Przygotowali go dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk. Podpisało go kilkudziesięciu badaczy, a wśród sygnatariuszy jest Mariusz Piskuła, dyrektor Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Ból po śmierci prezydenta

W liście naukowcy piszą, że z przerażeniem i smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapewniają, że łączą się w bólu z rodziną zmarłego. Ale do porządku dziennego po tym, co się stało, przejść nie mogą.

Przyznają, że już od lat obserwują nie tylko wzrost napięcia w sferze publicznej, ale i promowanie i wykorzystywanie mowy nienawiści do celów politycznych. I brutalizację języka, która zastąpiła język porozumienia. – Strzelba, którą ktoś powiesił na ścianie kilka lat temu, w końcu wypaliła, po raz drugi zabijając niewinnego człowieka. Z przerażeniem stwierdzamy, że nawet tak tragiczne wydarzenia nie powstrzymują niektórych przed niedopuszczalnymi, barbarzyńskimi komentarzami – piszą naukowcy.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.