Kapitan z Mazur

2/7

ZEPPELIN-MUSEUM ZEPPELINHEIM , NEU-ISENBURG

Jak przypominała "Gazeta Lwowska", w szpitalu w Lakewood do zdrowia dochodził również dowódca legendarnego sterowca, Max Pruss. "Jego stan zdrowia jest lepszy" - czytamy w 102. numerze gazety.

Niewiele osób wie, że Max Pruss urodził się w Zgonie na Mazurach. To mała wieś w gminie Piecki (pow. mrągowski). - Z naszej wiedzy wynika, że na terenie gminy nie ma żadnego miejsca upamiętniającego kapitana - przyznaje Hubert Sadownikow z Urzędu Gminy Piecki.

 

Okladka  36 numeru Sensbuger Heimatbrief .
SLOWA KLUCZOWE:
Hindenburg Max PrussZE ZBIORÓW URZĘDU GMINY PIECKI

Tamtejsi urzędnicy znają jednak jego historię. Na stronie internetowej gminy można nawet znaleźć informację, że to na tych terenach przyszedł na świat kapitan legendarnego Hindenburga. Mają też w zbiorach niemieckojęzyczne materiały, chociażby te wydane z okazji 100. urodzin Prussa. Można się z nich dowiedzieć, że urodzony 29 września 1891 roku Max był najmłodszym z 14 dzieci. Z przyczyn ekonomicznych jego rodzina przeprowadziła się w 1898 roku do Bielefeld. Tam też Max chodził do szkoły, zaczęła się jego pasja do latania i został członkiem Frankfurckiego Stowarzyszenia Żeglugi Powietrznej.

 

Max PrussW zbiorach Urzędu Gminy Piecki

Po pierwszej wojnie światowej zaczął się nowy rozdział w jego życiu. Wszystko za sprawą zakładów produkujących sterowce - Luffschiffbau Zeppelin GmbH. Gdy Niemcy zbudowali pierwszy z legendarnych statków tego typu - Graf Zeppelin, który pierwszy lot odbył we wrześniu 1928 roku - Pruss wziął udział we wszystkich jego ważniejszych lotach. Siedem lat później - na początku 1936 roku - z zakładów produkcyjnych wyleciał sterowiec LZ 129 Hindenburg. W swoją pierwszą podróż wyruszył 6 marca 1936 roku.

 

Max PrussLUFTSCHIFFBAU ZEPPELIN G.M.B.H , FRIEDRICHSHAFEN. W zbiorach Urzędu Gminy Piecki

Wszystkie zdjęcia
  • Śmiertelny skok
  • Kapitan z Mazur
  • Sterowce propagandy
  • Kapitan wszystkiemu winny
  • Hindenburg w liczbach
  • Inni znani-nieznani związani z Warmią i Mazurami
  • Gmina sterowców