicz - przewodnicząca Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia",
- Małgorzata Birezowska - prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, oddział warmińsko-mazurski,
- Sławomir Hryniewicz - prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział warmińsko-mazurski,
- Tomasz Birezowski - przewodniczący Forum Rozwoju Olsztyna,
- Wojciech Kass - prezes Stowarzyszenia Leśniczówka Pranie,
- Bogdan Bachmura - prezes Stowarzyszenia "Święta Warmia"
- Igor Pawłowski - prezes oddziału Olsztyn Stowarzyszenia KoLiber.
26 kwietnia 2012 r.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
Tego dnia otwarty został zmodernizowany budynek wieży ciśnień, w którym mieści się obserwatorium astronomiczne. Przy okazji remontu astronomowie dostali także nowy, duży teleskop - 35-centymetrowe urządzenie, a więc największe z tych, które mieli dotychczas. Zmieniło się też otoczenie budynku, a sama wieża zyskała z czasem także kolorową iluminację.
30 kwietnia 2013 r.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Urzędnicy ogłosili wyniki konkursu architektonicznego na wygląd portu lotniczego w Szymanach. Uczestnicy konkursu mieli zaproponować terminal funkcjonalny, komfortowy dla użytkowników, tani w eksploatacji i łatwy do rozbudowy, gdyby liczba pasażerów tego wymagała. Nie bez znaczenia było wpisanie obiektu w krajobraz okolicy i nawiązanie do architektury regionalnej. - By pasażer od razu kojarzył, że jest na Mazurach - tłumaczył sędzia referent Andrzej Dezor, architekt z Olsztyna.
Wpłynęło 65 prac. Różniły się zarówno formą architektoniczną, jak i skalą. Jedni proponowali obiekty kameralne, inni dali się ponieść fantazji. Nie wszyscy wzięli sobie do serca konieczność nawiązania do specyfiki architektonicznej Mazur. Sąd - jako najlepszą - wskazał koncepcję Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Według uzasadnienia charakteryzowała się prostą, lecz nawiązującą do krajobrazu kulturowego i środowiska naturalnego Warmii i Mazur kompozycją. Zresztą Lella znany jest jako autor projektów bliskich tradycyjnemu budownictwu regionalnemu. Ma nawet na koncie książkę na ten temat.
Wszystkie komentarze